Pro naše tělo začalo biologické jaro, ale na to skutečné – astronomické - si ještě pár týdnů budeme muset počkat. Jak si zpříjemnit toto náročné období, kdy nás spíš ještě láká zimní spánek a náš unavený organismus musí čelit útokům bacilů, které letos řádí více než dost a zákeřně se vracejí na místo činu?

Jarní rovnodennost nás v roce 2017 čeká 20. března. V ten den Slunce vstoupí do znamení Berana a bude oficiálně vyhlášeno jaro. Zbývá tedy ještě několik týdnů, během kterých někteří z nás už melou doslova z posledního. Závěr paní zimy může být náročný, zvlášť když si slunko s námi hraje na schovávanou.

Vánoce a doba těšení na ně jsou dávnou minulostí a barevná světýlka, která prosvěcovala tuto část zimy, uklizeny z ulic i domovů. Pokud nepatříte mezi milovníky plesové sezony nebo vášnivé lyžaře, kteří se radují z každé možnosti vyrazit někam na sníh, mohlo by se zdát, že se není z čeho těšit. Ale není to tak hrozné, jak se zdá…

Tady jsou tři jednoduché kroky k vaší duševní i tělesné pohodě:

Pročistěte sebe i své okolí

jídlo

Odborníci se shodují na tom, že pro hubnutí je nejlepší jaro, které představuje nové začátky, a tím vlastně samo o sobě napomáhá našemu (nenovoročnímu) předsevzetí. Pokud tedy zamýšlíte letos se svými nadbytečnými kilogramy zatočit, můžete již nyní začít odlehčenou stravou, která navíc prospěje také játrům a žlučníku, tj. orgánům, které jsou v tomto čase právě citlivější.

  • Možná jako by nám chtěly taktně naznačit, že končí zimní období, kdy bylo kolikrát záhodno si dát mastnější pokrm či nějakou tu skleničku alkoholu na zahřátí.

Naši předci drželi právě v tomto období také tzv. masopust, jenž může být rozumnou alternativou pro ty, kteří se nechtějí vzdát masa úplně, ale láká je na nějaký čas vyzkoušet jaké to je, když z našeho jídelníčku tato bílkovina vymizí. A asi nemusím připomínat, že dát na tradice svého národa se vyplatí. Jejich znalosti byly odzkoušeny po generace a spjaty s respektováním přírody.

Ostatně, podobně blahodárný je také úklid našeho obydlí. Nejde o nějaké dramatické gruntování, ale spíš takovou rozvahu, co si ještě chceme ponechat v naší bezprostřední blízkosti, a co necháme odejít…

Plánujte, kam vyrazíte na výlet a dovolenou

plan

Nic prý nenabíjí tolik jako těšení se na něco. Stejně jako je pro řadu lidí daleko příjemnější adventní čas než samotné Vánoce, tak mnohým dělá daleko větší radost plánovat dovolenou a snít o ní, než pak samotná cesta. A i když já osobně si myslím, že každá etapa má své kouzlo, ničemu neuškodíme, když už nyní prolistujeme katalogy letních zájezdů nebo rubriku CESTOVÁNÍ tady na Žena-in.cz.

Určitě doporučuji nezanedbávat naši krásnou zemi a naplánovat si pro nadcházející sezonu aspoň jeden hrad, zámek a pak samozřejmě nějaký pěkný výšlap.

Rozpohybujte se

joga

Pokud nepatříte mezi náruživé sportovce, kteří vybíhají ven i za třeskutých mrazů nebo překonávají zimní spánek pobytem v dobře osvětlených fitcentrech, logicky jste v posledních měsících trochu zvolnily. To je v pořádku. Nyní by to chtělo nenásilně začít navracet pohyb do našich dní. Ideálně se k tomu hodí cvičení jako PILATES či JÓGA a postupně přidávat procházky, abychom byli v kondici na ty výše uvedené turistické výšlapy.

A jistě potěší a správně namotivuje i nějaký ten nový kousek oblečení na sport nebo jen tak pro radost.

Hezké dny a užívejte každou chvíli.

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Přečtěte si také

Reklama