V letošním jubilejním 15. ročníku Magnesia Litera bude bojovat nejen 347 knih, ale také desítky blogů. V nejmladší kategorii výročních literárních cen, Magnesia blog roku, změří spisovatelský talent čeští blogeři. Hlasování o nejlepšího proběhne dvoukolově: Finálovou šestici vybere odborná porota, vítězného blogera pak veřejnost. Tím mu umožní cestu mezi publikující spisovatele, neboť Magnesia vítězi přispěje 50 000 Kč na knižní vydání blogu. Loňská vítězka a autorka blogu „Kafe a cigárko“, Marie Doležalová, uspěla i jako knižní autorka. Její stejnojmenná kniha se stala bestsellerem a letos je přihlášená v kategorii objev roku.

Již druhým rokem budou o umístění v cenách Magnesia Litera bojovat i blogeři. O nejlepší literární počin psaný on-line se utkají v kategorii Magnesia blog roku, v níž loni zvítězila mladá česká herečka Marie Doležalová se svým blogem „Kafe a cigárko“. Příběhy s podtitulem „historky z hereckého podsvětí“ vyšly v listopadu knižně a staly se předvánočním trhákem. Kniha je letos přihlášena do soutěže Magnesia Litera, a sice do kategorie objev roku.

Magnesia literaZ vítězky ceny „Magnesia blog roku“ rovnou mezi nejlépe prodávající knižní autory

„Loňská nominace na Magnesii blog roku pro mě byla něco úžasného. Když jsem seděla v sále, byla jsem velmi nervózní a prožívala jsem to. Ocenění mi pomohlo k tomu, že se o mém blogu začalo více mluvit a přivedlo mi to na blog nové čtenáře. Knihu jsem plánovala vydat v každém případě, ale to, že jsem šla do vydavatelství již s počátečním finančním vkladem, nám umožnilo, abychom vytiskli hezčí knihu a také to, že část ze zisku pak mohla jít na charitativní účely,“ vzpomíná Marie Doležalová, autorka blogu a knihy „Kafe a cigárko“.

Knižní vydání blogu podpořily Karlovarské minerální vody a jejich přírodní minerální voda Magnesia částkou 50 000 korun a pootevřely tak autorce dveře k úspěchu. Za necelé dva měsíce se prodalo více než 25 tisíc výtisků a dva tisíce e-knih. „Těším se, že i letos se nám podaří mezi blogery najít talentovaného spisovatele a že ho budeme moci podpořit v dalším snažení,“ říká Alessandro Pasquale, generální ředitel Karlovarských minerálních vod.

Karlovarské minerální vody jsou již dlouhodobě partnerem české kultury. Pomáhají zviditelnit a ocenit významné počiny v divadle, filmu i literatuře. Podporu přitom směřují i do finančně podhodnocených oblastí, na které se často zapomíná, a to i přes jejich značnou společenskou hodnotu. To je případ i české literatury či podpory mladých talentů, kterým největší český výrobce minerálních vod také pomáhá v rozvoji. „Mezi mladými lidmi, často ještě studenty, se skrývá mnoho budoucích talentovaných filmařů či spisovatelů a jsem rád, že jim můžeme pomoci nastartovat jejich budoucí kariéru,“ upřesňuje Pasquale.

Slavnostní ceremoniál se i letos uskuteční v prostorách Nové scény Národního divadla. V úterý 5. dubna 2016 ho bude od 20.15 hodin vysílat v přímém přenosu ČT Art. K jubilejnímu patnáctému ročníku si soutěž Magnesia Litera nadělila dárek v podobě nové sošky pro vítěze. Tvář stylizované kovové knihy vdechl ceně designér Jakub Berdych ze studia Qubus.

Reklama