Večerní usínání se stává stále diskutovanějším tématem. Problémy se spaním mají nejen staří lidé, ale také ženy a muži ve středním věku, a dokonce i děti. Často jde pouze o přemíru nezpracovaných informací, které se na nás hrnou ze všech stran.

Zase nemůžu spát – věta, kterou slýcháme dnes a denně. Někdo špatně usíná večer, jiný se pravidelně budí uprostřed hluboké noci.

sleep

Udělejte večer v klidu to, co můžete udělat i ráno, ale ve spěchu

Obzvlášť pro maminky školáků platí, že ráno má každá minuta „cenu ujetého autobusu“. Ušetřete si ranní shon a s ní spojenou nepokojnou noc a připravte si co nejvíce věcí večer, a naučte to tak i vaše děti. Oblečení na hromádce včetně dvou stejných ponožek stačí večer jen překontrolovat a případně v klidu doplnit, zatímco ráno by to mohlo znamenat narušení nervového systému a rozladění po celičký den. A co je dobré pro děti, je dobré i pro vás. Však víte, jak je stresující stát pár minut před odchodem u šatníku a zjišťovat, že nevíte, co na sebe.

Připravte svačiny pro děti i pro sebe na druhý den

Ráno si ušetříte nervy a navíc budete mít dostatek času věnovat se trochu i jejich složení. Správná svačinka by měla obsahovat všechny základní složky potravy - bílkoviny, sacharidy a tuky, samozřejmě pokud možno kvalitní. Děti navíc ocení, když budou i vizuálně atraktivní, což je po ránu nadlidský úkol, ale večer se s tím dá něco vymyslet.

Vypněte mozek

Před spaním rozhodně nepracujte na počítači ani neřešte závažné problémy. Není nic horšího než tzv. rozjetý mozek, který místo aby dal prostor klidnému spánku, nutí vás ještě ve dvě hodiny v noci domýšlet všechny možné katastrofické scénáře, které vás jen napadnou. Vyplatí si i v tom největším stresu práci včas ukončit a věnovat aspoň chvíli něčemu příjemnému, co by rozptýlilo podrážděné myšlenky. Asi i zírání na ne příliš kvalitní seriál je pořád lepší než koukat do monitoru do poslední chvíle...

Říká se, že kniha je nejlepší přítel

A tak mějte po ruce na nočním stolku aspoň dva takové přátele. Jednoho nového v podobě knihy, kterou jste třeba ještě nečetla a chystáte se jí po večerech věnovat, a pak zaručeného parťáka, který vám podá pomocnou ruku, ehm stránku, když nemůžete spát. Nejlepší jsou obvykle krátké humorné příběhy, kde nemusíte chystat nit, ale prostě otevřete na jakémkoliv místě a můžete se pročíst do příjemné říše snů.

Jak přivolat spánek?

Než sáhnete po nějaké moderní pilulce, zkuste moudrosti našich babiček. Dobrý spánek umí přivolat vlažný meduňkový čaj (výborný i na trávení), teplé mléko s medem, a pokud nepotřebujete zhubnout, dopřejte si dva čtverečky kvalitní čokolády. A nic zřejmě nezkazíte tím, když si pod polštář dáte pytlíček se sušenou levandulí. Když nic jiného, možná vás ukolébá vzpomínka na slavnou píseň Levandulová…

Tip navíc: Zkuste Bachovy esence – dají se namíchat i na míru, na vaše největší trápení…

Nepodceňujte fyzickou aktivitu

Samozřejmě není dobré běhat kolem domu těsně před spaním, ale kdo má v průběhu dne dostatek fyzické aktivity, usíná mnohem lépe než ostatní. Bohužel u většiny lidí převládá sedavé zaměstnání spojené často s upřeným pohledem do monitoru a kupou starostí, které je třeba vyřídit.

Zkuste tento nešvar moderní doby vykompenzovat cvičením, svižnou chůzí nebo aspoň procházkou před spaním. Tady mají asi výhodu pejskaři, váš domácí mazlíček vám nepovolí žádné výmluvy…   

Přečtěte si také:

Reklama