Podle odhadu Světové zdravotnické organizace to s námi ohledně duševního zdraví nevypadá zrovna růžově. Máme toho tzv. nad hlavu. A není se kolikrát čemu divit. Moderní doba totiž na naši psychiku klade čím dál vyšší nároky. Pojďme jí odlehčit aspoň trochu. I pár malých krůčků se počítá.

5bbc8ece475beobrazek.png

Dejte svému životu řád

Ačkoliv mnohé z nás tvrdíme, že máme rády, když se stále něco nečekaného děje (večírek na poslední chvíli, vínečko s kamarádkou, na kterou jste náhodou natrefila v obchodě, výlet do Paříže jako překvapení k výročí), ve skutečnosti potřebujeme ve většině času cítit stabilitu, uzemnění. Zaveďte do svých životů rituály, které vás zklidní. Ranní protažení před odchodem do práce, oběd s kolegy v poledne místo dohánění restů, krátká procházka cestou domů, odpolední lekce jógy/pilates, večerní četba před spaním. 

Nenechte se strašit

Také vám chodí do emailu zprávy, které vám pak nedají spát, případně vás dokonce pronásledují na facebooku? Než se začnete tragickými myšlenkami zabývat a připravovat se o duševní vyrovnanost, podívejte se na www.hoax.cz.
Cílem serveru je informovat uživatele o poplašných a nebezpečných řetězových zprávách. K dohledání je tam také databáze nejrozšířenějších podvodných e-mailů. Nenechte se napálit a prověřujte každou zprávu, která se vám na první pohled nezdá, ale nejste si jisti, zda na tom přece jen nemůže být kousek pravdy. Obvykle není. Zaplať pán bůh.

5bbc8f293e0b3obrazek.png

Starejte se o své tělo

Pokud se necítíme dobře po fyzické stránky, těžko se udržuje radostné rozpoložení. Únava přichází a s ní zákonitě chmurné myšlenky.
Hlídejte si zastoupení živin ve stravě, např. pomocí aplikace www.kaloricketabulky.cz.
I když třeba nechcete zhubnout, je důležité, abyste tělu dodávala potřebné živiny, zvlášť v podzimních a zimních dnech. Uvidíte, že s dobrým a nutričně vyváženým jídlem bude každý den hned hezčí.

Dopřejte si jeden den v týdnu s minimem techniky

Zní to jako klišé, ale fakt to potřebujeme – odpočinout si od všech těch vymožeností, které používáme den co den. Prostě vypnout. Zkuste aspoň během jednoho víkendového dne nekoukat na zprávy na netu, novinky na facebooku a informace od přátel. Nefotit! Jen prostě buďte a žijte. Tady a teď.

Přečtěte si také: 

Reklama