Podle odhadu Světové zdravotnické organizace to s námi ohledně duševního zdraví nevypadá zrovna růžově. Máme toho tzv. nad hlavu. A není se kolikrát čemu divit. Moderní doba totiž na naši psychiku klade čím dál vyšší nároky. Pojďme jí odlehčit aspoň trochu. I pár malých krůčků se počítá.

Dejte svému životu řád

Ačkoliv mnohé z nás tvrdíme, že máme rády, když se stále něco nečekaného děje (večírek na poslední chvíli, vínečko s kamarádkou, na kterou jste náhodou natrefila v obchodě, výlet do Paříže jako překvapení k výročí), ve skutečnosti potřebujeme ve většině času cítit stabilitu, uzemnění. Zaveďte do svých životů rituály, které vás zklidní. Ranní protažení před odchodem do práce, oběd s kolegy v poledne místo dohánění restů, krátká procházka cestou domů, odpolední lekce jógy/pilates, večerní četba před spaním. 

Nenechte se strašit

Také vám chodí do emailu zprávy, které vám pak nedají spát, případně vás dokonce pronásledují na facebooku? Než se začnete tragickými myšlenkami zabývat a připravovat se o duševní vyrovnanost, podívejte se na www.hoax.cz.
Cílem serveru je informovat uživatele o poplašných a nebezpečných řetězových zprávách. K dohledání je tam také databáze nejrozšířenějších podvodných e-mailů. Nenechte se napálit a prověřujte každou zprávu, která se vám na první pohled nezdá, ale nejste si jisti, zda na tom přece jen nemůže být kousek pravdy. Obvykle není. Zaplať pán bůh.

Starejte se o své tělo

Pokud se necítíme dobře po fyzické stránky, těžko se udržuje radostné rozpoložení. Únava přichází a s ní zákonitě chmurné myšlenky.
Hlídejte si zastoupení živin ve stravě, např. pomocí aplikace www.kaloricketabulky.cz.
I když třeba nechcete zhubnout, je důležité, abyste tělu dodávala potřebné živiny, zvlášť v podzimních a zimních dnech. Uvidíte, že s dobrým a nutričně vyváženým jídlem bude každý den hned hezčí.

Dopřejte si jeden den v týdnu s minimem techniky

Zní to jako klišé, ale fakt to potřebujeme – odpočinout si od všech těch vymožeností, které používáme den co den. Prostě vypnout. Zkuste aspoň během jednoho víkendového dne nekoukat na zprávy na netu, novinky na facebooku a informace od přátel. Nefotit! Jen prostě buďte a žijte. Tady a teď.

Přečtěte si také: 

Reklama