Voda, živel, který je pro náš život nezbytně nutný. Je potřeba doplňovat vnitřnímu prostředí tekutiny, ale stejně blahodárně působí i při koupelích. Taky znáte ten úžasný pocit, když vlezete po náročném dni do vany a voda odplaví všechny vaše starosti a problémy? Má opravdu skvělé účinky. Dopřejte ji také svým dětem a rozhodně nemusíte čekat až do první třídy, než začnete děti učit plavat.

V dnešní době už je možnost plavání s kojenci. Ano, i naši nejmenší už se rádi rochní ve vodě, a i když se to zdá těm starším naprosto nemožné, popřípadě rovnou jako holá šílenost, pořádají se na to i kurzy. Plavat můžete začít s miminkem, batoletem či předškolákem. Záleží jen na vás.

Pokud o tom přemýšlíte, porozhlédněte se ve svém okolí a vězte, že snad každý plavecký stadion tuto “vymoženost” už zařadil do své nabídky. Zeptejte se kamarádek, které mají zkušenosti. Protože ne všechny stadiony jsou vybaveny na plavání kojenců, a také nepočítejte s tím, že čachtá-li se vaše dítko rádo ve vaně, bude automaticky stejně rádo navštěvovat bazén.

V našem městě ještě donedávna nebyla možnost plavání s miminky, takže jsme se rozhodli pro začátek “plavecké kariéry” našeho drobka až od dvou let. V mylném domnění, že v bazénu předvede stejnou exhibici jako ve vaně jsem celá natěšená nastoupila do řady maminek a čekala se zmítajícím se capartem v náručí.

Lektorka nám vysvětlila, jak bude výuka probíhat, a na samotný začátek si nejprve s dětmi zopakovala říkanky, které měly něco společného s vodou. Potom nám nabídla pro děti na ruce polystyrenové rukávky, které většina dětí přijala s křikem. Ve vodě jsme měli malé plaváčky nejprve pomalu seznamovat s vodou, potom je povozit na lehátku a na závěr je potopit pod vodu.

Nečekejte happy end. Toto byla naše první a na dlouhou dobu poslední návštěva bazénu. Budově školy, ve které bazén je, se dodnes vyhýbá obloukem a hlásí, že plavat tady on už teda nebude. Nenutili jsme ho. Počkali jsme tři roky a teď už můžu s úspěchem říct, že bazén zvládá v pohodě.

Nebojte, ne všichni mají takového “antiplaváčka” jako my. Ale i vy pamatujte, že každé dítě je jiné, a zatímco jedno zvládne výuku s instruktorem bez větších problémů, druhé vás svým křikem od dalších návštěv spolehlivě odradí. Stejně tak jako neuváženě prudké pohyby, které mohou u dětí vyvolat panický strach z vody. Proto buďte velmi opatrní a k dítěti přistupujte velmi citlivě.

Pokud jste nezačali s plaváním do čtyř let věku, potom je vhodné nechat zapsat dítě do kurzu, kde bude s instruktory a se svými vrstevníky samo. Je známo, že příklady táhnou... Nebuďte netrpěliví, pokud se mu hned zkraje nedaří vše tak, jak by mělo. Lepší pomalejší začátky než doživotní odpor k vodě.

A jak takový výuka plavání vypadá? Zpravidla bývá vedena zábavnou formou. Nikdo nepředpokládá, že pětileté děti budou trhat světové rekordy. Proto je zaměřená na seznámení se s hlubokou vodou a využívá k tomu nejrůznější dětské hry, hračky i pomůcky. Některá plavecká střediska začínají rovnou ve velké hloubce, jinde mají brouzdaliště.

Nevěšte hlavu, když se váš drobek prozatím vody bojí. Nenuťte jej, nestresujte, ani mu nepředhazujte odvážnější kamarády.

A co vy a vaše ratolesti? Plavou už prvních měsíců života, nebo se je stále marně snažíte dostat do vody?

   
Reklama