Říká se o nich, že mají devět životů. Ale stačí malá nepozornost - a ony jsou často poněkud roztržité, když se kolem mihne moucha nebo ptáček - přecenění vlastních sil nebo hravost na nevhodném místě - a možná už je nedokážeme zachránit. Kočky jsou zkrátka chlupaté královny, ale jejich úrazům musíme předcházet předem.

Pády z výšky
I když jsou kočky obvykle považovány za hbité šplhavce, nejčastěji jim hrozí zranění způsobená pádem z výšky. Pokud má kočka dostatek času, pokusí se sice obrátit tak, aby dopadla na všechny čtyři, padá-li však z přílišné výšky nebo na tvrdou podložku, skončí obvykle s vážnými zlomeninami končetin a někdy i s vnitřními zraněními. Máme-li proto doma kočku, měli bychom dbát na zabezpečení míst, kde by se mohla procházet - obzvláště ohrožující jsou parapety oken a balkony. I obyčejné větrání se pro zvídavou kočku může stát osudným. Často se také stane, že kočka - obzvláště mladá - někam vyleze a sama pak nedokáže slézt.

Upečené a vyprané
Kočky se také velmi rády schovávají. Někdy se jim může stát, že uvíznou a nedokážou vylézt ven, mnohem nebezpečnější je ale jejich tendence ukrývat se v místech jako je pračka, trouba a podobně. Máme-li tedy podezření, že by se kočka mohla na takové místo schovat, musíme je před použitím vždy pečlivě zkontrolovat. Také pokud se kočka už dlouho neukázala, je namístě zjistit, jestli někde neuvízla. Úkrytem se pro kočku může stát i motor auta nebo koš. Některé kočky se také utopily při zkoumání záchoda.

Co všechno vezmou do tlamičky
Kočkám, stejně jako mnoha jiným zvířatům, často hrozí v lidském prostředí otravy - ať už jde o přímé pozření něčeho jedovatého nebo o snězení otráveného živočicha - třeba myši. Varovnými příznaky bývá nejistá chůze, špatné prokrvení pokožky, průjem, někdy dávení a křeče. Stejně nebezpečné mohou být úrazy elektrickým proudem, způsobené při přehryzání kabelů. Více než psům hrozí kočkám pobodání vnitřku tlamičky hmyzem - na rozdíl od psů totiž kočky hmyz většinou chytí.

Kočky venkovní
Mimo byt hrozí kočce také srážky s auty nebo konflikty s jinými zvířaty. Vždy platí, že ošetřujeme jenom krvácející zranění, a pak kočku, pokud možno na pevné podložce, převezeme k veterináři. „Venkovní“ kočky se nám také mohou vrátit postřelené - i pak je na místě okamžité ošetření u veterináře - uvízlý brok totiž může způsobit škodu i po několika dnech a malé ranky si přitom v kožichu vůbec nemusíme všimnout. Pokud potřebujeme kočku sami ošetřit a ona se brání, pomáhá pevné zavinutí do ručníku.

Specialitou koček je také nechat se přivřít mezi dveře, udusit se vdechnutými předměty - obzvláště nebezpečné jsou hry s igelitovými sáčky - či se přiotrávit při snaze sníst nějakou tu trávu a pročistit si žaludek. Zkrátka i když mají kočky devět životů, měli bychom se chovat, jako by jim zbýval ten poslední.

Máte doma kočku? Způsobila si někdy nějaký úraz? Máte zabezpečený balkon a okna? A co elektrické vedení? Schovává se Vaše kočka někam?

 

 

 

soutěž - kúra