V zaměstnání tráví VĚTŠINA lidí prakticky VĚTŠINU dne. V zimě do něj chodíme za tmy a stejně tak se vracíme. V létě je to lepší, ale slunce za oknem pracovní náladě rovněž nepřidá... Posbírali jsme pro vás pár tipů od úspěšných žen, které se naučily mít svůj čas v práci rády.

Samozřejmě by také raději byly doma se svými dětmi, ale vydělávat se musí (i když nejste kariéristka), tak proč si povinnost ještě více znepříjemňovat, že? Mnohdy stačí opravdu pár maličkostí, které vás sice od práce nevysvobodí, ale učiní ji snesitelnější. A hlavně bez nepříjemných následků...

jim

Kromě specifických profesí tráví VĚTŠINA žen svou pracovní dobu sezením (nebo aspoň její část) u počítače v uzavřených prostorách. Do této pozice nás dotlačil vědecký pokrok a my se s tímto faktem musíme vyrovnat, ačkoliv se tělo (a mysl) někdy brání. Jak na to?

Protáhněte se

Psychickou únavu zaženete nenápadným protažením, mnohdy stačí jen vstát a narovnat se. Hlavu vytáhnout vzhůru a rameny zakroužit vzad. I když se z hlediska efektivity práce radí mít vše při ruce, umístěte si některé věci v kanceláři tak, abyste občas musela vstát od počítače a rozproudila aspoň trochu krev. Těch vás minut výsledek práce jistě neovlivní. Naopak mu může i prospět.

Procvičte oči

Díváte se celý den do monitoru? Pak bude pro vaše oči velmi blahodárné občas vstát a zahledět se do dálky, pokud to váš výhled umožňuje. V případě, že si o příjemném pohledu z okna můžete nechat jen zdát, proveďte si čas od času aspoň jednoduché oční cviky - pomalu střídejte pohled nahoru, dolů a do stran. Unaveným očím také prospěje, když jim předáte energii z přiložených dlaní, které jste před tím chvíli intenzivně třela o sebe.

Nadechněte se venku a nastavte tvář slunci

I když zvlášť ve velkých firmách se vyplatí trávit čas v kuřáckých partičkách, které bývají nejlépe informované a kolegiálně drží při sobě, nepodléhejte jako nekuřačka, případně sváteční kuřačka, těmto svodům a místo cigaretky si raději jděte udělat několik hlubokých nádechů před budovu firmy. Nejde o žádné lelkování, ale zdraví prospěšnou pauzu, kterou by měl každý osvícený šéf pochopit.

Je-li slunný den, načerpáte i tolik potřebný vitamin D. Nejen že nebudete vypadat v obličeji jako dcera ředitele vápenky (říkalo se za mého dětství), ale dopřejete tělu důležitou látku, jež se v něm podílí na řadě zdraví prospěšných reakcí.

Nedejte stresu šanci

Podléháte nervozitě a pracovnímu stresu? Je každý den, kdy se koná důležitá porada nebo setkání, vaší noční můrou? Pak mějte po ruce Bachovy přírodní esence ve spreji s názvem První pomoc. Kapky stejného názvu jde pak brát dlouhodobě bez jakýchkoliv vedlejších negativních účinků.

Zklidnění mysli pomůže také dýchání pouze levou nosní dírkou, tj. pravou si zlehka přidržte a proveďte několik pokud možno klidných nádechů a výdechů.

Myslete na své ruce

Pracujete na počítači? Pak nezapomeňte pravidelně uvolňovat vaše ruce - zakroužit v zápěstí, několikrát natáhnout prsty a zatnout je v pěst, případně využít malých míčků. Syndrom karpálního tunelu přichází bez pozvání a nehodlá se hned tak rozloučit. Jde o velmi nepříjemný a obtížně léčitelný stav, který mnohdy vyžaduje chirurgický zákrok.

Přečtěte si také:

Reklama