Asi nebude nejveselejší. Jenom by mě zajímal názor ostatních.

Včera jsem šla nakupovat do supermarketu. Před jeho vchodem mě upoutala a trošku zarazila skupinka. Velký chlapec - 4-5 (?) let, na sporťáku,  kolem něj stáli ještě tři další kluci jako buci, očividně  sourozenci různého věku, nejstaršímu mohlo být tak 16.

Vypadali  jako matrjošky.  Vážně, byly to přesné kopie  jednoho vzoru, jenom věkem se lišili. Co bylo ovšem horší, tak to, že byli všichni postižení. Pravděpodobně jenom duševně, protože jinak byli jako pořízci.

A pokračovalo to uvnitř: přede mnou s vozíkem stála brýlatá paní ještě s jednou. Ve vozíku měly velký nákup, ke kterému ta paní s brýlemi chtěla přihodit ještě něco z regálu u kasy. "Necháš to!! Hned to vrať zpátky!!!" plácla ji po ruce její sousedka. Jako nenechavé dítě. Nevím, v jakém vztahu byly, ale určitě hodně blízkém.

Podobné si nebyly, soudím, že ji ta přísná paní měla nějakým způsobem na starosti.  Nakonec zaplatily a já byla zvědavá, jestli tipuju správně a patří k oné skupině před vchodem. Nemýlila jsem se. Byli si všichni podobní jako vejce vejci.

Ta brýlatá paní byla na sto procent maminkou celé party, lišila se jenom tím, že byla žena.  Pak k nim přicházel malý mužíček, na kterého volali "dědku". Taky byl  trošku vzhledově zvláštní - otec?! Celou cestu domů jsem přemýšlela: jsem opravdu tak špatná,  když myslím na to, že postižení lidé můžou mít řadu stále stejně postižených dětí, pokud budou chtít a nedají na rady lékařů? Mám vůbec právo je posuzovat?  Nevypadali zanedbaně, to vůbec ne, určitě byli veselí a spokojení. Přesně tak, jak bývají bezstarostní lidé, které netíží příliš vysoké IQ. 

Paní vypadala, že je ještě hodně mladá a může mít klidně ještě 10 takových. Co se s nimi stane, když maminka vysadí? Kdo se o ně postará? Je to odpovědné? Kdo má vlastně odpovědnost... já fakt nevím a nechci ublížit, ani myšlenkou.... Tak, a teď se do mě můžete pustit, že jsem - vlastně ani nevím co. Mám v tom velký  zmatek.

Gerda


Milá  Gerdo, částečně se omlouvám za zjednodušující titulek, ale mně to nějak z tvého příspěvku vyplynulo. A nezlob se, že ti ani za tvůj velmi podnětný příspěvek nepošlu dáreček. Ale budu si to pamatovat... neboj.

Tohle je jistě velmi citlivé téma. A najde se spousta extrémních názorů. Od kastrovat po nechat to přírodě... ale já si nějak matně vzpomínám jak jsem kdesi četl takový ten vtip hádanku, kde si máte vybrat, koho byste nenechali narodit, podle rodiny, do které se má narodit....

A většina by nechala narodit Hitlera...