shutterstock-1414183229.jpg

Foto: Shutterstock

Když vidí lidé na nose černé tečky, většinou se uchylují k jejich mačkání. Ale jsou všechny černé tečky na vašem nosu opravdu černými tečkami? Než je začnete mačkat, pojďme se podívat, co na to říká dermatoložka.

Dr. Jushya Bhatia Sarin vysvětluje: „Souhvězdí drobných teček, které vidíte na povrchu kůže, nemusí být vůbec černými tečkami. Většinou se jedná o mazová vlákna, která uvidíme při pohledu do zrcadla z velmi blízké vzdálenosti. Jsou to trubicovité struktury, které umožňují uvolňování mazu z mazových žláz na povrch kůže, aby ji hydratovaly.“ Lidé si je často pletou s černými tečkami. Podle dermatoložky vypadají opravdu černě, protože maz po vystavení atmosféře oxiduje. Podobně jako je tomu s hnědnutím nakrájeného jablka.

Všichni máme nutkání je vymačkat, ale Dr. Jushya Bhatia Sarin to nedoporučuje. „Může to pro vás být uspokojivé, ale výsledek nebude trvat déle než několik dní. Maz se totiž v mazových žlázách produkuje nepřetržitě,“ uvádí na svém Instagramu. Ačkoliv se těchto teček nemůžeme navždy zbavit, můžeme je zesvětlit použitím produktů, které obsahují retinol, alfa hydroxykyselinu, kyselinu salicylovou, síru nebo jíl absorbující maz. „Můžete také zkusit hydrofaciální nebo lékařské peelingy,“ radí lékařka. Naopak produkty jako kokosový olej, bambucké máslo nebo vazelínu nepoužívejte. Černý vzhled mazových vláken totiž mohou podpořit.

shutterstock-1031510095.jpg

Foto: Shutterstock

Zdroj: Instagram Dr. Jushyi Bhatii Sarin

Reklama