Celou zimu se těšíme na jaro, resp. aspoň to tak svému okolí většinou stále opakujeme, ale když vytoužené období konečně přijde, nejraději bychom ulehli k zimnímu spánku... Únava, rýmička, příznaky alergií - to vše nám znepříjemňuje tento čas.

Na jaře jde všechno lépe, říká se. A je to určitě pravda, jen musíme být na jarní dny správně připraveni. Ten „rozpuk“ si totiž vybírá svou daň.

jaro

Přichází to sice nenápadně, pomaloučku - ale tu finální ránu, která srazí skoro každého, nám obvykle zasadí posun času, vymoženost moderní doby. Alergikům navíc přidají zátěž první pylové polety...

Ale nic není ztraceno. Je třeba se tomu postavit čelem, využít všech dostupných prostředků a radovat se ze sluníčka, vlahého vzduchu a všeho, co novou energií nabitá příroda nabízí. Je to lehčí, než to vypadá:

Více pijte!

Po zimě jsme možná zvyklí pitný režim trochu šidit, ale na jaře je ten pravý čas zase tělo řádně zavodňovat.

Zkuste bylinky!

Na pročištění střev, ledvin a jater je možné využít celkem chutné směsi čajů. Než kupovat pytlíčky, kde je spíš hromada „prachu“, zajděte raději do prodejny bylinek a nechte si směs namíchat. Kúra se doporučuje pít cca tři týdny.

Omezte kávu!

Ano, rozumím vašemu rozhořčení, ale opravdu je toto omezení v jarních dnech prospěšné.

Jezte lehce!

Je konec těžkým masitým jídlům, která se hodily k zimnímu období. Stejně tak hutné polévky můžeme už nahradit vývary, případně je úplně vynechat.

Udělejte si na parapetu zahrádku!

Tymián, pažitka, petržel vám nejen krásně zútulní okno, ale hlavně přinesou do vašeho jídelníčku řadu cenných a potřebných látek v té nejčerstvější podobě.

Choďte na trh!

Pokud nemáte svou vlastní zahrádku, využijte těch cizích, samozřejmě legálně (smích). V každém městě je snad už nějaký ten příjemný trh, kde dostanete jarní cibulku, medvědí česnek a jiné čerstvé jarní laskominy.

  • Navíc taková procházka po trhu s proutěným košíkem přes ruku je docela stylová a potěší dušičku.

Mixujte!

Nikoliv alkoholické drinky, ale tzv. smoothies. Stačí k tomu malý mixér a pár ingrediencí. K ovoci můžete přihodit pár semínek (chia) nebo ořechů.

Dopřejte si lymfatickou masáž!

Stačí dvě tři sezení, resp. ležení a budete jako v novém těle. Ovšem pozor - je třeba dobře si vybrat zařízení a osobu. Špatně odvedenou lymfatickou masáží se dá totiž i mnohé zkazit. A nevěřte obchodním trikům, že se má chodit dlouhodobě. Všeho moc škodí!

Výletujte!

I když vás přemáhá únava po pracovním týdnu, vyrazte o víkendu na výlet. Nemusíte si dávat kdovíjak dlouhé trasy, ale za pohyb na vzduchu bude vaše tělo vděčné (a klidně běžte spát hned po návratu).

Začněte s něčím novým!

Jaro přeje změnám. Což tahle zkusit lekci jógy, pilates, nebo se pomalu rozběhnout...

Kupte si něco na sebe!

Pokud se tak již nestalo v souvislosti s Velikonocemi (kdy prý má mít člověk něco nového na sobě, aby ho nepokakal beránek), je teď ten pravý čas zakoupit si aspoň jednu novou - jarní - věc, která vám bude dělat radost a připomínat, jak báječné toto období je.

Přečtěte si také:

Reklama