Mnoho lidí má zaplacenou dovolenou v turistických letoviscích Egypta a mnozí se těší, jak si v muzeu v Káhiře prohlédnou například zbytky původního Thovtova Tarotu. Smutně teď ale můžeme doufat, že nám z historie jedné z nejmagičtějších kultur světa vůbec něco zbude.

Hodně lidí se právě teď s letenkou v ruce rozhoduje, jestli nechat dovolenou propadnout, navíc zaplatit storno poplatek, nebo odletět.

Za sebe: I kdyby byl zájezd sebedražší, život je mi drahý víc.

Upřímně ale takto nepřemýšlí všichni. Ve středečních TV novinách jsem na vlastní oči viděla mladou ženu, kterak pravila: zaplatili bychom velikou částku za storno. Nemáme na vybranou. Pojedeme. Co máme dělat?“

Přeji této pohledné blondýnce, aby její dovolená proběhla podle jejích představ a aby se jí nic nestalo. Nicméně její slova pokládám za naprostý nesmysl. Nadsadit peníze nad nebezpečí vlastního zdraví a zdraví svých blízkých by se nemuselo vyplatit.

Zničí vlastní historii?

v

Dvě 5000 let staré mumie na odpis, poškozené památky z hrobky samého Tutanchamona i škody na životech. To je současná situace v zemi, která jednou z kolébek, jedné z nejsilnějších magií vůbec.

Magie starého Egypta. Pojem pro každého, kdo kolem ní jen prošel. Nádhera nevyčíslitelné hodnoty, tajemno samotné...

Teď je to k pláči

Poškozené sochy, rozbité vitríny, poničené rytiny i nádherné artefakty. Namáhavá a dlouhá práce archeologů. To všechno je v ohrožení.

m

p

O poklady z káhirského muzea se bojí celý svět a právem.

Co se stane, když zlikvidujeme historii? Vymažeme si paměť!

A také, namíchnout samotné mocné egyptské bohy není rozumné. Překvapuje mě, jak může samotný Egypťan ničit něco tak vzácného, a že mu to není hloupé. Přece je to stejné jako zničit korunovační klenoty, a to tady mluvíme o historii dlouho před Kristem.

Snad ještě bude jednou do Káhiry za čím jet.


Cokoli vás dnes kolem magie zajímá je tématem pro váš přispěvek.

Věříte v magii?

Máte doma nějakou magickou příručku?

Vykonali jste sami někdy nějaký magický rituál?

Jak se vůbec díváte na pojem magie v 21.století?

Stalo se vám někdy něco, co si neumíte vysvětlit?

Pište všechno, co vás napadá v souvislosti s tímto tématem, už od této chvíle na redakce@zena-in.cz

Dnes bude Chcípák a Borec, bude soutěž a vylosovaný příspěvek, respektive autor, dostane parfém!

Reklama