Tak tento maličký drobeček jménem

Odontodactylus scyllarus (Strašek) je schopen vám předvést jeden z nejsilnějších a nejbrutálnějších útoků pozemského predátora. Nenápadný, kolem osmnácti centimetrů velký korýš udeří přední končetinou do ulity mořského plže takovou silou, že ji prorazí. Pak ho spokojeně poobědvá.

 

Co z něho vlastně dělá podmořského šampióna v boxu?

Sílu dodává úderu malého Straška zvláštní útvar ve vnější kostře. Ten má odborně tvar hyperbolického paraboloidu. Neodborně, tvar koňského sedla. Tohle „sedlo“ slouží korýši jako pružina. V přírodě neznáme jiné tvory, kteří by využívali pružinu podobné konstrukce. Ke stlačení je zapotřebí hodně energie, která se po uvolnění „pružiny“ vybije v jediném mocném úderu.


Strašek do akvária, hadr do ruky

Pokud byste chtěli tohoto roztomilého bijce chovat v obyčejném akvárku, asi by dlouho nevydrželo. Jestliže namíří svou „pecku“ proti sklu, můžete jít rovnou pro kýbl s hadrem. Při úderu se končetina korýše Odontodactylus scyllarus pohybuje rychlostí 23 metrů za sekundu a dosahuje zrychlení až 8000 g.


Granát v podobě bubliny
Destrukce ulity Straškovy kořisti není vyvolána jen samotným mocným direktem. Strašci využívají i jevu zvaného kavitace, při němž explodují bubliny vytvořené podtlakem v místě úderu končetiny do ulity.


Mozek v šesté řadě
Kdyby měli boxeři v ringu do soupeře bušit silou srovnatelnou s úderem tohoto mořského borce, pak by jim stříkal mozek do hlediště nejméně do šesté řady.
 
                                                               

Reklama