První dítě nalezené v českém babyboxu to nebude mít tak lehké s umístěním do náhradní rodiny (viz článek z 20. 2.). 

Ač si to matka v dopise, který přiložila, přála, aby „holčička byla dána rychle k adopci někomu, kdo na dítě čeká už léta“, vlastní pečlivostí tomu zabránila. Na vině je totiž rodný list, který byl u malé přiložen. Podle zákona totiž dítě s rodným listem není anonymní a musí být umístěno do kojeneckého ústavu. Zároveň úřady musí kontaktovat matku dítěte.

Tím se plánovaná adopce protáhne na dlouhou dobu. Lhůta, po jakou musí soud čekat, v případě, že by si matka adopci rozmyslela, je 2 měsíce. A malá Soňa, která by mohla najít novou rodinu ihned, musí tudíž čekat také. Přitom děti tyto ústavy těžce snášejí a pobyt v nich má špatné následky na jejich psychiku. Jenže naše zákony s eventualitou nechtěného, leč neanonymního dítěte nepočítají. Má matku? Šup s ním do kojeňáku, i když ho matka nechce! Třeba si to rozmyslí.

Český právní řád prostě čerstvě narozené děti, jichž se sice matka vzdá, ale zároveň si přeje, aby bylo ihned osvojeno, „okleštil“. Pokud dítě přijde na svět v porodnici a může se jednat i o anonymní porod, je umístěno do kojeneckého ústavu. Je mu totiž automaticky vystaven rodný list.

Jak se tomu vyhnout? Dost drastickým způsobem, který mi popsala prezidentka Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková při našem prosincovém rozhovoru. Její slova jsem nakonec v článku neuvedla, nicméně si je dovolím uvést nyní: „Nejlepší je porodit tajně, mimo zdravotnické zařízení a dítě přinést pracovníkům FOD nebo umístit v babyboxu.“ Paradoxně se předejde tomu, že je dítě umístěno do ústavu.

Co kdyby se zákonodárci a ti, kteří zákony navrhují, zamysleli nad tím, jak doopravdy těmto dětem pomoci? Umístit je do ústavu nebo dát možnost matce porodit a dítěte se vzdát? České kojenecké ústavy a dětské domovy jsou přeplněné, ale zákon je zákon, i když hloupý.

Ještě k Soničce. Její osud bude ještě zajímavý. Nadačnímu fondu Statim, který zřídil babyboxy v ČR, se ozvaly už desítky lidí, kteří chtějí matce děvčátka pomoci. Jeho zakladatel Ludvík Hess je ochoten předat mamince Soni tyto nabídky, pokud si vezme dítě nazpět.

Použitý zdroj: MFDnes

Reklama