„Černá je začátek všeho, nulový bod, nádoba - teprve potom obsah. Bez jejího stínu, jejího reliéfu a její podpory by mi připadalo, jakoby ostatní barvy ani neexistovaly. Zároveň je černá úhrnem všech barev. Je kolísavá, rozdílná, nikdy není totéž.

 

Existuje množství černých odstínů: jemná černá průsvitnosti, matná a tristní černá smutečního flóru, hluboká královská černá sametu, příliš bohatá černá taftu nebo přísná čerň přírodního hedvábí, splývavá černá saténu, veselá a oficiální černá laku.“

Christian Lacroix.

 

Tak to byla úžasná óda na černou od fenomenálního módního tvůrce.

Záměrně jsem si vypůjčila jeho slova, protože nic nemohlo lépe vystihnout úvod k článku o stejně magickém kousku oblečení -malých černých.

Proč se jim vlastně říká malé, když jejich kouzlo přetrvalo v téměř nezměněné formě desetiletí?

Asi proto, že jsou tak geniálně jednoduché, neokázalé, prosté. Stejně jako jejich tvůrkyně, moje oblíbená Coco Chanel.

V čem tkví jejich obliba? Proč je oblékaly hvězdy takové velikosti, jako byla Marilyn Monroe, Edith Piaf, Romy Schneiderová či Liza Minnelli?

 

Protože malé černé vždy byly a jsou bezpečnou volbou v každé situaci, kdy musí žena vypadat elegantně.

 

Kam je nosit? Na koncert(pochopitelně ne rockový), do divadla (typu Národní), na premiéru (ne provinčního muzikálu), na raut (pořádaný ve velkém stylu), na svatbu (pokud nejste nevěsta).

 

Těch možností by bylo pochopitelně víc, ale záleží na stupni společenské důležitosti a na citu.

 

Možná dostanete pozvánku na akci, kde bude napsáno: „black tie“, to znamená, že by muž měl přijít ve smokingu a vy máte ideální příležitost vyrazit v malých černých.

 

Jaké doplňky?

Pochopitelně černé lodičky, punčochy co nejtenčí v tělové barvě, malá černá kabelka a perly, které váš dokonalý vzhled prozáří.

 

 

 

 

 

 

 

Reklama