ryby

Je sobota ráno a malý rybník u obce Arnultovice poblíž Ústí nad Labem je dokola obklopen malými rybáři a jejich dospělým doprovodem. Starosta obce Václav Svoboda dlouhým hvizdem na píšťalku právě zahájil závod malých rybářů.

Dětem do 7 let mohli dospěláci pomáhat s navlékáním návnady na háček a nahazováním, ale ti starší se museli spoléhat na svoji zručnost, rybářský um a na to, jak jim jejich doprovod drží palce. Soustředěné pohledy malých rybářů na splávek a nervózní přešlapování dospěláků svědčí o tom, že berou všichni přítomní závody zcela vážně.

„Dnešní závod je již v pořadí čtvrtý. Když jsme jako obec dostali tento rybník, rozhodli jsme se, že ve spolupráci s rybářským svazem do něho nasadíme ryby, abychom umožnili místním dětem možnost využití sportovního rybolovu. Každoročně ke dni dětí pořádáme závody pro děti, ale letos se nám to z technických důvodů podařilo až později, takže to mládež má spíš jako zahájení prázdnin. Tuto tradici chceme zachovat. Uvažujeme dokonce i o tom, že bychom pořádali i závody pro dospělé,“ vysvětluje Svoboda.

Zatímco jsem si povídala se starostou, z různých stran se každou chvíli ozýval výkřik „Ryba!“ Toto ohlášení ulovené ryby bylo signálem pro rozhodčí, kteří běhali od jednoho závodníka k druhému, měřili ulovené ryby a zapisovali do úlovkové listiny. Tu každý závodník i s igelitkou plnou dobrot dostal při zápisu před závodem.

V 11 hodin hvizdem starosta závod zase ukončuje a porota začíná sčítat centimetry úlovků. Zatímco pánský doprovod „pálí“ jednu cigaretu za druhou, ženský doprovod pobíhá po břehu, připraven lovit z vody rozdováděné děti, kterým co chvíli hrozí pád do vln rybníčka.

Mezi úlovky byly nejčastěji malé plotičky a okouni. Před závodem se sice podařilo vylovit kapra o délce 45 centimetrů, ale ten do výsledků nemohl být započítán.

Hotovo, sečteno. Celkem všichni účastníci chytili kořist dlouhou 15 metrů a 10 centimetrů. První tři nejúspěšnější závodníci byli odměněni diplomem a věcnými cenami. S prázdnou však neodešel nikdo. Všichni účastníci dostali na památku závodu pěkný splávek.                                     

„Takže Petrův zdar a za rok vám to natřeme,“ vyhrožovali s úsměvem ti, co se neumístili.

Reklama