20200128-R0812420.jpg

Citadela na ostrově Gozo

Nejstarší obydlí

Ostrov je známý především svou bohatou a dávnou historií. Nachází se na něm obydlí, jež jsou starší než egyptské pyramidy. Ggantija neboli „Věž obrů“, je nejstarší chrám z megalitické kultury zapsaný na seznamu památek UNESCO, jehož vznik se datuje až 6 tisíc let před naším letopočtem. Nikdo neví, jak přesně se zdejší obec rozvíjela nebo proč zanikla, ale poznatky, které historikové a archeologové vybádali uslyšíte a uvidíte v místním muzeu. Podle historického kontextu jsou k vidění i podobizny místních nebo nalezené předměty, ke kterým si odborníci přiřadili jejich účel. Zajímavostí je, že v místě chrámů roste rohovník, který se jinak nachází především v USA, Mexiku nebo Chile. Podívat se tak můžete na plody, jehož semena dostala v arabštině jméno kharrub, v řečtině kerátion, z čehož se „zrodil“ český název karát.

Untitled-collage-2-.jpgPři procházce centrem ostrova Gozo můžete narazit v malé uličce na velkolepý kostel

Na Gozo se dostanete za 25 minut trajektem z oblasti Cirkewwa

Domov nymfy

Říká se, že je Gozo legendárním ostrovem Ogygia, domovem nymfy Calypso. Ta se podle Homéra zamilovala do Odyssea a držela ho sedm let v zajetí. Ať mýtům věříte, či nikoliv, určitě stojí za navštívení jeskyně Calypso, která se nachází kousek od písečné pláže v zátoce Ramala. Můžete se zde toulat po stopách Odyssea a zároveň si užívat jeden z nejkrásnějších pohledů na ostrov. Někteří lidé věří, že se v jeskyni nachází složitý labyrint, jenž vede až k hladině moře. Než vyrazíte na průzkum, zjistěte si předem, zdali je zrovna jeskyně otevřená. Jinak je zdarma a jediné před čím budete varování je tma, takže pokud nemáte chytrý telefon, vezměte si s sebou baterku!

Untitled-collage-1-.jpgNejstarší chrám z megalitické kultury (vlevo), vyhlídka u jeskyně Calypso (vpravo)

Ostrov si můžete zamilovat, i když příliš neholdujete mýtům či historii. Okouzlí vás panensky čistou přírodou, které vévodí skalnaté útvary a průzračné moře. Procházky v okolí Fungus Rock jsou přímo meditační záležitostí. Gozo si vás podmaní a na chvíli zastaví čas.

20200128-R0812437.jpgFungus Rock

20200128-R0812446.jpg

Odkazy, které se vám budou hodit na cestování po Maltě:

Čtěte také:

Reklama