Dobrou zprávou ovšem je, že tyto náklady můžete celkem snadno dostat pod kontrolu, aniž byste musela rodině „utahovat opasky“. Základem je samozřejmě neplýtvat. Zhasínání světel v místnostech, ve kterých se zrovna nepohybujete, zastavování vody při mytí nádobí či čištění zubů, nebo rychlá sprcha místo horké vany jsou pravidla natolik známá, že je pravděpodobně intuitivně dodržujete, nebo se o to alespoň snažíte. Kromě těchto obecných pouček vám ale k udržení rodinného rozpočtu v přijatelné výši mohou dopomoci i zdánlivé maličkosti.

 
1. Sviťte úsporně

Začněte tím, že vyměníte klasické žárovky za úsporné. Jsou pryč doby, kdy úsporné žárovky potřebovaly až několik minut na nahřátí. Stačí si údaj o době rozsvěcení pohlídat – bývá uvedený na krabičce. V současné době jsou vůbec nejúspornějším řešením LED žárovky, takže pokud chcete spotřebu energie skutečně minimalizovat, zvolte LEDky.

2. Pořiďte si energeticky úsporné spotřebiče

Na úspornost dbejte i při pořizování nových spotřebičů. Investice do energeticky úspornějšího modelu ledničky, myčky či pračky se vám totiž nepochybně během několika málo let vrátí.

V neposlední řadě si ověřte, zda váš stávající dodavatel elektřiny je skutečně tou správnou volbou. Udělejte si průzkum trhu a zjistěte si ceny konkurence, ať za elektřinu neplatíte více, než je nutné.

3. Vytápějte efektivně

Platíte astronomické částky za topení? Ujistěte se, že vám teplo neuniká například špatně těsnícími okny či dveřmi. Dále se zaměřte na regulaci vytápění. Máte v některých místnostech horko a v jiných zimu? Nejspíš budete muset investovat do kvalitnějšího termostatu, který vám umožní nastavovat teplotu v každé místnosti zvlášť. To je opět investice, která se vám za pár let několikanásobně vrátí.

4. Tiskněte chytře

Tisknete doma pravidelně, ať už se jedná o fotky z dovolených, recepty nebo různé další dokumenty? Pak zbystřete. Překvapivě velkou díru do domácího rozpočtu mohou totiž udělat výdaje za tisk. V současné době většina výrobců tlačí ceny tiskáren velmi nízko a vydělává na následném prodeji originálních tonerů a cartridgí. Při výběru tedy věnujte pozornost nejen ceně tiskárny samotné, ale také ceně náplní do tiskány, které budete muset dokupovat. Originální tonery bývají opravdu drahé, zvláště pak od některých značek. Nejsou však jedinou možností. Alternativou k nim jsou levnější kompatibilní náplně do tiskáren, které jsou kvalitou i výtěžností srovnatelné s těmi originálními. Pořízením kompatibilních náplní přitom můžete snížit náklady na tisk až o 70 %!

5. Kontrolujte výdaje za jídlo

Zkuste si spočítat, kolik za jídlo vlastně měsíčně utratíte. Většina lidí totiž o těchto výdajích vůbec nemá přehled. Do součtu je nutné zahrnout nejen velké nákupy, ale také každodenní dokupování toho, co je zrovna třeba. Při nákupech byste se měli řídit několika základními pravidly: nakupujte vždy najezení, podle předem připraveného seznamu a pouze jednou až dvakrát týdně. Při každodenních nákupech vždy utratíme více, jelikož jsme častěji vystaveni různým reklamám a „výhodným“ nabídkám.

Nemalou částku peněž můžete také ušetřit domácím vařením. Zkuste párkrát v týdnu oželet polední menu v restauraci a přinést si do práce domácí oběd. S vařením budete mít sice o starost navíc, ale uvidíte, že vám vaše peněženka (a možná i vaše zdraví) na konci měsíce poděkuje.

Reklama