Týmy malých i větších kuchtíků z mateřských školek, základních škol, dětských domovů i neziskových zařízení a rodiče s dětmi letos změřili síly v přípravě nejoriginálnější zdravé svačinky s ovocem nebo zeleninou. Kuchařské klání se opět uskutečnilo na dálku, to ale neubralo na elánu kuchtíkům, kteří si přípravou vyplnili dlouhé chvíle, procvičili si zásady zdravého stravování a kreativitu. „Zvolili jsme svačinku s jogurtem, protože je mezi našimi dětmi dlouhodobě oblíbený stejně jako banány a jablka. Děti ke smoothie vybraly ovesno-banánové sušenky, které samy upekly. Příprava svačinky pro ně byla velkou zábavou a celá třída Motýlků si na ni na závěr pochutnala," popisuje Kristina Popelářová, ředitelka mateřské školy Wolkerova, Lanškroun.

Zdravé bonbóny nebo domácí tortilla
ale2.jpg

Děti se nebojí neotřelých receptů a tvoří například zdravé bonbóny z ovoce či banánové sušenky nebo chlebík. „Stalo se už tradicí, že se nám hlásí soutěžící s recepty, které jsou na velmi vysoké úrovni, a to nejenom co se týče principů vyvážené stravy, ale také obtížnosti a použitých surovin. Práci si skutečně nezjednodušují a využívají i suroviny, které si sami vyrobili, jako je například pampeliškový med či sirup nebo tortilla z černé čočky,“ popisuje Alena Paldusová, manažerka programu Zdravá 5.

Když děti myslí na druhé, radost se násobí

a1.jpgJako poděkování darovaly některé týmy své svačinky sestřičkám a zdravotníkům do nemocnic, kteří se v těžké době starají o nemocné. „Velmi nás potěšilo, jak děti v této situaci přemýšlí. Některé se rozhodly svými kulinářskými výtvory potěšit druhé a zpříjemnily tak den seniorům či sestřičkám v nemocnicích. A o to víc, že některé z těchto týmu byly z dětských domovů a tyto děti samotné to nemají v životech snadné,“ popisuje Alena Paldusová.

Lucka vyrobila svačinky pro zdravotnice z očkovacího centra Covid-19 v Nemocnici Hranice. „Udělala jim velkou radost. Také jsme připravily dobrou a zdravou svačinu pro lékaře a sestřičky z transfúzní stanice, když vyhlásili, že mají nedostatek krve,“ vysvětluje Lenka Kopřivová z týmu Holky z Hranic z kategorie rodičů s dětmi. Tato maminka totiž dokonce spojila soutěž s dalším dobrým skutkem, darováním krve, na které šla vůbec poprvé.

Cvičení dělá mistra

Co jiného by mohly vítězné týmy z každé kategorie získat než kurz vaření pod vedením profesionálního kuchaře. V pražském Chef Parade si děti připraví kompletní menu, a kromě naučení různých triků si také prohloubí dovednosti zdravého vaření. Bez odměny nezůstala ani družstva na druhém a třetím místě. Získala hodnotné ceny jako například palačinkovač či pomůcky k vaření.

Vítězné týmy:

 • Kategorie mateřské školy: Motýlci ze školky z Mateřské školy Lanškroun
 • Kategorie 1. stupeň ZŠ (1.-2. třída): SLAĎOUŠI ze ZŠ a MŠ Žďářná
 • Kategorie 1. stupeň ZŠ (3.-5. třída): AVOKÁDKY ze ZŠ a MŠ Racková
 • Kategorie 2. stupeň ZŠ: FIT HALĎÁCI ze Základní školy U Haldy, Ostrava
 • Kategorie dětská zařízení: TYGŘI z Dětského domova Cheb
 • Rodiče s dětmi hlasování veřejnosti: Trešltým pod vedením Adriany Trešlové
 • Rodiče s dětmi hlasování poroty: Tros Véčos po vedením Miroslava Večeři

Projekt Zdravá 5

Finále Zdravé 5 je vyvrcholením aktivit pod hlavičkou Zdravé 5. Zkušení lektoři v průběhu roku navštěvují školy, školky a dětské domovy, kde hravou formou seznamují děti se zásadami správného stravování. Unikátní vzdělávací program Zdravá 5, který Nadační fond Albert poskytuje zdarma, každoročně představuje principy zdravého stravování 70 tisícům dětí.

O Albertu:

 • Obchody Albert působí na českém trhu více než 29 let. První obchod, supermarket v Česku pod názvem Mana 6. června 1991 v Jihlavě.
 • Síť prodejen Albert má více než 300 obchodů po celé České republice, hypermarkety a supermarkety Albert najdou zákazníci v každém kraji.
 • Albert patří mezi největší soukromé zaměstnavatele v Česku, o zákazníky se denně stará téměř 17 000 zaměstnanců.
 • Činnost obchodů Albert oceňují i odborníci. V roce 2019 získala společnost Albert cenu Odpovědný zahraniční investor, kterou uděluje vláda za aktivitu v oblasti společenské odpovědnosti, zlepšování životního prostředí a podporu regionů a dobrovolnictví.
 • Prodejna Albert z olomouckého NC Olympia se stala vítězem mezi hypermarkety v prestižní soutěži Diamantová liga kvality 2019, která vybírá nejkvalitnější prodejny v České republice. Tato výhra navazuje na prvenství v roce 2018, které získal hypermarket v nákupním centru na Chodově.
 • Albert získal již čtyřikrát Národní cenu kvality ČR a jako první tuzemská firma se v roce 2016 dostal do finále evropské úrovně soutěže.
 • Albert neustále pracuje na modernizaci prodejen a zkvalitňování služeb. Od roku 2017 prošla rekonstrukcí a modernizací již polovina prodejen Albert v Česku.
 • V roce 2009 byl založen Nadační fond Albert za účelem podpory zdravého životního stylu dětí i jejich rodičů a podpory vzdělávání, integrace a rozvoje dětí ze sociálně znevýhodněných skupin.
 • Zdravé stravování podporuje Nadační fond Albert prostřednictvím vzdělávacího programu Zdravá 5, který přibližuje dětem principy zdravé výživy a zdravého životního stylu. Sociálně znevýhodněné děti fond podporuje prostřednictvím hlasování zákazníků v rámci programu Bertík pomáhá a projekty Obchůdky s Albertem a Do Alberta na praxi.
 • V obchodech Albert mohou zákazníci využít program 100% garance kvality, který se vztahuje na téměř celý sortiment potravin, kosmetiku, drogerii i například na krmivo pro zvířata.
  60c0b68c1d1c7obrazek.png

Více informací ALBERT.CZ
obrazek.png

Reklama