Někdo na něj nedá dopustit, někdo si zase ťuká na čelo a většina asi jen mávne rukou. Přesto je list z maliníku v bylinářství uznávaným prostředkem k usnadnění porodu. Vzhledem k tomu, že čaj nechutná nijak odpudivě, a dokonce bych řekla, že pěkně voní, proč to nevyzkoušet? Maliník patří do skupiny bylin, které nejsou v těhotenství kontraindikovány, takže žádný strach!

 

      V knize Přírodní léčba pro ženy od Josefa Jonáše a Rosemary Gladstar je za nejlepší bylinu pro těhotné ženy považován maliníkový list. Autoři ho doporučují pít po celou dobu těhotenství, kdy dodává tělu cenné látky, zejména vápník, železo, fosfor, draslík a vitamíny B, C a E.  Dále tonizuje a posiluje svaly pánve, extrakt z maliníku pravděpodobně obsahuje složku, která stimuluje stahy hladkých svalů děložní stěny. V době porodu podporuje správnou činnost hladkých svalů, tedy porodní stahy. S pitím této bylinky můžete dále pokračovat i v šestinedělí, podporuje dobré prokrvení dělohy a laktaci. Pozitivně ovlivňuje kvalitu a množství mléka. Časopis Vibrant Life dokonce zmiňuje studie, které poukazují na souvislost mezi užíváním tablet s extraktem z maliníku a zkrácením druhé doby porodní, tedy vypuzovací. Bohužel toto neplatí pro první dobu. Dále poukazuje na snížení rizika císařského řezu a užití kleští při prorodu.

     Kdy začít s pitím čaje? Někteří autoři doporučují užívání po celou dobu těhotenství, jiní radí začít mezi 34. až 38. týdnem. Tady bude rozhodnutí patrně na vás, univerzální rada neexistuje. Čaj lze koupit v lékárně nebo v některých obchodech se zdravou výživou. V zahraničí je možné koupit již i tablety s extraktem z listů, kde je uvedeno dávkování. Pokud si chcete listy natrhat sami, trhejte je v době květu. Neuškodí krátké vystavení slunci a dosušení ve stínu. Umělá teplota nesmí přesáhnout 50 stupňů. Doporučuje se pít jeden až dva šálky maliníkového čaje denně, jedna kávová lžička na šálek. Pokud vám maliník zůstal doma nedoužíván nebo jste přehnali jeho sběr, další možné užití je při léčení nemocí horních cest dýchacích, koliky, drobných ranek, při průjmu (dávkování je ale 5-6 šálků!), s čajem lze i kloktat při zánětech v dutině ústní.

 

Za zmínku stojí ještě několik dalších bylin, vhodných k užívání v těhotenství:

 

Kopřiva - zvyšuje příjem železa, zejména pokud do čaje přidáte pár kapek citronu.

Přeslička - společně s kopřivou podporuje funkci ledvin.

Kontryhel - upravuje hladinu hormonů a pomáhá při nespavosti, kterou některé nastávající matky trpí.

Třezalka - proti předrážděnosti, neklidnému spánku, napomáhá činnosti vyměšovací soustavy. Sedací koupele se doporučují při hemeroidech, ty často vznikají právě v době těhotenství a při porodu.

Meduňka - uklidňuje, působí proti nespavosti a bušení srdce, zabraňuje nadýmání.

Řebříček - napomáhá čistění krve a uvolňuje od svalových křečí.

Heřmánek -  je často doporučován při ranních nevolnostech, má uklidňující účinky. 

Zázvor - při těhotenských nevolnostech můžete zkusit i zázvorový čaj, který připravíme z 1 lžičky nastrouhaného čerstvého zázvoru, ten povaříte ve vodě. Následně ochutíte medem popř. citronovou šťávou. Čaj by měl mít pokojovou teplotu.

Dubová kůra - působí hojivě na pokožku, při poporodních poraněních a hemeroidech. Lze zakoupit i mast - gel v lékárně.

Skořice - v aromaterapii se doporučuje použití skořice při vyvolávání porodních stahů a pomáhá při únavě a fyzickém vyčerpání. Pokud je Vám její vůně příjemná, je ideální si pořídit esenciální olej a vzít ho i s aromalampou do porodnice (v několika málo porodnicích vám dokonce aromaterapii nabídnou!). Také si její vůni můžete dopřát několik dní před termínem porodu.

 

Rozhodly jste se maliník vyzkoušet? Nebo jste ho už dokonce zkusily? Podělíte se s námi o své zkušenosti? Určitě je dobré poradit se i o užívání bylin s lékařem.

Reklama