woman

Minulý týden jsem se v médiích dočetla, že ženy, které dokážou být samostatné a soběstačné, zůstávají na ocet, protože je žádný muž pro jejich emancipaci nechce. A to mě zarazilo, protože ze své zkušenosti vím, jak každý muž jásal, když zjistil, že si všechno dokážu zařídit sama, jsem finančně nezávislá a nic po něm nechci. Ovšem možná je to proto, že si pod pojmem emancipovaná, nezávislá a soběstačná představujeme každý něco jiného.

Co to znamená pro mě?

Žena s výše uvedenými vlatnostmi podle mě muže ke své praktické existenci nepotřebuje. Jestliže s někým sdílí domov, je to proto, že dotyčného šťastlivce miluje a navzájem si poskytují citové zázemí a samozřejmě sex. Je však logické, že by se v tomto případě měly dělit všechny provozní povinnosti, jako jsou finance, nákupy, vaření, úklid, žehlení, praní - rovným dílem mezi oba.

Tak si to ale většina českých mužů nepředstavuje, protože se velice neradi vzdávají své bývalé role hlav rodin, kdy ovšem muž byl živitel a žena pečovatelka o děti a rodinný krb. Role živitele se vzdali rádi, funkce velitele nikoli.

Co to znamená pro muže

Zeptala jsem se toho svého, a on mi pěkně nadzvedl mandle. Na dotaz, zda mají muži rádi samostatné a soběstačné ženy, mi kategoricky odpověděl, že nikoli, takové přímo nesnášejí, a ruku do ohně za to dá za všechny své kamarády. Nejdříve jsem se chtěla zeptat na to, proč je se mnou, protože já jsem přesně ten nenáviděný typ, ale raději jsem na to šla oklikou. Dotaz zněl, jaké ženy muži chtějí: „Hodnou, milou, něžnou, sexuálně založenou, která si na sebe dokáže vydělat, doma je navařeno, uklizeno a ONA NIC OD SVĚHO MUŽE NECHCE!!“ 

A taková není soběstačná a samostatná, ptám se já? Slovo blbá jsem raději vypustila, vždyť bych mluvila sama o sobě! A ten můj po chvíli přemýšlení vysvětlil, že teda asi jo, ale aby to chlapovi NEVADILO, musí mu dát pocit toho, že on je šéf. To prý oni, muži, milují. Co ve skutečnosti nesnášejí, je emancipace spojená s vůdčími ambicemi, stálým organizováním jejich času a věčnými požadavky na cokoli, to znamená nejen třeba přeložení střechy na chalupě, ale i úklid, nákupy, žehlení, praní... v ten moment jsem začala vidět rudě a můj drahý skončil s kýblem a hadrem u vytírání podlahy.

Uvažuju docela reálně o tom, že si vyměníme role. Já budu chodit do práce, ale tím to pro mě skončí. Večer si sednu k hotové večeři, budu tak laskavá, že po sobě odnesu talíř do dřezu, no a pak budu hodná, milující a roztomilá. Až bude ten můj v deset večer drhnout kopu nádobí, sednu si k němu a začnu mu vyznávat lásku. A kdyby se mu to nelíbilo, řeknu mu větu, kterou slýchám opravdu často. „Nekouřím, nepiju, na jinou ženskou (já chlapa) se ani nepodívám, strašně tě miluju a v životě nikoho jiného nechci. Lepšího už nikdy neseženeš! Tak, prosím tě, ten nádherný vztah nekaž věčnými stížnostmi!“

Jaký máte názor na neoblíbenost samostatných žen u mužů?

Reklama