bra.jpg
Foto: Shutterstock

Výstup na Kilimandžáro

Nejvyšší bod Afriky – velkolepé Kilimandžáro je cílem dobrodruhů, kteří na svět rádi shlížejí z pořádné výšky. Kromě absence závratí musí mít člověk při zdolávání této hory také pro strach uděláno. Samozřejmostí je dobrá fyzická kondice a schopnost vypořádat se s extrémními situacemi. Mnozí dospělí si při výstupu sáhnou na dno svých sil a někteří horu ani nezdolají. Potom je tu ale také americká dívka jménem Montannah Kenney, která na vrchol ve výšce 5895 metrů nad mořem, vystoupila v roce 2018, když jí bylo teprve sedm let. Výstup absolvovala společně s matkou na počest svého zesnulého otce. Uvedla, že čím výš se dostane, tím blíž otci v nebi bude. Od základny k vrcholu trval ženám výstup šest a půl dne.

Agresivní pes

Teprve šestiletý americký chlapec prokázal své hrdinství v roce 2020, když zakročil proti agresivnímu německému ovčákovi, který se chystal napadnout jeho čtyřletou sestřičku. Bridger Walker se mu ovšem postavil do cesty a schytal za to vážné kousance do obličeje. Přesto se mu podařilo holčičku odvést do bezpečí. Chlapec musel následně podstoupit dvouhodinovou operaci a na obličeji měl devadesát stehů. Na tento příběh na svém Instagramu poukázala například herečka Anne Hathaway.

Dvouletá členka Mensy

I další zázračné dítko je z Ameriky. Mimořádně inteligentní Kashe Quest se loni v květnu stala členkou prestižní Mensy, která sdružuje osoby s vysokým IQ. V té době jí byly teprve dva roky a její inteligenční kvocient dosahoval hodnoty 146 bodů. Dívce nečinilo nejmenší problém vyjmenovat všechny prvky periodické tabulky apod. Jakmile se prý naučila alespoň trochu mluvit, hned se podle rodičů zajímala o svět kolem sebe, přičemž její nejčastější otázkou bylo: Proč?

Záchrana kamaráda

Zábavné koupání se v roce 2019 zvrhlo v boj o život. Naštěstí byl přítomný dvanáctiletý chlapec Robert Lebeda, který přesně věděl, co má v krizové situaci dělat. Při snaze přeplavat celý bazén pod vodou se jeden z chlapců, kteří se triumfovali, už na hladinu nevynořil. Robert Lebeda mu ovšem ihned přispěchal na pomoc. Po vylovení z vody ho dal do stabilizované polohy a začal s resuscitací. Později se v nemocnici dozvěděl, že tak svému kamarádovi zachránil život. Robert se od čtyř let věnuje hasičskému sportu a rád by se v dospělosti stal záchranářem. Za svou duchapřítomnost a záchranu života získal ocenění v rámci soutěže Dětský čin roku.

cl.jpg
Foto se souhlasem Dětský čin roku a účastníků (Robert Lebeda je ve žlutém svetru)

Mimořádná paměť

Zapomněli jste si lístek na nákup doma a marně lovíte v paměti, co jste to vlastně chtěli koupit? V takovém případě by se vám určitě hodilo mít po svém boku indického chlapce jménem Aadith Vishwanath Gourishetty, který proslul svou vynikající pamětí. Už v roce 2020 byl ve věku jednoho roku a devíti měsíců držitelem rekordu. Dokáže například rozpoznat loga aut, vlajky, domácí i divoká zvířata apod. Prý mu danou věc stačí vidět jednou, aby si zapamatoval její název.

Zdroj: Novinky, The Austin American Statement, irozhlas, CNN, Dětský čin roku, Times Now News, Instagram Anne Hathaway

Čtěte také:

Reklama