V těchto dnech se dokončuje natáčení filmu F. A. Brabce „Máj“ z pera Karla Hynka Máchy. Tento snímek by měl být pokračováním jeho první básnické úspěšné inscenace Erbenovy „Kytice“. Film se pokusí zachytit vše tak, aby zbytečně neopisoval to, co už všichni dobře známe ze školních lavic. Příběh by nás neměl nudit tím, co umíme nazpaměť, ale měl by nás umět překvapit svým originálním zpracováním. Ovšem i ti, kteří se s tímto Máchovým dílem ještě nesetkali, měli by se v něm zorientovat a příběh pochopit.

 

Hledání správného místa

Pro natáčení filmu si F. A. Brabec vybral krajinu Českého středohoří. Krajinu vybíral dlouho. Hledal totiž místo, které by správně podtrhlo atmosféru epické básně. Okolí filmu nepochybně dokresluje celý příběh, a tak už v dubnu prováděl první kamerové zkoušky na Bezdězu.

 

Film pro celou rodinu

Výsledkem usilovné práce celého natáčecí týmu by měl být celovečerní film pro celou rodinu, i když režisér přiznává, že snímek bude trošku šokující. Jedná se totiž o klasický příběh milostného trojúhelníku, jak všichni víme, a tak z dramatu vystupuje motiv věčné lásky a vášně. Na takovém scénáři F. A. Brabec spolupracoval s Ivanou Novákovou, jejíž práci si velice chválí. Celým filmem nás bude provázet hudba Jana Jiráska, který se podílel i na hudebním doprovodu k filmu „Kytice“, „Kuře melancholik“ nebo „Nejasná zpráva o konci světa“.

 

Kostýmy a dekorace

Dále se režisér snaží odpoutat od určitého historického období. Příběh se stal „kdysi dávno“, a proto jak kostýmy Jaroslavy Pecharové, tak dekorace architekta Jindřicha Goetze nebudou časově zařaditelné. Snad to šťouraví kritici pochopí a nebudou zbytečně komentovat historické nesrovnalosti v oděvech herců. Má to přece být výpravný film, ne dějepisné dílo.

 

Obsazení

Pro roli Jarmily si vybral velmi krásnou a působivou herečku Sandru Lehnertovou, Viléma si zahraje Matěj Stropnický. K hereckému koncertu jistě přispěje i Jan Tříska v roli kata a dále se můžete těšit také na Juraje Kukuru, Jana Přeučila, Bronislava Poloczka, Ninu Divíškovou, Filipa Menzela, Vladimíra Javorského či Kryštofa Hádka. Producentem filmu je Miloš Remeň ze společnosti Beltfilm.

 

F. A. Brabec

Jako kameraman se podílel na tvorbě filmů jako je „Čas sluhů“, který byl i jeho debutem, a tento film dostal i několik českých i zahraničních ocenění. Dále stál například za kamerou při natáčení filmů „Obecná škola“, „Akumulátor I.“ a „Jízda“.

Režisérskou taktovku si vzal poprvé při natáčení filmu „Král Ubu“. Tento film dostal Cenu Zdeňka Podskalského za nejlepší debut na festivalu Hrnec smíchu v Novém Městě nad Metují a získal také 7 nominací na Českého lva. Lvi však získal jen tři (kamera, hudba, architekt).

A samozřejmě režíroval již zmíněnou „Kytici“, která získala 8 nominací na Českého lva a získala čtyři sošky (kamera, hudba, zvuk, plakát).

A taková perlička, kterou byste možná netušily. Během svého celého tvůrčího období se F. A. Brabec podílí na tvorbě reklam. Natočil jich už 150 a na 50 reklamách se podílel i jako režisér.


Viděly jste Brabcovu „Kytici? Jak se vám líbila? Těšíte se na to, co se vyklube z Máje? Co si myslíte o hereckém obsazení?
Reklama