Kristián KodetJeho obrazy jsou plné žen, jejich ladných křivek, a možná i proto patří mezi nejprodávanější české malíře současnosti. A zřejmě nás bude svou smyslností v malbách ještě dlouho překvapovat. Je totiž plný síly, energie a chuti do práce. A to přitom ve čtvrtek oslaví Kristian Kodet šedesátiny!

Patří ke slavné rodině. Pravděpodobně nejznámější byl jeho starší bratr, populární herec Jiří, který zemřel před třemi lety. Jeho dědeček Emanuel i otec Jan byli poměrně známí sochaři. Kristián se ale vrhl na obrazy.

Sám o sobě tvrdí, že maluje s obměnami tentýž obraz. Jeho tvorba se skutečně točí kolem žen, milenců a očí. „Myslím, že to tak budu dělat celý život,“ připustil už dříve, že v tématu zakotvil.

Kristián Kodet se narodil 17. července 1948 v Praze. Vystudoval malbu v 60. letech na bruselské výtvarné akademii. Na pražskou akademii ho nepřijali, i když zvládl zkoušky. Zřejmě z politických důvodů. A z toho důvodu i emigroval.

Poprvé po srpnové invazi v roce 1968 do Švýcarska. Po dvou letech vrátil kvůli nemocnému otci. Podruhé v roce 1979 zmizel už na delší dobu. S rodinou se usadil ve Spojených státech. Svůj úspěch vysvětluje tím, že i když utekl právě do USA, umělecky se „nepoameričtil“, zachoval si tradiční evropských přístup k malbě.
A ženy ho provází celý život nejen na obrazech. Kodet je podruhé ženatý otec čtyř dcer…

Reklama