Gabriele Bonheur Chanel, jak znělo její pravé jméno, přišla na svět v roce 1883 ve francouzském městečku Saumur, kde je jeden z nejkrásnějších zámků na řece Loiře. Byla nemanželským dítětem, měla další čtyři sourozence a všichni žili v bídě v jednom pokoji. Když jí bylo dvanáct let, zemřela jim na souchotiny matka, která byla pradlenou. Se sestrami skončila Coco v klášterním sirotčinci, kde je zanechal otec, podomní prodejce, svému osudu. Coco o této části života už coby slavná návrhářka dost mlžila, protože se nebylo čím chlubit.

V klášteře byla tvrdá výchova, což se Coco samozřejmě nelíbilo, nicméně u jeptišek se naučila dovednost, která se stala jejím osudem - naučila se tu šít. Po dovršení osmnácti let měla dvě možnosti – stát se jeptiškou anebo klášter opustit. Přestěhovala se do Moulins, pracovala u své tety, kde získala pověst šikovné švadleny. K tomu si přivydělávala zpěvem v nočních podnicích. A právě tady údajně získala svou přezdívku Coco podle písničky Qui qu'a vu Coco dans le Trocadéro?, tedy Kdo viděl Coco na Trocadéru? Ovšem existuje i několik jiných vysvětlení. Coco totiž sama později řekla: Můj život se mi nelíbil, tak jsem si vymyslela jiný. Brzy prý zjistila, že jako zpěvačka neprorazí, tak se raději více držela toho, co jí šlo lépe.

Pak se na ni konečně usmálo štěstí. V kabaretu upoutala pozornost důstojníka pěchoty Étienna Balsana, chovatele koní a bohatého dědice textilní továrny. Stala se jeho milenkou. Bylo jí jasné, že si nemůže díky svému původu myslet na víc. Nicméně Étienne si ji nastěhoval na svůj zámeček Royallieu a ona si tu ráda dopřávala luxusu. Konečně!

6474840801ed3obrazek.png
Foto: Coco Chanel při práci
Profimedia

Díky Étiennovi poznala v roce 1909 další lásku svého života, britského diplomata, majitele dolů a hráče póla Arthura Capela. To on jí zařídil vlastní butik na pařížské Rue Cambon, brzy také v Deauville a zanedlouho i módní salon v letovisku evropské smetánky v Biarritzu na jihozápadě Francie. Coco rozšiřuje sortiment – vedle klobouků, s nimiž začínala, nabízí také sportovní oblečení a brzy také elegantní módu. A nyní už Coco doufala, že by se vztah s Arturem mohl posunout dál…

Mýlila se. Artur se v roce 1918 oženil s dcerou významného britského politika lady Dianou Wyndhamovou. Nesla to velmi těžce. Už po roce se ale s Arturem objevuje znovu na veřejnosti, zatímco jeho žena čeká druhé dítě! Že by ho Coco získala zpět? Dopadne to ale úplně jinak. Arthur Capel na konci prosince 1919 umírá při autonehodě! Coco se zhroutil svět…

Už o rok později se ale objevuje po boku skladatele Igora Stravinského, ženatého otce čtyř dětí! Ani tento románek ale nemá budoucnost. Díky němu ale proniká do umělecké branže, přátelí se s Picassem a dalšími výtvarníky, navrhuje divadelní kostýmy. Brzy poté se seznamuje s ruským velkoknížetem Dmitrijem Romanovem, který byl zapletený do vraždy Rasputina, o něco později velkou lásku zažívá s vévodou z Westminsteru, ve své době snad nejbohatším mužem světa. Samozřejmě ženatým. Tento velkorysý muž na ní rozhodně nešetřil. Když se konečně po letech rozhoupal k rozvodu, tak jen proto, aby se oženil s mladší a urozenější ženou - anglickou šlechtičnou.
A tak by se dalo v obsáhlém seznamu známostí či lásek pokračovat. Už to tak je. V soukromí se Coco tolik nedaří, i když její život je skutečně pestrý. Je přitahována a také přitahuje muže movité a už ženaté. Sama se ale nikdy neprovdala, ani neměla děti.

64747e6436344obrazek.png
Foto: Profimedia

O to více se jí dařilo v její profesi módní návrhářky. Slaví úspěchy nejen svými kostýmky, praktickými úplety i róbami. Její modely mají šmrnc, jsou nositelné i praktické. Obléká celebrity, vytváří kostýmy pro divadelní prkna. Dostává se i do Hollywoodu, tam se jí ale nedařilo. Ve třicátých letech zaměstnávala na čtyři tisíce lidí, většinou ruské emigranty a měla punc nejbohatší návrhářky, vlastní několik továren, vyrábí také šperky a parfémy. Její pozice se ale otřásla díky největší módní rivalce Else Schiaparelli. Ta se inspirovala tehdy módním surrealismem. Aby Coco neztratila renomé avantgardní umělkyně, začala spolupracovat s všestranným avantgardním umělcem Jeanem Cocteauem a vytvářela kostýmy do jeho her. Nicméně žádné velké ovace za to nesklidila.

64748bceae5ecobrazek.png
Foto: Slavný parfém N°5
Shutterstock

S jménem Chanel se nám nejspíš vybaví nejslavnější parfém na světě Chanel N°5. Vznikl v roce 1921 a i po sto letech je stále oblíbený. Tuto vůni nevytvořila Coco, ale francouzský chemik Ernest Beaux, potomek alchymistů na carském dvoře, který po revoluci v roce 1917 emigroval z Ruska do Francie. Právě jeho Coco oslovila, když se rozhodla, že je na čase vytvořit kosmetiku i vůni pro moderní ženu a propůjčila parfému své jméno. Jistě víte, že asi nejslavnější propagátorkou byla Marilyn Monroe, která se nechala slyšet, že spí ve dvou kapkách Chanelu N°5. Přirozeně!

64747bb242798obrazek.png
Foto: Portrét Coco Chanel od P. A. Horsta
Gabriel Moginot, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Druhá světová válka vše změnila. Toto období málem stálo Coco budoucí kariéru. Mimo jediného butiku, kde se prodával její proslulý parfém, zavřela Coco všechny své salony i továrny. Stala se milenkou německého důstojníka Hanse Günthera von Dincklage, a kromě něj se v té době přátelila také s Walterem Schellenbergem. Po válce byla nařčena z kolaborace. I když nakonec nebyla odsouzena, Francouzi jí neodpustili, a tak se raději stáhla do ústraní a odešla do Švýcarska. Velký come back zažila po návratu do Paříže v roce 1954.

Opět se vrátily na scénu její ikonické „malé černé“ (petite robe noire či little black dress) nebo kostýmky, tentokrát v podání největších celebrit té doby, tedy Audrey Hepburnové, první dámy USA Jackie Kennedyové či Grace Kellyové, monacké kněžny. Návrhářka, která preferovala jednoduché oblečení, většinou černé barvy a několik šňůr výrazných perel k tomu, zemřela roku 1971 v apartmánu hotelu Ritz, který si pronajímala téměř třicet let...

Zdroj info: Pasqualetti Johnson Chiara: Nejvlivnější ženy naší doby, 2018, Lynn Santa Lucia: Ženy, které změnily svět, 2011

Na našem webu jste si mohli také přečíst: 

Reklama