Velkou část péče o kojence tvoří koupání a hygiena, a tak informace o tom, že úplně malá miminka koupeme ve speciální vaničce, bude znít asi jako nošení dříví do lesa. Shrňme si tedy jen několik základních informací:
Od chvíle, kdy dítě sedí, stačí, když opatříme běžnou keramickou vanu protiskluzovou podložkou a udržujeme ji hygienicky naprosto čistou. Některé speciální podložky umožňují v keramické vaně koupat i novorozence. Do vody můžeme, ale nemusíme, ještě přidat speciální dětskou pěnu nebo mýdlo. Přibližně jednou týdně umyjeme dítěti vlásky, v letních měsících častěji. Pečlivě omyjeme celé tělíčko, včetně všech kožních záhybů, třísel, genitálií, zadečku a nezapomeneme ani na prostor za ušima. Po vyjmutí z vaničky dítě osušíme a pokud to není nutné (pokud se neobjevuje žádná vyrážka ani zčervenalá místa), nemusíme ho ničím mazat, stačí lehce přepudrovat.

Dnes se nejčastěji používají plenkové kalhotky. Je to časově úspornější a když si spočítáte cenu plenkových kalhotek oproti bavlněným plenkám, které je nutno vyvářet a žehlit (náklady na prací prášek, energii a čas), vyjde vám cena přinejmenším stejná. Dítě přebalujeme zhruba 8 x denně, hlavně kvůli vykonané malé potřebě. Velkou potřebu vykonává dítě zhruba jednou denně, ale u těch nejmenších kojených dětí se může stát, že se stolice neobjeví i 5 dní. Pokud dítě nepláče a nemá nafouklé bříško, není třeba se plašit – prostě jen spotřebovalo matčino mléko beze zbytku.

Plenkových kalhotek spotřebujeme za měsíc zhruba 240, jedna stojí přibližně 6 - 7 Kč, tedy měsíční částka, která je nutná vynaložit na plenkové kalhotky se pohybuje kolem 1 500,- Kč.

Na našem trhu najdete široký výběr plenkových kalhotek – pro novorozence, pro kojence, pro starší děti, tréninkové pokud učíte své dítě již chodit na nočník a dokonce i plenkové kalhotky do vody, které se vyrábějí zvlášť pro holky i pro kluky.

Velkým pomocníkem maminkám jsou dětské textilní ubrousky. Jsou k dětské pokožce velmi jemné, nedráždí ji a výborně čistí. Na cestách jsou nepostradatelné. (Naše čtenářka Helena - dvě děti 11 let a 1 rok - srovnává péči o dítě teď a před deseti lety, a jako nejlepší objev za toto období jednoznačně vyhlásila textilní ubrousky).

V parních letních dnech své ratolesti také hodně ulevíte, necháte-li ji běhat s nahatým zadečkem. Ani vy samy by jste se jistě nechtěly pařit ve vrstvě plenek. Je však třeba dávat pozor, aby dítě, pokud už chodí, neuklouzlo po tom, co pod sebe udělá.
Pokud dítě běhá venku, dávejte pozor, aby se nepřehřálo. Nesmí být na slunci příliš dlouho, kojenci raději vůbec, musí mít dostatek tekutin, vrstvu ochranného krému proti UV paprskům a v neposlední řadě i pokrývku hlavy chránící dítě před úpalem.  

        
Reklama