Už jste někdy slyšeli termín ZÁKON SYNCHRONICITY? Když vynechám věčné šťouraly, jako jsem já nebo někteří z vás, které tohle téma zajímá, už Jung si všiml, že náhoda jako taková vlastně neexistuje.
Podle něj se v lidské existenci vyskytují události, děje, které se „opakují“.
Zákon synchronicity známe velice dobře z termínu „Jak nahoře, tak dole.“
Asi nejznámější a nejpochopitelnější jsou případy, a není jich málo, kdy se stane řada zdánlivě náhodných událostí stejného typu nedlouho po sobě.
Různé shody náhod, shody okolností, těžko pochopitelná setkání, neuvěřitelné číselné podobnosti i klíč, podle kterého se například potkávají lidé.
Když se upřímně zamyslíme, mnoho z nás dojde k závěru, že se mu dějí podobné věci. Člověk například zjistí, že jakoby náhodou potkává stejná jména. Já mám tohle kupříkladu se jménem Pavel.
Neznám ten klíč, ale:
- První manžel se jmenuje Pavel.
- Přítel, kterého jsem si našla krátce po rozvodu (trvalo to několik týdnů) – Pavel
- Můj šéf v druhé práci Aleš Pavel.
- Můj šéf v současné práci Pavel.
To není všechno
- Minulý partner a otec Johanky je Radek
- Můj současný přítel je Radek
- Majitel Ženy-in je Radek
Je to zajímavé, že? Jako by v kalendáři nebylo tolik jmen. A to jsou jenom jména. Představte si, že znám a představím vám člověka, který se svým náhodám nestíhá divit.
To jsem zvědavá, co na tohle řekne skeptik.
„Vyrostl jsem v pražských Kobylisích. Pak se naši rozhodli, že se odstěhují na Lhotu. Prodali byt v Kobylisích a koupili dům ve Lhotě,“ vypráví dvaadvacetiletý Daniel. (Přesně v tuhle dobu ve Lhotě dělá někdo to samé, jen obráceně).
„Nedávno jsem nastoupil do nové práce, ze které právě odcházel jiný kuchař, který mimochodem končil ve stejný den jako já v práci předešlé,“ říká a pokračuje.
„To mě samo o sobě nezarazilo.
Mnohem zajímavější bylo zjištění, že onen kuchař je původní obyvatel domu, do kterého jsem se s rodiči nastěhoval! To je fakt neuvěřitelný. A navíc ještě - on je na den a měsíc stejně narozený jako já!
Nechápu takovou náhodu, jestli se vůbec tomu, že ho pořád někde střídám a navíc se narodil úplně stejně, dá ještě říkat náhoda. A jestli ne, tak co to tedy je? Co máme my dva ještě společného?“ ptá se Dan.
„Na světě je hafo lidí a pořád se stěhují. Kdybych tomu měl udělat nějaké procento pravděpodobnosti i s tím datem… no to bylo numero!“ říká.
Posuďte sami, do jaké míry je náhodou pravděpodobné potkat v Praze člověka, který je bývalým obyvatelem domu, do kterého jste se nastěhovali, a to tak, že ho vlastně střídáte.
Že tento člověk se navíc narodil ve stejný den jako vy, ve stejný den končí a kdo ví, o čem ještě nevíte.
Ti dva se prakticky „neměli“ ani potkat. Mohli se jen vystřídat na dvou místech, aniž by se o tom dozvěděli.
Daniel, jehož příběh jsem vám zprostředkovala, je můj možná budoucí zeť. A víte, jak se jmenuje onen muž, kterého pořád někde střídá? PAVEL! :-))
A proč to nevíme?
Proč toho nevíme víc? – Možná bychom věděli víc, kdybychom víc chtěli.
Osobně jsem toho názoru, že každý jeden člověk na světě je součástí velikého celku. Nikdo tu nefunguje jen tak jako singl. Naše životy nějkým „háčkem“ souvisí se životy jiných lidí.
Naprosto nic, zdá se, nestojí osamoceně a všechno nějak souvisí se spoustou jiných věcí, které zase navazují na něco jiného.
Děsí vás to? Mě ne.
Může to vyděsit takové jedince, kteří se bojí odpovědnosti, jež z toho při bližším pohledu logicky vyplývá. Odpovědnosti vůči druhým, potažmo zpětně k sobě samotným.
My si do důsledku neuvědomujeme, jak moc vstupujeme denně do osudů jiných. Že naše jediná holá věta může někomu druhému zcela změnit život a že to patrně nebude náhodou.
Ona nám do toho perfektně zapadá i otázka karmy, kterou jsme tu několikrát probírali. Je vám jasněji?
Máte příklad zákona synchronicity z vlastního života? Co vás nejvíc zajímá?
Nový komentář
Komentáře
Avilo — #39 Taky se mi to často stává. Zrovna před týdnem jsem si vzpomněla na člověka, kterého jsem neviděla asi 20 let (odstěhoval se). Potkala jsem ho včera. Jinak - k těm datům a jménům: v naší rodině je snad každý druhý narozený 27. Táta,brácha,manžel,švagrová,její máma - můj manžel a bráchova žena mají dokonce narozeniny ve stejný den a měsíc, jen jsou o pět let od sebe - to jsme zjistili až po svatbě (podle data jsme si je s bráchou nevybírali
). Moje babička byla Zdeňka, švagrová taky, její mamka, moje kamarádka, její dcera-kamarádka mojí dcery, naše sousedka a další... a můj první kluk byl Zdeněk. Taky říkám, že mě tohle jméno pronásleduje a že to nemůže být náhoda.
Můj manžel je rozený 12.12. a má předešlá láska taky 12.12.
Ale jsou od sebe rok.
Michaela Kudláčková — #37 Míšo, auto dosud nevyřešeno, snad dnes to konečně vyjde. :-)
Tvé sukňové eskapády zní náhodou skvěle
Kolik z nás se může pochlubit kočičí ozdůbkou na pozadí... To je ta kočičí láska a žádostivost, abychom nikdy na ně nezapomněli...
Já, kdybych chtěla kočičí dekoraci, musela bych zalovit v jejich záchůdku.
Moje nejbližší kamarádky se jmenují od M (Michaela, Milena, Marina, Markéta), syn je Matěj, a micka je Micka....a maminka je taky od m....Jo a sestra umřela v den, kdy má svátek Běla, a švagr si do roka našel babu, s tímto jménem...náhoda?
Pro mě je "magické" jméno Vladimír. Moje babička si vzala mého dědečka Vladimíra. Moje matka si vzala mého otce Vladimíra. Já jsem kdysi chodila s jedním Vladimírem a pak jsem si vzala za muže Vladimíra. Můj tchán se jmenoval Vladimír. A k tomu mám 2 bratrance Vladimíry.
Mě se stává, že si třeba na někoho známého vzpomenu (kterého jsem např. dlouho neviděla/na kamarádku, babičku-na tu obzvlášť, protože spolu moc nevycházíme) a pak ho/ji "náááhodou" potkám na chodníku, ve městě...zajímavé. Se jmény je to podobné. V životě jsem chodila nebo se velice dobře přátelila celkem s 5 Honzy. Honzové na mě prostě nějak kouzelně působí
Přítel se ale naneštěstí jmenuje jinak
Nestyda — #34 Pravdu máš. Třeba: jezdím 10let na poštu stejnou cestou a najednou v cestě nová značka STOP. Říkám si proč, když se tu nikdy nic nestalo.Jedu zpátky a tam dvě auta v sobě. Nebo si u mytí nádobí vzpomenu na holčičku, co jsem ji kdysi hlídávala a za tři dny se dozvím, že ji porazilo auto. Takových ""náhod""jsem už prožila moc. Teď, když mě něco nebo někdo mimoděk napadne, tak to "odhlašuju", skoro nic jinýho nedělám. Mám strach, jestli to nezpůsobuju.
Nestyda — #35 ....žlutá žíla...
a JAK JSTE NAKONEC TO AUTO OPRAVILI ?
Já měla den už od rána k prdu. Dvakrát jsem se vracela domu namíchnutá. Na koho? Bohužel na sebe, což zamrzí nejvíce.
Při posledním návratu jsem si šlápla sukni a udělala z ní pěknou mini. Vlastně mi zůstala jen šňurka kolem pasu.
Vzala jsem si jinou a zjistila, po decentním upozornění uklízečky, že má na prdeli nalepený kočičí hovno.
Dál nebudu pokračovat, zbytek dne jsem vytěsnila.
Však ona ta numerologie a podobné pavědy z něčeho reálného vycházejí
Já nevěřím na náhody, říkám tomu energetické skupiny. Prostě lidé, místa, události i jména se můžou kombinovat podle určité energetické příbuznosti, podobné skupiny se kombinují s větší přitažlivostí než jiné, žádné náhody v tom nevidím, spíš vyšší smysl. Jak říká můj strýc - jaderný fyzik, existuje spousta různých částic, které zatím věda neumí identifikovat, natož změřit. Jednou to třeba půjde.
Míšo, tímhle příspěvkem se vrátím do nedávné minulosti k článku, kde jsi probírala energii čísel dnů. Hodně jsi psala o agresivní jedenáctce...
V pátek bylo 11. 9. 2009 - měli jsme v plánu nasednout do auta a odjet k mému domovu. Jelikož jsme měli auto zaparkované na druhé straně Prahy, vydali jsme se v pátek odpoledne tím směrem, zabředli v neskutečné zácpě. Nevadí, těšila jsem se, že se podívám domů a tu přeshodinku v zácpě přečkala v pohodě. Když jsme se konečně dostali k autu, už to bylo zarážející, že nešly otevřít dveře jako běžně centrálem. Museli jsme vytahovat kolíčky zámků, což dámu z venkova urazilo. Ta "dáma z venkova" jsem prosím já. No nevadí, nakýblovala jsem se do auta, zapásovala se, odhodila kabelu na zadní sedadla a seštelovala si sedačku. Klíč byl vstrčen do zapalování a ... NIC. "Co je?" ptala jsem se, na čele mi vyvstala tlustá žíla, která se objevuje v rozrušení a ohromném vzteku. Zatím jsem se jenom ptala. Po chvíli jsem si otevřela kufr, kde samozřejmě nejsem schopná nic vidět, ale měla jsem potřebu zatahat za kabely. Držely... Nic uvolněné, nebo aspoň ne to, čeho bych si jako naprostý nicuměl všimla. Auto prostě nedávalo na klíček v zapalování žádnou odpověď, začala jsem být vulgární a do auta s vervou sobě vlastní kopla. Byla jsem otázána, co to bylo za ránu... No nic. zašpuntovali jsme dveře a jali se drát celou Prahou zpět... "Tak si aspoň dáme ty výborný křidýlka," byl prima návrh. Cestou jsem se pošklebovala: "Beztak je mít nebudou." Bylo to vtipné. Vešli jsme do restaurace, objednali si křidýlka a po čtvrthodině přišla servírka, že už je nemají...
Přišlo mi to zajímavé a vtipné zároveň, i když tahle zapeklitá jedenáctka mi "zkomplikovala" život, porušila můj plán a to já nelibě nesu. Jakmile mám něco "nalajnované", těžko se smiřuji s odbočkou. Ale co zbývá...
Měla bych si na další jedenáctky dávat pozor? A jaká byla ta Tvoje páteční jedenáctka??? :-)
Rikina — #33 Jak krásně řečeno. Avšak háček je v tom, že nad těmito "náhodami" člověk vůbec přemýšlet nemusí, nemusí je dlouze lovit z paměti, tyhle "náhody" se vlastně prozradí samy. Dějí se tak, že nás to nějak samo trkne... :-)
Hmm, obě moje nejlepší kamarádky mají ve jménech za svobodna stejný počet písmen - 14. Jestlipak to ale není náhoda, a copak by to tak mohlo znamenat osudového? Když si člověk dá tu práci, a bude systematicky hledat, tak vždycky něco najde.
Ovšem je otázka, jestli by tu energii neměl vynaložit na užitečnější věci.
fixka — #31 ...ta druhá =
První dvě náhody které se mi vybavily jsou že má nejlepší kamarádka slaví narozeniny na můj svátek,a ta druhá je že poslední moji partneři,po tom co jsem s nimi začala žít začli dělat noční.
Taky vlastním pár "náhod", hodně se mi plete do života jméno Markéta
(zatím 5x) a většinou v něm i jeho majitelka zakotví jako velice dobrá kamarádka, se kterou si mám co říct i po několika letech odluky.
V rodině nás bylo 5 stejného jména - strejda(z tátovi strany) a děda(od mamky) byli stejně staří a každý z jiného koutu republiky - takže by to neměl být umysl
, bratranec, mamka a já.(když se na zavolání ozve 5x "co je"
...)
Roky narození mě, táty a dědy končí na 1, prababička, máma a ségra končí na č. 7 později se k nim přidal i můj muž a rok mojí svatby. Devítky jsou v roce narození babičky a strejdy
.
Jo a ještě věkovej rozdíl mezi mámou a tátou je 6 let, mezi mnou a sestrou je 6 let, mezi mnou a manželem je 6 let a bratránek se sestřenkou taky 6 let rozdíl
Světýlko — #28 Svit svit svit,bude nám líp
Babs — #27 .....
a není třeba jeho matka setra tvého otce? ...a tři sourozenci že mají jméno od J.? Bože, to jsou náhody! To mi nějak hlava nebere.
...a o datu narození svého manžela jsi se fakt dozvěděla až po svatbě? No, to zírám.
Tenhle článek mi nedá, abych i já nepřispěla s tím, nad čím často přemýšlím.
Když jsem si vzala svého prvního manžela, zjistili jsme, že:
-jeho matka a moje matka se narodily ve stejný den 10. srpna
-můj otec se narodil 13. února, jeho otec 15. února
-jeho otec pocházel ze tří dětí (jeden kluk a dvě holky) - všichni se jmenovali na "J" - Jana, Jarmila a Jaroslav
-moje matka pocházela taky ze tří dětí (jeden kluk a dvě holky) - všichni se jmenovali na "J" - Jana, Jindřiška a Jiří
- jeho matka měla dva bratry - Miloš a Luděk
- můj otec měl dva bratry - Miloš a Luděk
- můj bratr se narodil 1.10., mužova sestra 2.12., a druhá sestra 3.3.
Když jsem si vzala svého druhého manžela, zjistili jsme, že:
- jsme se narodili přesně o jeden den, jeden měsíc a jeden rok po sobě
- moje matka se narodila 10.8. a jeho matka o den a měsíc později, tj. dnes, 11.9.
- že se jeho i moje dcera jmenují stejně - Kateřina
- že jsem chtěla dát svému synovi jméno Roman (nakonec jsem vybrala jiné) a Roman se jmenuje syn mého manžela
A ještě se mým životem strašně moc prolíná jméno Jaroslav - jmenoval se tak otec, dědeček a strýc mého bývalého manžela, jmenuje se tak nynější přítel mé dcery i jeho otec...
Zdá se mi, že jde opravdu o hodně náhod, co myslíš, Míšo?
Zatím se mi to stalo jen jednou,ale v nemocnici den před operací jsem ležela ještě se dvěma holkama a měly jsme společné jedno datum. Už nevím jestli oni měly narození dětí, ale u mě to je den svatby. Bylo to velmi vzláštní. A jinak mmch báječně jsme si popovídaly a bylo to celý poztivní. Mám na tu dobu dobré vzpomínky.
pekny film na podobnu temu je sliding doors s gwyneth paltrow. su tam rozhorane dva deje, v jednom stihne metro a v druhom nestihne a v oboch sa na zaklade toho stihnutia jej zivot ubera uplne, uplne inak.