Světlo nás obklopuje už od okamžiku našeho narození. Z počátku rozlišujeme pouze jas a stín, později barvy, a teprve poté tvary. Kdyby neexistovalo světlo, neexistovalo by vnímání světa zrakem. A především by neexistovaly barvy, jedna z nejemocionálnějších složek našeho vidění skutečnosti.

(soutěž - 1. Kdy byla vybudována první bobová dráha?)

 

Barvoslepý malíř
Barvy nejsou fyzikální realitou - tou je odrážející se světlo - barvy jsou naším osobním prožitkem. Slepí lidé je nevnímají vůbec, nespojují si je se skutečností - asociace jako zelená tráva, modrá obloha nebo žluté slunce jsou pro ně jen slovním spojením. Neurologům je znám případ malíře, který byl barvoslepý. Vytvářel úžasná plátna - pro něj v odstínech šedi, pro okolní svět v naprosto fascinujících, ale nepochopitelných barevných kombinacích. Po nějakém čase se povedlo mu operací vrátit schopnost vnímat barvy. Pohled na vlastní dílo ho zděsil, kombinace barev mu připadaly strašlivé, a nikdy už se k malířství nevrátil.

Pozor na temné krámky!
Podobně jako výše zmíněný malíř může skončit člověk, který si koupí do bytu pěkný doplněk a neuvědomí si, že zatímco nakupoval v nepříliš osvětleném krámku s orientálními koberečky, do pokoje, kam hodlá svůj úlovek umístit, dopadá jasné sluneční světlo. Světlo je totiž tím nejlepším malířem a na jeho množství a charakteru závisí, jak na nás budou působit barvy. Bytoví architekti to vědí, ale zapomínat bychom na to neměli ani my.

Leonardo a Purkyně
Už Leonardo da Vinci věděl, že teplým barvám, jako jsou nejrůznější odstíny žluté, oranžové a červené, sluší jasné světlo, zatímco chladné odstíny, především zeleň a modř, vyniknou v tlumeném osvětlení. Tato skutečnost je dána anatomií našeho oka. Známý český vědec Eduard Purkyně odhalil, že množství světla ovlivňuje to, jak a jaké barvy rozeznáváme. Malé množství fotonů stačí pouze na podráždění našich tyčinek, buněk na sítnici oka, které zodpovídají za černobílé vidění. Když se intenzita světla zvyšuje, začnou reagovat i čípky - řada buněk, způsobujících vnímání barev. Nejcitlivější jsme přitom na modrou barvu - tu vidíme nejdříve. Proto vnímáme krajinu ozářenou měsícem v modrých odstínech.

Světlo ovlivňuje barvy a barvy zdání světla
To, jak působí osvětlení na barvy, lze využít dvojím způsobem: máme-li málo osvětlený prostor, můžeme ho zařídit v odstínech modře a zeleně a umocníme tak jejich působení - vytvoříme vhodnou oblast pro klid a relaxaci nebo pro soustředěnou práci. Zařídíme-li naopak stejné místo v teplých barvách, musíme použít sytější odstíny, jinak budou působit zašedle a mdle. Výsledným efektem ovšem bude projasnění a zdánlivé zvětšení prostoru.

Kdy jsou barvy nejlépe vidět?
Barvy v celé své škále nejlépe vyniknou při takzvaném difusním, tedy rozptýleném osvětlení - v přírodě například, je-li slunce skryto za mrakem. V takových podmínkách bychom také měli posuzovat vzájemné ladění barev, ovšem s tím, že si zároveň budeme vědomi osvětlení prostoru, do kterého si barvy vybíráme. Přesvětlené prostory můžeme zjemnit vhodně umístěným kusem tmavě modrého nábytku, zatímco naopak tmavé místnosti nám projasní žlutá, červená, ale také bílá, nebo vhodně umístěná zrcadla.

Průsvitnost a lesk
Zajímavě působí světlo procházející skrze průsvitné barevné předměty - můžeme tak vytvořit efekt skoro podmořského, snivého světa - například zvolíme-li poloprůsvitnou látku v odstínech modři, nebo naopak hřejivé, přátelské prostředí, obarvíme-li světlo do oranžových a žlutých odstínů. Působivých, i když obvykle chladněji působících efektů, dosáhneme leskem - odrazem světla od hladkých ploch. Jak při volbě průsvitnosti, tak lesku ovšem musíme být uměření, jinak bude celek působit pouťově a kýčovitě.

Kupte si správné světlo
Obezřetně musíme postupovat také při volbě osvětlení už vytvořeného interiéru - zatímco bílé, ostré světlo dá vyniknout chladným barvám a získávají v něm až ledový nádech, působí ty stejné odstíny v matném osvětlení tlumeně, melancholicky a relaxačně. Žluté světlo všeobecně změkčuje kontrasty, ale dává více vyniknout barvám teplým, dodává jim na hřejivosti. V nízkém osvětlení mohou tyto barvy působit šedě.

Zařizujeme-li si byt, nesmíme tedy zapomenout, že zatímco malíř pokojů k nám přijde, vymaluje a zase odejde, světlo bude v průběhu dne náš byt přemalovávat neustále.

Máte světlý nebo tmavý byt? Jaké odstíny jste volila k jeho zařízení? Víte, na jakou světovou stranu máte okna? Držíte se tradičních bílých stropů, nebo jste vyzkoušela jiné řešení? Jaké osvětlení máte v místnostech bez oken, jako je třeba koupelna?

Reklama