Čtenářka Lacetka v příspěvku k dnešnímu tématu vzpomíná na období, kdy chodila darovat krev pravidelně a na to, co se stalo po tom...

Opravdu zajímavý příběh s darováním krve a naší medicínou zažiloa čtenářka Lacetka. Takhle se krví plýtvá...


Dárcem krve jsem byla docela hodně let. Chodila jsem pravidelně a nebyl to žádný problém. Brala jsem to jako to minimum, které mohu pro ostatní nezištně udělat a pokaždé to byl takový zvláštní den s nenapodobitelnou atmosférou.
Zlom nastal, když přišla jedna moje životní krize a já musela řešit věci, které jsem do té doby znala jen z vyprávění. Průvodním jevem bylo i to, že jsem se ocitla tváří v tvář nepoznaným stránkám sebe sama a stavy, kterými jsem chtě-nechtě procházela, bych nepřála nikomu. K tomu nějaké ty materiální záležitosti, stěhování, nová práce, nový partner. Krize se bohužel podepsala i na mém zdravotním stavu a já se ocitla na operačním sále, s rádoby banalitou, u které jsem ovšem málem umřela. Nevím vůbec, co se to stalo, ale nemohli mi zastavit pooperační krvácení. Po několika hodinách „potoků krve“, kdy už jsem pomalu odcházela z tohoto světa (a nutno bohužel dodat, že to opravdu trvalo, než to konečně došlo i těm doktorům okolo) se rozhodli pro akutní opakovanou operaci. Myslím, že to byla taková poslední šance. No, jsem tady, takže dobrý, díky bohu..
Když to tedy shrnu, po bohatém odběrovém období u mě nastalo několik let, kdy jsem pro různé důvody darovat nešla. Když to všechno pominulo, šla jsem se znova zaregistrovat - moji kartu totiž už dávno vyřadili z registru. Tenkrát už jsem ovšem vzala s sebou i svého přítele, který do té doby nikdy krev nedaroval.
On je, na rozdíl ode mne, od té doby pravidelným dárcem, vloni dostal první bronzovou plaketu. Já jsem to vzdala, jelikož mi hned po zkušebním odběru řekli, že jsem na tom tak, že bych tu transfúzi potřebovala sama a chystám se naopak do „krevní poradny“.

Lacetka

Pozn. red.: Příspěvek neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 21. února 2012: Dárcovství krve

  • Jste dárkyní krve?
  • Jaký byl váš první odběr?
  • Kolik jste již absolvovala odběrů?
  • A pokud nejste dárkyní – proč? A uvažovala jste o tomto dárcovství?

Své příspěvky mi formou příběhů posílejte na e-mailovou adresu redakce (viz níže), a to nejpozději 21. 2. 2012 do 15.30 hodin. Z přispěvatelek vyberu jednu, kterou ocením krásným dárkem: doplněk stravy OptiTensin pro optimální krevní tlak. Pokud ale chcete mít šanci získat tento dárek, ať jsou vaše příspěvky dlouhé alespoň jako tento odstavec textu.

OptiTesin

Reklama