Kočky trpí na parazitující červy stejně často jako třeba psi. Nejčastěji u nich veterináři objeví škrkavky nebo tasemnice, výjimkou nejsou ani například měchovci. Nacházejí se v trávicím traktu, krevním oběhu a dalších orgánech. Někteří z cizopasníků, hlavně škrkavky, se přitom mohou při nedostatečné hygieně a neopatrném mazlení se se zvířetem přenést i na člověka. Před zvýšeným rizikem nákazy varují lékaři hlavně u malých dětí, které kočky pusinkují a leccos strčí do pusy. Jak nákaze předejít? Stačí zvíře pravidelně odčervovat.
5c598317ddf30obrazek.png

Léčbu neodkládejte

Začít je třeba už u malých koťat. Ta bývají infikována hlavně škrkavkami, které se nacházely v těle jejich matky. Jedno odčervení však rozhodně nestačí. Další vajíčka do sebe totiž mohou dostat společně s mlékem, které od kočky sají. Proto lékaři doporučují následující odčervovací kalendář, a to jak u koťat, tak u jejich matky:

  • 1. odčervení – 2 týdny po narození
  • 2. odčervení -  4 týdny po narození
  • 3. odčervení -  6 týdnů po narození
  • 4. odčervení -  3 měsíce po narození

Poté ale není možné usnout na vavřínech. Kočky, které mají přístup ven, se mohou dalšími parazity nakazit například po pozření ulovené myši, prostřednictvím kousnutí blechy a tak dále. Ani domácí mazlíčci žijící pouze v bytě však nemusí být infikace ušetřeny. Napadlo vás někdy, že vajíčka cizopasníků můžete do svého obydlí přinést třeba na botách? A o ty se kočky rády otírají. Proto je nezbytné pravidelné odčervování.

  • Venkovní kočky zbavujte parazitů alespoň jednou za tři měsíce.
  • Domácí kočky odčervujte každého půl roku.

Jak kočky odčervovat?

Na trhu existují různé druhy antiparazitik. K těm levnějším patří klasické tablety nebo speciální pasty. Pokud se pro ně rozhodnete, je třeba mít na paměti, že působí jednorázově. Zahubí pouze červy v trávicím traktu. Další vývojová stadia však v těle zůstanou a zvíře se začervení nezbaví. Proto je vhodné poradit se s veterinárním lékařem o načasování zopakování léčby.

Další možností je použít takzvané „spot-on“ přípravky. Roztoky, které aplikujete zvířeti mezi lopatky, aby si je nemohlo olízat. Ty většinou účinkují po několik týdnů.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoli formu odčervení, nikdy nezapomeňte být přesní při jeho dávkování. Pokud byste kočce podávali nižší množství, mohou si parazité vytvořit na léčbu rezistenci. Dávky byste ale samozřejmě neměli ani překračovat.
5c5983862a243obrazek.png

I kočkám se uleví!

„Vnitřní parazité v těle kočky škodí nejen svou přítomností a pohybem, kterým způsobují mikrotraumata, ale odnímají i živiny, vylučují toxiny a snižují celkovou imunitu postiženého jedince. Podle lokalizace pak působí poruchu funkce postižených orgánů,“ upozorňují veterináři z brněnské Veterinární kliniky Animed a vyjmenovávají nejčastější klinické příznaky napadení vnitřními parazity: „K nim mohou patřit průjem, chronické hubnutí, kašel, apatie nebo bolestivost svalů. U některých méně častých parazitů i chudokrevnost a s tím související celková slabost, únava a malátnost zvířete. U dospělého zdravého jedince však může parazitární infekce probíhat bez výrazných příznaků.“ 

Čtěte také:

Reklama