Říká se, že Francouzsky, Italky i Angličanky mají svůj nezaměnitelný styl oblékání, podle kterého se snadno identifikují.  Myslíte, že by se něco podobného dalo říci i o nás Češkách? Máme specifický styl, kterým se lišíme od svých sousedek? Teď nemám na mysli sousedky v domě či ulici, ale sousedky Němky, Rakušanky nebo Polky.

Obávám se, jak tak pozoruji ženy na ulicích, že jsme na tom se stylem bledě. Ne že bychom se oblékaly nevkusně, ale nějak to nemá šťávu. Jako bychom se bály vybočit, experimentovat. Všechno je to nějak stejné, fádní, nudné a bez šmrncu.

A přitom v sobě určitě nějakou kreativitu máme. Jen si vzpomeňte na doby mládí, kdy jsme si chtěly jít svou cestou  a uniformita se nám příčila. Možná to bylo jako s tím Daliborem a houslemi. Nouze nás naučila ne přímo housti, ale šíti, přešívati, barviti, a tím v nás pěstovala tvůrčí potenciál. Kam se dnes ta originalita poděla? Proč jsme se zase poslušně zařadily do šedého davu? Paradoxně teď, když jsou obchody plné hadříků, doplňků a máme z čeho vybírat. Že bychom zpohodlněly? Spokojily se s tím, co nám obchody nabízejí?

Možná jsou na vině už nákupčí.

Mám jeden oblíbený butik s francouzskou módou. Když jsem ten samý objevila v cizině, měla jsem pocit, že je to úplně jiná značka. Věci byly podstatně odvážnější, pestřejší, prostě šmrncovnější. Zeptala jsem se prodavačky, jak je to možné, a ona jen pokrčila rameny. Zboží, které se prodává v zahraničí, by prý Češky nekupovaly. No to je pěkné, takže si nás pěkně zaškatulkovali do kategorie konzervativních. Mají pravdu?

Zeptala jsem se v naší anketě:

Myslíte si, že Češky mají styl? Pokud ano, čím je typický? Jaký styl je vám nejbližší, styl Francouzek, Italek nebo Angličanek?

Bedřiška

mm

Myslím, že české ženy styl mají. Že se umí oblékat a není to tím, že by byl dnes větší výběr. I před revolucí si uměly poradit. A styl oblékání, který se mi líbí? Rozhodně by to byly Španělky. Jejich styl se mi opravdu moc líbí. Oblékají se decentně, elegantně, mají cit pro barvy.

Jana

hh

To je jistě individuální, jak která. Ale vcelku si myslím, že se Češky oblékají docela dobře, že mají styl. A kdybych si měla vybrat styl, který se mi líbí? Já jsem kalhotová, takže obdivuji všechny ženy, které umí nosit sukně, bez ohledu na to, jestli jsou to Italky, nebo Francouzky.

Andrea

ii

Já si myslím, že většina Češek styl postrádá. Problém je hlavně v tom, že neumí kombinovat. Slepě kopírují to, co vidí v obchodech, a jsou bez fantazie. Také se dost bojí barev. Mně se líbí styl Francouzek, má šmrnc. Sama ráda nakupuji francouzskou módu.

Jak byste odpověděla vy?

Chcete znát radikální názor? Tak čtěte také: Jak vypadají Češky očima cizinky