Prababička mi jako dítěti říkávala: „Každá, i ta sebemenší rada dobrá.“

Já na rady nikdy moc nedala, to je fakt. Radši jsem si všechno dělala hezky podle svého a občas to i pěkně zvorala. Jenže to patří k životu. S každou chybou jsme o něco moudřejší.

Nechci vám proto předkládat rady pro život, vzít na sebe podobu kazatele. Stejně vím, že pokud jste podobného ražení jako já, mávnete nad takovými radami rukou. :-) Tyhle rady budou jen takovým „mini rádcem“ pro domácnost - a stejně se vsadím, že na jednu a tu samou věc bude mít každá z vás svůj vlastní osvědčený recept – třeba i lepší.

Moje teta se drží svých vžitých receptů a všechno nové odmítá vyzkoušet. I kdyby do ní člověk hučel hodiny a hodiny, výsledek bude nulový. Mávne rukou a řekne, že má svojí vlastní metodu, která zaručeně funguje a nemá potřebu zkoušet nějaké nesmysly… Jeden příklad vám uvedu:

Jako dítě jsem k ní přijela na prázdniny. Bylo to tehdy celkem prima čtrnáct dní, až na den předposlední. Hrála jsem si na zahradě a ve chvíli, kdy jsem si dosedla na trávu, zařvala jsem jako lev po vítězném boji. Tedy, to není moc dobré přirovnání, protože já byla ten poražený … vítězem byla vosa, která mi dala hned tři žihadla do stehna.

(Ale slyšeli jste řvát vosu jako lva? … Zařvala jsem tedy jako lev po prohraném boji).

Teta přiběhla s cibulí v ruce a přimáčkla mi ji na stehno, které pálilo a bolelo jako čert.

„Teto, cibuli ne, dej mi na to něco sladkého … to mi pomáhá,“ vymáčkla jsem ze sebe mezi vzlyky (fakt to hodně bolelo).

Teta mávla rukou: „Ale houby! Na žihadlo jedině cibuli!“

Tak jsem seděla s cibulí přimáčknutou na noze, brečela a křičela, že cibuli nechci, že mi máma žihadlo maže něčím sladkým a že tudíž vyžaduji kostku cukru. Bez odezvy.

Za hodinu jsem měla stehno jak stokilová dáma, žihadla bolela pořád stejně intenzivně a já bez přestání volala mámu…

A tady je už ona slíbená směsice mini rad, ze které si třeba vyberete, nebo naopak budete znát něco lepšího, účinnějšího.

1. Rozčilují vás hlemýždi na vaší zahrádce?

Hlemýždi milují pivo! Zahrabte do země sklenici (např. zavařovačku) a zpola ji naplňte pivem. Za pár hodin budete mít šneky pěkně v pasti a ještě budete vědět, jak se chová takový pěkně společensky unavený šnek. :-)

2. Pasti na vosy

Smíchejte trošičku piva s octem a tekutinu zavěste na stromy, nebo v misce položte na místo, které chcete od hmyzu uchránit. Prý to funguje spolehlivě, něco jako Zákaz vletu vosám! :-)

3. Bolí vás hlava?

Uvařte si překapávanou kávu a do vychladlého nápoje vymačkejte šťávu z půlky citronu. Rychle vypijte a lehněte si do tmy a klidu. Bolest prý odezní během několika málo minut.

(V tomto případě ovšem nevím, zda se nejedná o tzv. léčení bolesti bolestí jinou – žaludeční nevolnost minimálně :-) )

4. Bolí vás ucho?

Prý pomáhá vložit do ucha čerstvý stroužek česneku.

Tady bych ale byla opatrná se zasouváním česneku…nebo skončíte na ušním ne s bolestí, ale s prosbou o vyndání zeleniny z ucha. :-)

5. Jak proti rýmě?

Nakapejte si do nosu 2 kapky čerstvého citronu. Rýma prý zmizí jako zázrakem.

(Používejte jen ve chvíli, kdy cítíte, že rýma na vás „leze“. Pokud už propukla, metodu vřele nedoporučuji, sliznici můžete mít již podrážděnou a citron ve vašem nose by se postaral o pěkně horkou chvilku :-) )

6. Kouše vás váš oblíbený svetřík?

Šup s ním do mrazáku! Svetr vyperte, zabalte do mikrotenového sáčku a tak na hodinku dejte do mrazáku.

(Tohle mám vyzkoušené … jenom jsem jaksi ten svetřík v mrazáku zapomněla. Manžel mi asi po týdnu povídá: „Našel jsem v mrazáku ňáký divný maso, nebo co to bylo … tak jsem to vyhodil.“ …a bylo po svetru).

7. Máte bolavá, nalitá prsa?

Pomáhá prý vložit do podprsenky zelí vyndané z lednice a nechat ho působit půl hodinky.

Tak tady fakt nezapomeňte to zelí vyndat ... partner by byl asi hodně překvapený, až by se s vámi chtěl mazlit, a místo něžného očekávání by v ruce držel kus zelí. :-)

8. Svíčky pomaleji hoří...

a nekapou, když je hodinku před zapálením ponoříte do studené osolené vody.

9. Gumu v prádle...

vyměníte daleko rychleji, když při vytahování staré gumy na její konec hned přišpendlíte gumu novou.

(Taková jednoduchost a mě to nikdy nenapadlo... Pokaždé jsem gumu pěkně vytáhla a pak pracně cpala do té mini dírečky gumu novou :-) )

10. Vadí vám po návštěvě kouř z cigaret?

Zapalte bobkové listy a je po zápachu.

Reklama