Napočítala bych je na prstech jedné ruky. Ženy, které se obejdou bez make-upu. Mají pleť krásně sjednocenou, bez pigmentových skvrnek, rozšířených žilek, pupínků a podobných nešvarů. Šťastné to ženy. Ale mluvme o těch méně šťastných, které k dosažení broskvičkové pleti těch předchozích potřebují zachránce, kterému říkáme make-up nebo chcete-li podkladová báze.

Ale jak ji vybrat, aby naše pleť vypadala přirozeně a nikdo nepoznal, že si k té dokonalosti tak trochu pomáháme? Není to tak snadné, jak by se na první pohled zdálo. Všichni víme, že odstín pleti je buď chladný, nebo teplý. Chladný - lehce do olivova, má většina středoevropanek, tzn. i většina z nás. Teplý je typický pro zrzky a ženy s narůžovělou pletí.

Podle toho, do které skupiny patříme, bychom si měly vybírat i odstín make-upu. Jedině tak dosáhneme vytoužené přirozenosti. Důležitá je i kryvost. Nejvyšší kryvosti dosahuje tuhý make-up v podobě rtěnky nebo patrony, ale má nevýhodu v tom, že vysušuje pleť a působí jako maska, což znamená, že pro denní použití není příliš vhodný. K běžnému líčení je příjemnější krémový - fluidní, který se snadno roztírá a nevytváří ohraničené mapy.
Měly bychom ho vybírat nejlépe na denním světle a vyzkoušet spíše na tváři nebo na krku, a ne na hřbetě ruky, jak nám často nabízejí prodavačky. Já vím, snadno se to řekne, většina z nás chodí nakupovat make-up už nalíčená, ale věřte, že vyzkoušením přímo na tváři dosáhneme nejbližšího odstínu.

soutěž Elséve 5 - Kterým státům vládne v současnosti Alžběta II. jako královna?

Když už jsme si pořídily ten správný, pojďme si říct něco o jeho aplikaci. Můžeme ho nanášet pěnovou houbičkou, když je čistá, je to hygieničtější, ale podle vizážistů jsou nejlepším nástrojem prsty. Nanášíme buď od čela dolů k bradě nebo od středu nosu do stran ke spánkům. Roztírání by mělo končit asi 1 cm od hranice vlasů a na krk by se make-up neměl nanášet vůbec! Proč taky, když správný odstín plynule přechází z tváře na krk, že?! Nebo se vám snad líbí ohraničené oranžové masky, které bohužel stále ještě „straší" na ulicích? To mám vždycky chuť k takové dámě přijít a palcem ten tlustý nános rozmazat do ztracena, ale přiznám se, že  k tomu jsem odvahu zatím nenašla.

A co vy, milé ženy-in?
Používáte make-up, nebo patříte k těm šťastným, které se bez něj obejdou?
Podle čeho se řídíte při jeho nákupu?
Zkoušíte ho na ruce, na vnitřní straně paže nebo na tváři?
Máte svoji oblíbenou značku, nebo je střídáte?
Kolik jste ochotna do make-upu investovat?