Zima, zima, zima, zima je veliká, tak si pojďmě zapřáhnout psy do saní! Na zkušenosti s Aljaškým malamutem jsme se do našeho Atlasu psích plemen zeptali předsedkyně Klubu severských psů Ilony Mikyskové...

Země původu: USAmalamut
Použití: Saňový pes
Klasifikace podle FCI:

  • Skupina 5. Špicové a primitivní psi
  • Podskupina 1. Severští saňoví psi
  • Bez zkoušek z výkonu.
  • Celý standard FCI: Aljašský malamut (klikni)

Velikost (ideální v kohoutku):

  • Psi: asi 64 cm
  • Fenky: asi 59 cm

Hmotnost:

  • Psi: asi 39 kg
  • Fenky: asi 34 kg

Průměrně se dožívá: 10 až 12 let
Chovatelské kluby:

Historie plemene...

Aljašský malamut je jedním z nejstarších severských saňových psů. Už jméno plemene naznačuje místo jeho původu - Aljašku, konkrétně její severozápadní oblast, kde až do konce 19. století byli malamuti jediným chovaným plemenem.

Druhou část svého jména „malamut“ získalo plemeno inuitskému kmeni Mahlemutů. Jejich kočovný život postupem času vytříbil u malamutů jejich fyzické i povahové vlastnosti: tažnou sílu, poslušnost vůči jakémukoli člověku, odvahu a neohroženost při lovu a obraně své smečky či pána.

Vzhled psa...

malamut

Je to silný a mohutně stavěný pes s hlubokým hrudníkem a silným dobře osvaleným tělem. Malamut pevně stojí na tlapách a jeho postoj budí dojem velké aktivity, držení těla je hrdé, hlava vztyčená a oči hledí s ostražitým zájmem a zvědavě. Hlava je široká. Uši jsou trojúhelníkové a při vzbuzené pozornosti vzpřímené. Tlama je mohutná, od kořene k čenichu se jen lehce zužuje. Tlama není zvednutá ani dlouhá, ani příliš zkrácená. Srst je hustá s tvrdou krycí srstí dostatečné délky, jež dobře překrývá hustou podsadu. Malamuti jsou různých barev. Znaky na obličejové části hlavy jsou rozlišovacím znakem jedinců. Skládají se z kápě na hlavě, obličejová část hlavy je celá bílá, nebo se znaky s pruhem a nebo maskou. Ocas je dobře osrstěn, nesen nad hřbetem a připomíná chochol. Malamut musí mít silnou kostru s pevnými končetinami, dobrým pohybem, hlubokým hrudníkem a silnými plecemi. Musí mít všechny fyzické vlastnosti nutné pro velký výkon. Pohyb musí být plynulý, vyvážený, neúnavný a naprosto účelný. Není určen jako závodní saňový pes pro soutěže v rychlostních závodech.

Povaha malamuta...

Malamut je ideálně stavěn k tomu, aby podával silný a vytrvalý výkon a veškeré znaky psů tohoto plemene včetně povahových vlastností odpovídají tomuto účelu. Je to laskavý a přátelský pes. Není psem jednoho pána. Je věrným, oddaným společníkem, na výzvu hravým, ale obecně v dospělosti pozoruhodný svojí důstojností.

Jak o něj pečovat?

Je to vhodný kamarád pro sportovně založené lidi, kterého lze pro dobrotivou povahu využít i na canisterapii. Jeho výchova však musí být důsledná, chce to pevnou ruku, protože malamut bývá občas tvrdohlavý a rád si prosazuje svou. Je tedy důležité mu jasně vysvětlit, kdo je v rodinné smečce pánem.

Mezi výhody malamuta patří, že neštěká a protože to většinou není pes jednoho pána, nevadí mu ani změna majitele.

Konflikty mohou vznikat mezi psy stejného pohlaví a velikosti, ale k lidem je velmi přátelský.

Určitě není vhodný do městského bytu a pro úplné začátečníky či laiky.

Na zkušenosti s aljašským malamuty jsme se zeptali předsedkyně Klubu severských psů Ilony

malamut

Proč jste se rozhodla právě pro malamuty?
Vždy se mě líbily knihy od Jacka Londona a samozřejmě také filmy a jak jsem se dozvěděla, že se u nás malamuti chovají, tak jsem si pořídila štěně. Vždy se mě líbili velcí psi (před tím jsem měla 17 let německé ovčáky). Aljašský malamut budí i skoro po třiceti letech chovu u nás pozornost. Je „podobný“ vlku (v šedobílém zbarvení), je impozantní, budí zájem a respekt a co se mě také líbilo, že neštěká (kromě samojedů severští psi neštěkají). Také jsem se dozvěděla, že při důslednosti a velké trpělivosti se dá malamut  „vychovat“. Můžete z něho mít i gaučáka, ale je to škoda.
Hodí se pro mladé a mladší aktivní lidi.

Když jste měla prvního malamuta, čím vás nejvíc překvapil?
Aljašský malamut mě asi nejvíce překvapil svou láskou k lidem, dobrou náladou a bohužel i žravostí.

V zimě je to asi v pohodě, ale co v létě, není jim u nás horko?
Ano v zimě je vše v pohodě, a pokud se v létě, když je teplo, netrénuje, nesportuje a svého miláčka nenecháte na sluníčku, tak je to také v pohodě.
Správná srst - podsada malamuta je jako bačův kožich, chrání ho jak před zimou, tak před teplem.

Když se řekne malamut, každý si asi představí psí spřežení. Zkoušela jste to někdy, zapřáhnout malamuta před sáně?
Nikdy jsem neměla najednou více než dva malamuty, tak by bylo těžké dát dohromady spřežení, ale svého jednoho malamuta (velmi úspěšného i na výstavách) jsem do spřežení půjčovala. Ale kvůli malamutům jsem se začala ve svých jednatřiceti letech učit lyžovat a mít ráda zimu na horách.

Jakou největší kulisárnu vám vaši malamuti provedli?
Kulišáren, kterými mě malamuti pobavili bylo hodně, ale ráda vzpomínám jak malamut Buck adoptoval v zimě kotě a neustále ho olizoval a přenášel, až bylo chudák celé obalené zmrazky. Chtěl na tom samém místě adoptovat i králíka (puštěného po zahradě), ale ten ten úlek z péče nepřežil - dostal infarkt.
Ale vyselejší historka s tím samým malamutem je, když jsme šli po ulici a proti nám mladá maminka s kočárkem, ve kterém seděl malý klučina a držel v ruce rozhlík. Buck jak míjel kočárek, elegantně si rohlík vzal aniž by dítěti ublížil nebo ho oslintal.
Historek je opravdu velká spousta. Také se musím pochlubit, že můj malamut Buck of Magnolia hrál ve filmu Cesta na Jihozápad.

Výzva!

Chcete, aby se také váš pes objevil v našem psím atlasu? Máte šanci! Pokud ještě v našem atlasu není rasa vašeho psa uvedena, potom ji teprve plánujeme. Pošlete nám jednu (tu nejkrásnější) fotku vašeho psa a k tomu jeho popis v cca pěti větách na e-mailovou adresu: jakub.koci@zena-in.cz. Kdo pošle svého mazlíčka v dané rase jako prvního, dostane se do článku - tak neváhejte. Zajímá nás vaše osobní zkušenost s konkrétním plemenem, příklad, jak svého mazlíčka popsat, si můžete vzít již z publikovaných plemen.

Reklama