Je to tak. Zima je tu a lyžařská sezona v plném proudu. Děti odjíždějí na lyžařské výcviky, rodiny a jednotlivci na dovolené nebo aspoň prodloužené víkendy. Každý den na svěžím horském vzduchu se počítá k dobru.

Lyže, hůlky, boty, přilby, lyžařské brýle, oteplovačky, bundy, rukavice, teplé spodní prádlo, hygienické potřeby - to a další zimní klasiku máte jistě v malíčku a vždy spolehlivě zabalenou.

hory

Dnes se podíváme na pár maličkostí, které sice na zimní dovolené můžete klidně postrádat, ale když si je přibalíte, bude možná v mnoha směrech příjemnější.

Malý přímotop

Ne všichni jezdíme do luxusních hotelů a stále ještě vyznáváme kouzlo staré dobré horské chaty. A právě tam občas přijde vhod nějaký ten „výdobytek civilizace“, protože i když si hrajeme na horaly, tak jistá zhýčkanost už tu přece jen je (mluvím za sebe). A bylo by škoda po první chladné noci až do konce týdne lyžovat s rýmou.

  • K dostání jsou dnes opravdu malá a lehká elektrická kamínka, která s přehledem nacpete do nějakého zavazadla. A když pak začnou pořádné mrazy a správce není k dohledání, trocha teplého – dobře mířeného - vzduchu je k nezaplacení.

Čelovka

Klasická baterka patří mezi standardní výbavu, ale taková čelovka – to je vynález. Nejen že s ní můžete pěkně pochodovat na malý průzkum kolem chaty, aniž byste se ztratili ve tmě, ale ještě vám vždy zbudou obě ruce volné. A to se hodí třeba i při cestě na toaletu (úsměv), zvlášť když je k ní někdy cesta dlouhá a spletitá…

Společenské hry

Ano, bývají součástí různých kluboven, ale vyplatí se mít nějaké své, zvlášť když počasí nepřeje a ponorková nemoc stoupá. Malé  šachy, karty mariášky a taktéž různé cestovní verze oblíbených vědomostních her jako Česko a spol. se vejdou do každé krosny bez problémů.

Kniha

I na horách přijdou chvíle, kdy se vám zachce zalézt si někam jen se svou knihou. Samozřejmě netáhneme žádnou těžkou literaturu – ani stylem, ani objemností publikace. Potěší nenáročný románek, povídky, fejetony.

  • Je tedy smutnou pravdou, že v dnešní době většina návštěvníků hor sedí spíš u svého tabletu či telefonu.

Cestovní varná konvice

Dělají se snad čím dál menší a jsou skvělé. Ve spojení s termohrnkem vykouzlí krásné chvíle plné pohody, aniž byste museli někam do lokálu nebo blízké restaurace.

Čaj a kafe potěší dospěláky, děti zase různé nápoje typu „horké jablíčko“. Jo, je to asi samá chemie, ale tak jednou za čas to snad nezabije…

Fajnšmekři si dokážou přibalit i věci na svařák. Klobouk dolů, ten si zatím kupuji na sjezdovce, i když ono se dá na pokoji připravit opravdu vše, když se chce.

Placatka s alkoholem pro zahřátí

Jelikož bernardýna s rumem znám jenom z obrázků, spoléhám se v této věci na domácí přípravu. Ať si kdo chce, co chce, říká, když mrzne, až praští, tak doušek slivovičky neuškodí.

Navíc pokud si občas místo oběda koupíte grilovanou klobásu, tak přispěje i k lepšímu trávení. Zdravá strava na horách se zkrátka až na výjimky moc nenosí, že?

Přečtěte si také:

Reklama