Okresní soud se dnes začne zabývat sporem soukromé firmy s rodinou patnáctiletého Karla Pravce, který před dvěma lety málem zemřel poté, co jej srazil řidič Petr Neisser.

Muž odvezl mladíka do lesa, kde ho ponechal jeho osudu a ujel. Nehodu podle expertů zavinil mladík. Vůz patří soukromé firmě, která nyní žádá proplacení škody na autě ve výši 60 tisíc korun.

Neisser dostal za svůj čin 12 let vězení. Pravec se z těžkých zranění už vyléčil. Život si zachránil jen tím, že se v noci z lesa doplazil na silnici. Rodina považuje požadavek firmy za absurdní.

„Je otázkou, kdo nehodu zavinil, a kdo za škodu odpovídá. Máme dost důvodů se domnívat, že to je právě pan Karel Pravec, protože podle závěrů znalce to byl on, který 1,5 sekundy a dva metry před místem střetu náhle vstoupil do vozovky, takže řidič neměl možnost nehodě zabránit,“ uvedl už dříve k případu advokát majitele vozu Jiří Hruban.

Přestože Karel Pravec dosud nedostal žádné odškodnění, po rodině se chce, aby zaplatila škodu na autě.

Podle zákona má firma na úhradu škody nárok. Zůstává ale otázkou, zda se něco takového už nepříčí dobrým mravům. Advokátovi majitele vozu však připadá diskuse o morálce nepatřičná: „Jedná se o náhradu škody, ne o otázku správnosti nebo nesprávnosti.“

Podle soudce Vojtěcha Cepla ml. se podobná situace stává často. Dochází tak ke střetu různých právních pravidel a střetu různých idejí a různých práv stran.

Patnáctiletý Karel Pravec slavil před dvěma lety s kamarády z fotbalu konec sezony. Cestou domů se střetl s autem, které řídil Petr Neisser. Mladíkovo tělo rozbilo přední sklo, převalilo se přes střechu a zadním sklem se propadlo do kufru auta.

Neisser ho tam našel až v garáži. Místo pomoci ho ale odvezl do lesa. Těžce zraněný a podchlazený chlapec se k silnici plazil sedm hodin.

Reklama