"Může být sebehůř, ale díky dceři Markétce nikdy nebude," tvrdí Šárka, jedna z obyvatelek sociální ubytovny. S mladou ženou jsme si povídaly o tom, jak se v zařízení, které spousta lidí odsuzuje, ačkoliv jej neznají, vlastně žije.
Slýcháváš někdy od lidí nepříjemné poznámky na adresu sociální ubytovny?
"Často. Doslechnu se, že žiji se spodinou, lidé mnou opovrhují, spousta z nich mne ze dne na den zavrhla. Je to i částečně kvůli tomu, že v přízemí jsou ubytovaní bezdomovci a občas tu občané zahlédnou policisty," otevírala dveře jednopokojového bytu se sociálním zařízením na chodbě mladá, stále usměvavá žena s malou holčičkou v náručí, kterým život nic neodpustil.
Jak se člověk dostane vůbec na takové místo?
„S manželem jsme nejprve bydleli v podnájmu, ale v momentě, kdy mě s Markétkou v náručí fyzicky napadl, křičel a všechno kolem rozmlátil, jsem utekla k rodičům," rozpovídala se Šárka, kterou problémy teprve čekaly doma, kde na pár metrech bydlely dohromady tři rodiny.“
Co finanční stránka?
„To je stále těžké. Musela jsem vyžít se čtyřmi tisícikorunami na měsíc. S malým dítětem to nebylo skoro možné. Navíc Markétka snášela jen papírové plenky a sama víš, jak jsou drahé. A aby to bylo ještě dramatičtější, splácela jsem dluhy po manželovi.“
Atmosféra určitě houstla..
„Pochopitelně. Napětí v bytě stupňovalo už dávno vyhrocenou situaci.“
Vysvobození přišlo tedy v podobě sociální ubytovny?
„Ano. Jsem za to vděčná.“
Za co?
„Že mám svůj pokoj, soukromí, svůj režim přizpůsobený Markétce.“
A svůj klíč..
„Přesně tak. Pokud potřebuji být sama, jednoduše se zavřu.“
Co ti chybí?
„Přítel. Nemám šanci si někoho najít. Návštěvy jsou tu povolené pouze do 22 hodin. Nemám příležitost si zkusit s někým žít.“
Vůbec nevypadáš, že by ti něco chybělo..
„Díky. Ale samota čas od času na člověka logicky padne. Markétka si i hodně pamatuje,
Pamatuje si chvíli, kdy tě manžel uhodil?
„Ano. Nerozumím tomu. Byla hrozně maličká. Ale dlouho po tom často zvracela. Je na mě fixovaná a nemohu ji nechat samotnou. Nesnese pohled na krev a násilí v televizi, třese se, brečí.“
Co ti v takových chvílích pomáhá?
„Ona,“ ukazuje na Markétku Šárka, která je za všechno vděčná a dokonce i přesto všechno, věří v lepší budoucnost. "Člověk má mít víru, pozitivní pohled na svět. Nikdy není nejhůř, aby se to muselo zabalit," usměje se žena, která ví, o čem mluví.
Nový komentář
Komentáře
Ja si netroufnu tvrdit, ze nasilnicke sklony lze rozpoznat. Samozrejme u chronickych nasilniku je to bez debat. Ale tech neni tolik jako nasilniku zakluklenych. Alespon dle meho.
Ale at utisim gryzliho touhu po psanem materialu :))
Urcite existuje vyzkumy o tzv. potencionalnim tyranovi.
Kazdopadne ... i kdyby nejaka "prirucka" byla.. kdo z nas by ji cetl ?
Kdo z nas alespon jednou jedinkrat v tichu sam sobe neseptal:"on(a) je jiny(a)"
Bohuzel ve vetsine pripadu hraje take svou roli, a to dost podstatnou, okoli. At uz s vyroky typu "kazda z nas obcas dostala, popr. je to jen facka" az k duchaplnejsim "kazda potrebuje obcas vyprasit kozich" (slyset to z ust svych nejblizsich muze mit tragicke dusledky), nebo s necinnym prehlizenim dukazu.
Nici, ale naprosto nici sebetupejsi ci inteligentnejsi nazor okoli by nemel v dusledku jakymkoli zpusobem oslabovat rozhodnuti obeti se branit. At uz si nase matky prosly svym peklem ci nikoli, my jsme ty o koho tu ted jde .
Pevne verim ve svepravnost, silnou sebeduveru a pud sebezachovy generaci po nas prichazivsi :)
Me proste neustale zarazi s jakym poklidem se soudci k temto pripadum stavi.
Je mi jasne, ze jsou situace, ze kterych se odchazi hur... a to kdyz jsou ve vztahu deti. Jenze.. mit pro sve deti jednoho rodice nasilnika nebo ho nemit.. volila bych jednoznacne.
Ariadna:
no však říkám
...proto je mi divný co píše Odeta
Odeta: nevím, ale mě je neustále vtloukáno do hlavy (z pracovních důvodů) že video nebo audionahrávka NENÍ důkaz pro soud...
Nasilnicke sklony.. pokud neni evidentne rozpoznatelne, ze je dotycny "postizeny"(chodi na rande s monoklem ci dvema, po prvnim naznaku vaseho sebemensiho nesouhlasu je rozcileny atd atd atd ) na cloveku nepoznate. A pokud nemaji tendenci se ze zacatku projevovat, neni urodna puda pro hadky.. nepoznate to mile damy bohudik nikdy.
V teto republice je dobrym zvykem brat domaci nasili jako obycejny prestupek a takovou "legraci" za dvermi. Jakoby to, ze na vas nekdo vztahne ruku, melo byt v poradku. Je to jev s tzv. podpoklickovym efektem.
Jsou dve pomerne logicka a smysluplna reseni. Bohuzel jen teoreticka a obavam se ze nesplnitelna.
1. okamzite od nasilnickeho hovada odejit. Nebot to, ze vas bije, neni jen dukaz jeho sily , ale i jak malo si vazi vas, vaseho vztahu, vasich deti, jejich budoucnosti a zen vubec.(no reknete.. tu facku by si urcite rozmyslel, kdyby proti nemu stal dvoumetrovy rizek s tyci)
2. Zakon na ochranu obeti domaciho nasili. Policejni duslednost a raznost v resenitohoto problemu. Zakaz kontaktu nasilnika s rodinou pod pohruzkou vezeni ..
atd atd atd..
Jedno by si obeti (at uz potencionalni nebo zoufale aktualni) mely uvedomit.
NIKDO NEMA PRAVO JE BIT. NIKDO....
at uz si zena posleze namlouva cokoli(--->ale ano.. byla to moje chyba..ta polevka mela byt slanejsi)
gryzli: znám i takového, kterému sílu do pěstí vložil až oddací list.....
no dneska se tady s tím násilím roztrh pytel...