Stále více žen řeší problémy se sebevědomím plastickou operací

Podle nejnovějších dat poptávka po zvětšení poprsí každoročně roste o přibližně 10 – 15 %. Důvody žen pro podstoupení zákroku se různí. Řada žen kvůli příliš malému nebo nevzhlednému poprsí zažívá vážné problémy se sebevědomím a trpí pocity méněcennosti. To se pak projevuje jak ve společenském styku, tak v soukromí, například v intimním životě. Vzácné nejsou ani případy, kdy se z počátečních psychických problémů postupem času vyvine vážnější diagnóza – například deprese. „Na naší klinice letos plastickou operaci poprsí z důvodů dlouhodobých problémů se sebevědomím a každodenním fungováním podstoupilo téměř 100 klientek, což je mírný nárůst oproti minulému roku,“ říká MUDr. Dušan Záruba, primář oddělení plastické chirurgie Ústavu estetické medicíny.

operaceDůkazem útrap, které mohou malá prsa ženám způsobit, je i svědectví paní Jany P. z Prahy. „Že mám malá prsa, jsem si přirozeně začala uvědomovat ve chvíli, kdy se ostatní spolužačky ve třídě začaly zaoblovat do ženských křivek. Chvíli jsem čekala a doufala, že se také časem dočkám. Když se moje prsa „neumoudřila“ ani po ukončení puberty, došlo mi, že se s tím budu muset smířit. Nezřídka jsem se cítila nepohodlně a nejistě nejen v intimních okamžicích, plné dekolty cizích žen ve mně vzbuzovaly smutek. Plavky plandaly, výstřihy byly tabu. Nespokojenost s vlastním tělem ve mně doutnala, až jsem se definitivně rozhodla, že chci podstoupit plastickou operaci a napravit to, co příroda zanedbala, pomocí implantátů.“

Pozor na ukvapená rozhodnutí

S rostoucí poptávkou po plastických operacích se zvyšuje i počet lékařů, které tento obor láká vidinou početné klientely. Ruku v ruce s tím ale roste i počet těch „odborníků“, kteří nemají pro provádění plastických operací atestaci ani dostatek zkušeností. Proto není divu, že podle nejnovějších údajů musí být zhruba desetina všech plastických zákroků následně opravena. Dalším kritickým rozhodnutím, kterým by si žena mohla kromě psychických přivodit i vleklé zdravotní problémy, je i výběr vhodného a bezpečného implantátu. Nebezpečí ukvapeného rozhodnutí je zvýšené právě u žen, které se chtějí svého malého poprsí za každou cenu co nejrychleji zbavit.

Hlavní negativní pocity žen, které trápí příliš malá prsa:

 • Nemají pocit atraktivity
 • Trpí nedostatkem sebevědomí
 • Trápí je pocity méněcennosti
 • Nepřipadají si dostatečně „ženské“

Nezřídka nechtějí vyčkat a našetřit si na kvalitní prověřenou kliniku a implantát a sáhnou po nejdostupnější variantě. „Pokud jde o odborníka, je třeba prověřit, zda disponuje příslušnou atestací i certifikátem Společnosti estetické chirurgie. V případě implantátů se vyplatí pořídit si ty, které mají nejpřísnější certifikaci současnosti –osvědčení FDA od amerického Úřadu pro bezpečnost potravin a léčiv. Před dvěma roky jsme zde měli nepříjemnou kauzu s PIP implantáty, které byly jedny z nejlevnějších na trhu a tento certifikát neměly,“ říká MUDr. Záruba.

operace

Problém tam, kde jej ostatní nevidí

operace

Podle paní Jany si většina lidí neuvědomuje, jak frustrující je pro ženy s příliš malým poprsím fungovat v běžných a zdánlivě bezproblémových situacích. Pobyt u bazénu nebo na pláži v plavkách, převlékání ve veřejných šatnách, nebo i samotný pohled na sebe do zrcadla – to vše se může v podobných případech stát noční můrou. Zvláště náročný je pak intimní život.

Nejčastější problematické situace:

 • Pobyt na pláži v plavkách
 • Převlékání ve veřejných šatnách
 • Nošení svršků s větším výstřihem
 • Společenské události (plesy)
 • Kupování spodního prádla
 • a zkoušení v kabinkách
 • Intimní život

„O operaci jsem vždy opravdu jen uvažovala. Ani v tom nejkrásnějším snu mě dříve nenapadlo, že bych tento zákrok mohla podstoupit. Nejvíc aktuální to začalo být po dětech, kdy jsem si řekla, že je čas udělat něco pro sebe a cítit se dobře. Nejdřív jsem si zjistila vše potřebné, i pan doktor na mě při konzultaci udělal skvělý dojem, takže ani nemám obavy. Těším se, že po dlouhých letech budu konečně moci chodit bez podprsenky a oživit šatník odhalenějšími topy a tílky. Na to se těším neuvěřitelně. Pořád se budu cítit jako žena a ne jen po obléknutí super push-up podprsenky,“ dodává paní Jana.

operace

Reklama