Zmije obecná

5d2db35770044obrazek.pngAčkoli je její jed řazen mezi ty nejvíce toxické a předčí třeba i chřestýše, dospělému člověku se uštknutí zmijí obecnou většinou nic vážného nestane. Had totiž obvykle jed neplýtvá a při varovném kousnutí do rány nepustí jed vůbec (kousne nasucho), nebo jen v malém množství. Pro děti (případně i oslabené jedince nebo seniory) ale může mít i to vážné následky. V místě se objeví otok a podlitiny a dítě může dokonce bojovat o život. Tak jako se stalo v loňském roce čtyřleté holčičce z Dolního Benešova, kterou had opakovaně uštkl na zahradě.

Sršni, vosy, včely

5d2db38d144eaobrazek.pngTento užitečný hmyz může být pro člověka velmi nebezpečný. Zvláště v případě, že je na jeho bodnutí alergický, pak stačí k boji o život jediné žihadlo. Může se ale stát, že i zdravému jedinci připraví horké chvilky. Tím spíš, když jde o dítě nebo oslabeného jedince. Stačí dostat více žihadel naráz, nebo zásah do hlavy a oblasti dýchací soustavy.  
Je ale omylem myslet si, že nejnebezpečnější jsou sršni. Jejich žihadlo sice nejvíce bolí, ale třeba včelí bodnutí je až desetinásobně toxičtější.

Zápřednice jedovatá

5d2db3bd58730obrazek.pngAno, i u nás máme jedovatého pavouka. Měří něco přes dva centimetry a ukrývá se nejčastěji ve vysoké trávě. Na některá místa České republiky (například Polabí, jižní Morava) přesídlil ze Středomoří. Ačkoli jeho jed není životu nebezpečný, kousnutí příjemné není. Je bolestivé a zůstane po něm zarudlý pupínek. U citlivějších osob se může dostavit také horečka, pocity úzkosti, případně i chvilkové ochrnutí v blízkosti ranky. V Česku lékaři už řešili například kousnutí dospělého muže, jemuž pavoučí jed na přechodnou dobu znecitlivil celou horní končetinu. Příznaky by ale měly do druhého dne odeznít.

Klíště obecné

5d2db3e5ce4e3obrazek.pngTento parazit s sobě sice neukrývá jed, ale i tak dokáže svému hostiteli pěkně znepříjemnit život. Přenáší nemoci, například klíšťovou encefalitidu nebo lymeskou boreliózu. Druhým jmenovaným onemocněním se u nás nakazí ročně okolo 4 tisíc lidí. Co se encefalitidy týče, Česko je co do počtu nakažených na špici Evropské unie – za rok 2018 jich bylo 712. Proto se vyplatí děti očkovat a po návratu z přírody, ale i ze zahrady pečlivě prohlížet. K nákaze virem encefalitidy dochází už za dvě hodiny po přisátí, borelióza se přenáší po 24 hodinách.

Majka fialová

5d2db41da9941obrazek.pngPřed třemi roky vyděsil rodiče případ malého Olivera, který se po kontaktu s velkým, modro-fialovým broukem dostal až na oddělení JIP. Rodiče ho do nemocnice dovezli poté, co zvracel a byl bezvládný. Tím broukem byla majka fialová, která se vyskytuje převážně na jižní Moravě a je chráněná. Kapičky jedu vypuzuje z chloupků na nohách. Smrtelně nebezpečná však není. To jen v případě, že by člověk několik těchto jedinců pozřel. Pak by prudký jed kantaridin dokázal zabít i dospělého.

Čtěte také:

Reklama