Malé, pouhým okem neviditelné částice, které jsou všude kolem nás, představují větší nebezpečí než si vůbec dokážeme představit. Nejvíce jsou jimi ohrožena miminka a malé děti. Jak předejít hrozícímu nebezpečí nákazy?

Co jsou rotaviry?

Rotaviry jsou velmi odolné a rychle se množící sezónní viry způsobující potíže převážně malým dětem. Jsou totiž  nejčastější příčinou průjmů a zvracení, které můžou v nejhorším případě vést až k hospitalizaci nejmenších pacientů. Jak se rotaviry dostanou do těla? Úplně jednoduše ústy. Například z hraček a jiných předmětů, které malé děti tak rády „ochutnávají“.

Průběh a příznaky nákazy

kidK hlavním příznakům patří časté zvracení, vodnatý průjem trvající přibližně týden, ale i vysoké horečky, křeče a bolesti v břišní oblasti. Přibližně do týdne by měla rotavirová infekce odeznít. Hrozí však nebezpečí velké dehydratace. Celý průběh je pro vaše dítě velmi nepříjemný, náročný a hlavně vyčerpávající.

Jak tomu všemu můžeme předejít?

Není to jednoduché. Určitě je na místě nepodceňovat hygienu, avšak spolehlivá možnost ochrany je očkování. Vakcína  Rotarix se podává bezbolestně ústy. Další výhodou je, že ji můžete kombinovat i s jiným očkováním, například proti pneumokokům.  Zeptejte se na Rotarix u svého dětského lékaře.

Stejně jako jiné vakcíny, ani Rotarix nebude  chránit 100% očkovaných osob.

Očkování je potřeba zahájit včas  - první dávka je doporučována již od 6 týdnů věku. Druhou dávku a tím i celé očkovací schéma je potřeba podat do 24. týdne.

Rotarix:

Vakcína Rotarix™ je registrovaný léčivý přípravek pro prevenci rotavirových gastroenteritid, je vázán na lékařský předpis. Před použitím si pečlivě prostudujte příbalovou informaci dostupnou i na www.gskkompendium.cz. Očkování provádí lékař a je podáváno ústy.. Stejně jako jiné vakcíny, ani Rotarix nebude chránit 100 % očkovaných. Stejně jako jiné vakcíny, ani Rotarix nebude chránit 100 % očkovaných. Zeptejte se lékaře Vašeho dítěte na očkování. Případné nežádoucí účinky prosím nahlaste na cz.safety@gsk.com.  

GlaxoSmithKline s.r.o., Hvězdova 1734/2c, 140 00 Praha 4, tel.: 222 001 111, fax: 222 001 444, www.gsk.cz.

CZ/ROT/0010/15

Reklama