Ráno bývá v některých domácnostech tou nejhorší částí dne. Vypravit včas a dobře rodinu je často výkon, jenž si zasluhuje metál. Nervozita, spěch, kňourání malých dětí, peskování puberťáků, hledání klíčů, mobilů, srkání horkého čaje, boj o koupelnu a o toaletu...

Vždycky jsem obdivovala maminky, které doprovázely své děti do školních zařízení a vypadaly jako ze škatulky. Při každé příležitosti se proto už několik let skoro všech žen, s kterými dělám rozhovory do ženských magazínů a vím, že mají děti školou povinné, ptám: Jak to děláte, že to zvládáte?

žena

Ne, nejde o žádná kouzla, ale jednoduché finty, které vlastně na první pohled vypadají strašně obyčejně, že možná ani často nedoceníme jejich genialitu. Věřte však, že při pravidelné „aplikaci“ mají fantastický účinek. A těžíme z nich po celý dlouhý pracovní den.

Vtip je také v tom stihnout vše níže uvedené před hromadným vstáváním vaší rodiny... A mít samozřejmě připravené svačiny, oblečení (hlavně stejné ponožky vždy pro dvě nožky!) a další nezbytnosti z předcházejícího večera.

Ranní ptáče dál doskáče

Chcete den začít příjemně a bez stresů? Pak si nastavte budíka aspoň o 20 minut dříve než ostatní členové rodiny. Sice se ošidíte o pár vzácných chvil spánku, ale zase budete mít příjemné ráno bez boje o toaletu a koupelnu. Ten klid a pohoda při ranní hygieně za to určitě stojí. A možná se stihnete na sebe do ještě nezaprskaného zrcadla i usmát...

Vstávat a cvičit

Svého času bývaly velmi populární rozhlasové ranní rozcvičky. Než však skákat z postele a dělat rázné dřepy, vyplatí se zařadit líné protažení v posteli, které prospěje tělu i duši. V lehu na zádech pokrčte obě nohy a přitáhněte k hrudníku na pár sekund nejdřív pravé koleno a následně vyměňte za levé. Na závěr přitáhnete obě dvě a soustřeďte se na svůj dech. Jde o rituál, za který vám bude vděčné i vaše vyprazdňování.

Zavlažovat, zavlažovat

V kuchyni si dejte nejdřív ze všeho vlažnou vodu s citronem a medem. Její účinky na zdraví vychvalují odborníci i ti, kteří tento rozjezd pravidelně již nějaký ten rok praktikují.

A pak vyprazdňovat, vyprazdňovat

Dodržujte rituály. Mají je mít malé děti, ale prospějí i dospělým. Pokud si navyknete chodit pravidelně na velkou v klidu domova, nezastihnou vás pravděpodobně nepříjemné situace během dne. K úspěšné akci tohoto typu dopomůže jak výše zmíněné protažení v posteli, tak ochucená vlažná voda nalačno. Vše souvisí se vším.

Kafe pro příjemné ráno

Dobrá zpráva pro všechny milovníky kafe. Kvalitní káva neškodí našemu zdraví. Tvrdí to gastroenterolog Doc. MUDr. Pavel Kohout, PhD., jenž je velkým propagátorem tohoto nápoje a dodává, že káva je dokonce přímo zdravá. Pozor by si však na ni měli dát lidé se specifickými zdravotními problémy, např. zánětem žaludku. My ostatní si můžeme slastně vychutnat svůj šálek kafe, jenž nás nastartuje a naladí pro prima den.

Přečtěte si také:

Reklama