Není to jen panáček
5c2cc27dce852obrazek.png

Ač se to možná nezdá, minifigurky LEGO® mají důležité poslání. Díky nekonečným herním možnostem podporují dětskou vynalézavost, dovolují dětem vnášet do hry emoce a vytvářejí prostor pro rozehrávání vlastních příběhů. Při hře se stavebnicemi LEGO děti rozvíjejí klíčové dovednosti, jako jsou emoční inteligence a kreativita. Podle nejnovějšího výzkumu pro LEGO® Play Well Report to jsou přesně ty dovednosti, které rodiče považují za nejzásadnější pro rozvoj svých dětí.

Jak šel čas s minifigurkou LEGO®

Všechno to začalo v roce 1974, kdy byla uvedena na trh sestavitelná figurka LEGO®. Dala se složit z velkých kostiček, měla pohyblivé ruce, ale statické nohy. O rok později přišla na řadu nová série figurek LEGO, které měly pevný trup, nepohyblivé ruce i nohy a byly bez jakéhokoli potisku. Jednoduše řečeno, byly to úplně jiné LEGO figurky, než jak je známe dnes. Ty se však zrodily už zanedlouho v roce 1978, kdy odstartovala nová éra minifigurek LEGO s ohebnými končetinami a jednoduchým obličejem. Dvě černé tečky místo očí a černě namalovaný úsměv. Dnes najdeme v kolekci minifigurek LEGO 650 tváří, díky kterým si děti mohou kdykoliv a kdekoliv vytvořit nespočet charakterů, postav a příběhů.
5c2cc293298f8obrazek.png

Od 20 k 8 000

… na začátku měly minifigurky LEGO® kolem 20 různých postav včetně policisty, lékaře, hasiče, rytíře a kosmonauta. V následujících čtyřiceti letech se však rodina minifigurek rozrostla na více než 8 000 členů. Pro srovnání: kdyby světová populace rostla tou samou rychlostí, bylo by nás na světě téměř 144 bilionů.
5c2cc2b7a98edobrazek.png

Přesně vypočítaná výška

… když minifigurce LEGO® sundáte vlasy nebo jinou pokrývku hlavy, zjistíte, že měří přesně tolik, co čtyři kostičky LEGO postavené na sebe. I proto minifigurky dokonale pasují do celého systému LEGO stavebnic. A kdybyste chtěli minifigurky naskládat na sebe jednu za druhou do výšky dubajského mrakodrapu Burj Khalifa, potřebovali byste jich 20 750.

Všeumělové

5c2cc2d58e5e5obrazek.png… během let minifigurky LEGO® dokázaly, že se mohou stát téměř kýmkoliv. Jsou mezi nimi tisíce postaviček od pirátů po zdravotníky, inženýry, ošetřovatele slonů, veterináře či Vikingy. V roce 2011 dokonce tři figurky LEGO letěly s NASA do vesmíru na palubě lodi Juno.

Hollywoodská hvězda

… minifigurka LEGO® si zahrála v několika hollywoodských hitech včetně THE LEGO® MOVIE™, THE LEGO® BATMAN MOVIE™ a THE LEGO® NINJAGO MOVIE™. V roce 2007 navíc společnost LEGO Group vytvořila 10 000 pochromovaných zlatých minifigurek C-3PO a přibalila je do náhodných stavebnic, aby oslavila 30. narozeniny Hvězdných válek.

Stát se kýmkoliv

… typická žlutá barva byla vybrána v polovině 70. let na základě testování, ve kterém zvítězila nad klasickou bílou. Od té doby se minifigurky staly mnohem pestřejšími. Od prvních figurek s přirozenou pleťovou barvou v roce 2003 (Lando Calrissian z Hvězdných válek a hráči NBA) po první postavičku na vozíčku v roce 2016. Podstata minifigurek je především v tom, že umožňují dětem stát se kýmkoliv chtějí – ženou nebo mužem, s vlasy nebo helmou, s pihami či brýlemi… A co roboti, nezapomněli jsme na ně? Nebojte, mezi figurkami je spousta robotů C-3PO a R2D2 (nemluvě o dalších).

Preciznost přes 40 let

… pro výrobu jedné minifigurky se používá osm různých forem? Dvě formy mají stejný design, ale jejich ruce a nohy se vyrábějí zrcadlově pro každou stranu minifigurky zvlášť. Protože jsou formy natolik kvalitní a přetrvávají v téměř nezměněné podobě dodnes, minifigurky z roku 1978 se mohou krásně kombinovat s těmi modernějšími. Nicméně jedna věc se přece jen změnila – množství a rychlost, s jakou se minifigurky lisují z jedné formy. Například forma pro hlavu minifigurky dokáže namísto původních 8 výlisků za 9,8 sekundy vytvořit až 128 dílků za 14,7 sekundy!


5c2cc3237378eobrazek.png
Více na LEGO.CZ

Reklama