Třezalka, lidově také krevníček, svatojanská bylina, bylina sv. Jana nebo čarovník, byla od nepaměti považována za kouzelnou a léčivou bylinu, uplatňující se jak v magii, tak i při léčbě nejrůznějších chorob.

trezalkauvod

hlavaJedna verze legendy spojuje tradiční název třezalky zvané - Svatojánská bylina s Janem Křtitelem, kdy prý rostlinka vyrostla z krve jeho probodnutého jazyka, když přinesli jeho hlavu královně Hérodianě.

Kouzelnou moc třezalky podpořila i jiná legenda, a to že drobné žluté kvítky nasbíral svatý Jan Evangelista na Golgotě v místě, kde zem pokropila krev z ran ukřižovaného Krista. A jelikož žluté okvětní plátky třezalky v sobě skutečně obsahují červenou tekutinu, legenda se uchytila.

Třezalka tečkovaná obsahuje v malých žlázkách komplex látek, z nichž nejzajímavější je zejména hypericin, tedy právě ona látka, která šťávu z třezalkových květů zabarvuje do červena.

Prý také mléko koz či krav, které spásou větší množství třezalky, se hypericinem zbarví do růžova, což bývalo ve středověku vyloženo tak, že krávy dojí krev, protože byly uhranuty. A hned byl důvod k tehdy oblíbeným honům na čarodějnice.

Hypericin má však i jiné účinky než „barvicí“. Jde zejména o antidepresivní účinek, bylináři ji indikují například při pocitech strachu, úzkosti, neklidu, ale také při bolestech hlavy nebo premenstruačním syndromu.

Třezalka, královna slunečních rostlin

  • Traduje se, že třezalka otevírá květy, když je jasné počasí a Slunce na obloze září naplno.
  • Jelikož třezalka roste převážně na suchých až vyschlých místech vystavených Slunci a ze Slunce také bere svou sílu, je tato rostlinka natolik prosycena slunečním světlem a teplem, že je dovede „předávat“ i jiným organismům.
  • Když si z třezalky připravíte nápoj, vrhnete tím světlo do každého koutu vaší duše.  Také vyženete melancholii, špatnou náladu a výše zmíněné deprese a strach.
  • Třezalka nám dává  vitalitu, vnitřní světlo, rozzářenost. Otevírá nás pozitivitě a úsměvu.

slunickoo

Kromě dnešních indikací se v minulosti používala i při ledvinových a plicních chorobách, revmatismu, ischiasu, spáleninách, astmatu, gynekologických zánětech, hnisavých ranách, nechutenství a proti hlístům. Dnes je třezalková nať součástí čajových směsí s antisklerotickým a hypotenzivním účinkem a čajovin.

Zápar, připravený z polévkové lžíce drogy a 1 l vody, se používá při chorobách trávicí soustavy, při nervových poruchách (nespavost, dráždivost, nervová vyčerpanost, migrény, deprese, noční pomočování apod.), při zánětech močových cest, gynekologických potížích a pro zlepšení krevního oběhu.

Než se ale vydáme do lékárny, zkusme si natrhat „čerstvou “ třezalku. Sbírá se hned po rozkvětu, brzy ráno, podle lidových pověstí nejlépe na svatého Jana - 24. června. A čaj z třezalky svede každý.

Třezalkový čaj

1 lžíce řezané sušené natě třezalky tečkované přidáme do 1/2 l vody. Necháme přejít varem a poté 15 minut paříme. Toť vše. Třezalkový čaj pijeme chladný, 1 šálek denně.

Třezalka  léčí všechny druhy ran - tedy i rány duše i mysli.

sluničko

Související články

Reklama