Kde se zrodila láska ke kulturistice?

Přišlo to tak nějak samo. Nejdřív jsem začala s atletikou a kajakem, a když jsem se dostala kvůli kondici jednou do posilovny, tak se mě kluci zeptali jestli jdu na kulturistickou soutěž. Já vůbec nevěděla co to je, ale posilování mě chytlo a postupně jsem strávila víc a víc času v posilovně až mě to úplně pohltilo. V květnu 2016 jsem se stala absolutní vítězkou soutěže Arnold Classic Afrika a získala jsem profi kartu, která je vstupenkou mezi světovou špičku.
5cb45efb20b7dobrazek.png
Protože jsme časopis pro ženy, čtenářky by zajímalo, zdali vaše povolání nějakým způsobem ovlivňovalo vztahy k mužům?
Díky prostředí posiloven a soutěží jsem se naučila větší adaptaci k mužskému kolektivu a svojí dřinou jsem tak trochu dokázala, že žena může dosáhnout tvrdou prací někdy víc ve sportu a v životě, než někteří jedinci opačného pohlaví. Takže mi to pomohlo spíš ve vztazích, a pokud na to dojde, nedělá mi potíže dát svůj názor ohledně rovnoprávnosti pohlaví najevo, ať už je to v posilovně, za volantem nebo v životních situacích.


Stalo se vám někdy, že se vás muži báli? Nevadilo třeba některým že jste úspěšnější než oni?
Mám po boku docela dlouho úspěšného muže, mého manžela, který mě ve všem podporuje, takže tohle doma nemusíme řešit, protože každý jsme úspěšný v tom, co děláme. Žijeme spolu 21 let, z toho 18 v manželství. Nevím, jestli se mě někteří muži bojí či ne, ale když jste osvalená tak budíte respekt a možná si dovolují méně.
5cb45f2498283obrazek.pngProzradíte nám, jak jste se seznámila se svým mužem?
Viděli jsme se poprvé v roce 1992 na posledním Československém mistrovství republiky v kulturistice v Ružomberku. Já reprezentovala Slovensko, on Českou republiku. Pak dorazil za mnou, jestli bych nechtěla cvičit v jeho fitku na Slovensku a dokonce se mnou udělal rozhovor pro známý fitness časopis. Potkávali jsme se ještě pět let, než jsem se za ním odstěhovala do Čech.


Momentálně vám manžel dělá manažera? Nezpůsobuje to mezi vámi zbytečné hádky?
Manažera mi nedělá jen momentálně, ale od začátku mé novodobé sportovní kariéry. Mezi námi, jako uvnitř každého páru probíhají občas zdravé hádky, ale pokud by nám to neklapalo, tak by to asi nemohlo být funkční. On dělá svoji práci a vedle toho zajišťuje servis pro mě. Někdy to je jako druhá práce. Můžete se podívat na poslední dokument z jeho produkce na Youtube pod názvem „Margita Zámolová Physique Forever“.Považujete se za ženu, která tím, co dělá, do jisté míry bojuje za ženská práva? Tím myslím, že vyvracíte stereotyp, že žena patří do kuchyně.
Netuším přesně, jak to probíhá v jiných domácnostech, samozřejmě slyším toho dost od svých klientů, ale my fungujeme jako malá firma. Já mám na starosti děti, domácnost, zahradu, svoji přípravu a máme spolu zastoupení americké firmy Pro Tan na distribuci a nástřik soutěžních barev pro kulturisty. Mám ještě 5cb45f3504912obrazek.pngsvoji vlastní značku výživy Pro Core, ale ta je k dispozici pouze pro menší okruh našich klientů.

Manžel je lékař a zavádí a propaguje na českém i mezinárodním trhu sportovní genetiku a produkty na základě genetiky, píše články do několika časopisů, zajišťuje servis kolem mě a finanční zajištění rodiny.

Můj názor je, že každý by měl dělat to, na co má chuť a co se mu líbí. Činnosti by se neměly rozlišovat podle pohlaví. Znám hodně chlapů, kteří vaří lépe a starají se o děti lépe, než jejich drahé polovičky a znám také ženy, které vydělávají víc a řídí lépe než jejich partner.

Občas někdo napíše kritickou poznámku na sociálních sítích na moje velké svaly, a když se podívám na jeho profil, tak sedí s párkem v ruce u piva a vypadá, že každou chvíli bude potřebovat zdravotní péči. Takové lidi nekomentuji, mají právo se vyjádřit a také ať si naloží se svým tělem podle libosti. Kdo nezvládá svoje tělo, má potíže i s jinými věcmi v životě. Pokud dokážete zavést pravidelnost ve výživě, ve cvičení a životosprávě, tak se vám žije zdravěji a lépe. Je to jedno, jestli jste chlap nebo žena.

Tohle asi zrovna do stereotypního povědomí o ženách patří, ale přesto: Vaříte doma často?
Vařím pro sebe i pro rodinu separátně. Já jím převážně celý rok to samé – kuřecí někdy i hovězí a ryby s rýží a zeleninou. Každý večer připravuji svoje jídlo do krabiček na další den v pěti porcích. Mám tak méně času na sledování televize a jiný relax, ale když člověk patří v určitém sportu do světové špičky, tak je jídlo rozhodující faktor a v kulturistice to platí dvojnásob. Když jím pár dní špatně poznám to sama, pár týdnů poznají lidi v posilovně i diváci. Částečně mě živí tělo, tak kromě počtu opakování musím hlídat i kvalitu jídla a porce. Ale musím se přiznat, že i když vařím každý den, není to můj koníček.
5cb45fa2e760bobrazek.png
A jak vlastně vypadá váš běžný den?
Každý den v šest hodin vstávám a připravuji pro sebe i pro rodinu snídaně, cestou odvezu menší dceru, dvanáctiletou Viktorii do školy. Větší dcera, sedmnáctiletá Monika už jezdí sama, studuje gymnázium. V osm hodin začínám pracovat s klienty v posilovně a během dne mám zařazené svoje tréninky. Někdy je to delší trénink v kuse, někdy dvoufázový dvakrát denně. Cvičím každý den 1,5 – 2,5 hodiny. Většinu dní končím odpoledne kolem páté, ale někdy to je až do večera nebo jsou i větší pauzy. Večer připravuji jídlo a chodím spát mezi 11-12. Do toho má každý den člověk běžné starosti a povinnosti jako každý jiný. Nemáme ani zahradníka ani paní na úklid, vše musím zvládnout sama. Když jsme delší dobu na cestách, tak se to občas hroutí, ale jinak to nejde. To by den musel mít 48 hodin.

Když už jsme u těch dětí, dočetla jsem se, že kulturistika může ovlivnit plodnost, je to pravda? Jsou s tím spojené nějaké komplikace? Například jestli jsou ovlivněné hormony apod.
Kulturistika, jako taková nemá na plodnost žádný vliv. Na plodnost nebo spíš na měsíční cyklus u žen může mít vliv těžká fyzická práce, a je to jedno v jakém sportu. S kulturistikou jsou častěji spojovány nedovolené hormonální přípravky, ale opět je to o užívání a ne o sportu. Pokud se zvenčí dodají do těla hormony, tak to má vliv na celé tělo, i na plodnost a nemusíte dělat ani kulturistiku. Hormonální rovnováha je strašně důležitá, ať už je člověku 20 nebo 50. Pokud je v tom disbalance, tak to ovlivňuje i sportovní výkon, převážně negativně.
5cb45ff0cfe33obrazek.png

Zdroj: Margita Zámolová

Nelze si ale nevšimnout, že některé vaše kolegyně mají mužské rysy. Vy vypadáte naopak velice žensky, jaký je v tom rozdíl? Jde o to, že někdo cvičení přehání a na vině jsou zmiňované hormony? Nebo za to mohou geny?
Mužské rysy potká člověk i u jiných sportovkyň nebo i u žen v běžné populaci. Určitě bych to nepřisuzovala jen kulturistkám. Co může zhoršit jejich vizáž, je určitě nadměrná redukce podkožního tuku, odvodnění a dehydratace, zanedbaná péče o pleť a vlasy a přehnaná, neodborná a neadekvátní suplementace.
Snažím se tomu všemu předejít adekvátní péčí s využitím nejnovějších technologií, například na základě analýzy 20 genů mi připravovali v zahraničí personifikovanou dermokosmetiku (denní, noční krém a pleťové mléko), pravidelně navštěvuji kosmetiku, manikúru, pedikúru a speciální dermatoložku. Je to boj proti vráskám, proti striím, které naštěstí nemám a jde o pružnost a hydrataci kůže. Hodně dělá pravidelné cvičení a pohyb, pitný režim a dobrá strava.

Je mi 48 let a v USA i ve světě soupeřím v těsné blízkosti v umístění se světovou elitou v kategorii women´s physique, kde jsou i holky mezi 20-30 let. Mohla bych být jejich matkou a některé někdy vypadají strhanější než já. V amatérské přípravě se mi to také povedlo několikrát odhadnout špatně, než jsem přišla na to, jak se připravit.

Čtěte také:

Reklama