Dnes je žití „na hromádce“ nejen jakousi módou, ale i určitou strategií. Matka „samoživitelka“ dostane od státu víc peněz, než kdyby byla vdaná. To je sice pravda, ale tento způsob „přivýdělku“ se nelíbí jejím rodičům. Byli by radši, kdyby se mladí vzali a žili jako „spořádaná rodina“.

Marta a Karel přiznávají, že jsou asi ze staré školy. Nelíbí se jim, že jejich dcera Katka žije takhle na „psí knížku“. Když přišla poprvé do jiného stavu, doufali, že se s Markem vezmou, ale bylo ticho po pěšině. Na jejich otázku, jestli chystají svatbu, jen podrážděně odsekla, že je to přežitek.

rodiče

„Dneska už to není jako za vašich časů, kdy se těhotná holka „musela“ vdát, aby nepřišla do řečí. Stejně takové vztahy dlouho nevydržely a lidské drby jsou nám fuk. Máme se s Markem rádi a žádný papír k tomu nepotřebujeme. A ještě na tom budeme lépe finančně. Jako matka samoživitelka dostanu víc peněz na dítě.“

Přestali se tedy vyptávat, ale stejně je to trochu mrzí. Mají sice krásného dvouletého vnoučka, ale rodina jim přijde neúplná. A už vůbec se jim nelíbí ta jejich finanční „strategie“. Vždyť přece bydlí ve společné domácnosti, mají společnou kasu, tak jaká pak samoživitelka. Přijde jim to jako podvod, který nemá jejich dcera zapotřebí. Copak je nějaký asociál, aby se musela snížit k takovému jednání?

Aby toho nebylo málo, o Vánocích jim prozradili novinku. Čekají druhé dítě.

„A svatba nebude, abyste si nemysleli,“ utnula jejich naděje. Tušila, že se na to zeptají.

„Jak vidíte, takhle jsme spokojení a už se o tom nehodláme bavit.“

Slíbili, že už to nebudou rozebírat, ale jejich obavy ještě zesílily.

Nevěří, že by to takhle jejich dceři vyhovovalo. Myslí si, že život na hromádce je spíš Markův výmysl a ona se jen podřizuje. Dnešní muži se prostě ženit nechtějí, takový je současný trend a přes to vlak nejede.

Co na takový „trend“ říká odborník?

Poslední dobou nelze přehlédnout „trend“, že se muži nechtějí ženit. Co je k takovému rozhodnutí vede? Na to jsme se zeptali odborníka na partnerské vztahy Karla Cháby.

nProč se muži (ne)žení?
Důvodů je mnoho. Obecně by se dalo říci, že doba manželství jako takovému nepřeje. Velké množství mužů se soustředí na vydělávání peněz, respektive budování kariéry. Mají pocit, že je dost času a neuvědomují si, že životní styl, na který si zvykají, se s přibývajícím věkem složitě mění.  Zvyknou si na volnost a na to, že všechen čas mohou podřizovat sobě a svým koníčkům. Pro mnohé z nich kariéra jako taková je na prvním místě a do manželství nechtějí vůbec.

Jakou roli hrají peníze?
To je dnes bohužel jeden z hlavních důvodů, proč se muži nechtějí ženit. Mnoho mužů má strach, že se nedokáží postarat o ženu a rodinu. Nebo se nechtějí vzdávat svého životního standardu a myslí si, že v manželství by o něj přišli.

Někteří si myslí a jistě to tak i cítí, že není důvod se ženit, když je všude kolem tolik příležitostí. Dnes je opravdu velice jednoduché si najít partnerku, milenku, a když mi něco nevyhovuje, tak to ukončím a najdu si jinou. Stalo se úplně normální pro širokou veřejnost, že se 50 % manželství rozvádí, a když to všude kolem sebe muži vidí, tak je jim to příkladem. Lidé nevědí jak, nechtějí na vztazích pracovat a často je pro ně jednodušší odejít a začít nový vztah, „takže proč se ženit“? Svatba znamená závazky a to není moderní. Prostě nejlepší pro tento typ muže je mít takovou volnost, aby bylo velice jednoduché odejít.

Mám pocit, že dnešní mladí muži nechtějí nést odpovědnost. Bojí se jí.
Odpovědnost je pro ně nepřekonatelnou překážkou a radši zůstanou sami nebo jen na hromádce s partnerkou a do chomoutu se neženou.

A co třeba „příklady“ z okolí a zkušenosti z vlastní rodiny?
Nejsou schopni manželství, neb jim vztahy jako takové nefungují a zažili, jak špatně to funguje rodičům.  Není výjimkou, že jsou muži, kteří z mnoha důvodů nejsou schopni dlouhodobě funkčního vztahu, a proto se nemohou ani oženit. Může za to především výchova a vzor, který viděli u rodičů. Mnoho mužů je z nefunkčních a rozvrácených rodin. Nesou si z dětství negativní přesvědčení, které jim příliš brání v tom, aby se uvázali do závazku. Není také žádnou výjimkou, že muž má z předešlých vztahů tak negativní zkušenosti, že si řekl, že už takovou bolest zažít nechce a vztahy žije jen povrchně. Vždy, když je s nějakou ženou, se kterou by to mohlo být vážné, tak se začne odtahovat a vztah skončí krachem.

Karel Chába [karel.chaba@partnerske-vztahy.eu]

Čtěte také:

Reklama