Prvosenka jarní, lidově řečeno petrklíč, primulka nebo housátka, je se svými malými žlutými květy jedním z prvních poslů jara. Málokdo však ví, že se jedná i o rostlinku s magickými a také léčivými účinky.

Podle lidového rčení vyrostla prvosenka na místě, kde si svatý Petr odložil své klíče, podle toho – petrklíč, jehož tvar květů opravdu tak trochu připomíná svazek klíčů.

petrklic

Rostlinka spojovaná se vzrůstající pohlavní aktivitou

V mytologii je tato žlutá rostlinka spjata se skandinávskou bohyní Freyou, která prý petrklíčem otevírala jeden ze svých pohádkově bohatých paláců. Freya patřila mezi prapůvodní Bohy, zvané vanadisy, a reprezentovala sexuální lásku. Byla také bohyní koček, osudu, hvězd a ráje. Stála v čele valkýr, jenž měly napůl koňskou podobu a podobně jako starořecké kněžky bohyně Deméter odnášely muže na jejich smrt. Hlídaly tedy bránu smrti. Ve středověku byly Valkýry považovány za čarodějnice, kterých bylo třináct, což je počet potřebný pro sabat čarodějnic.

Petrklíč se proto používá i u příležitosti svátku Beltine, největšího svátku jara, slavícího se  tradičně v noci z 30. dubna na 1. máje. Je spojován se vzrůstající pohlavní aktivitou a dá se říct, že souvisí s celkovou vitalitou a plodností. Květy rostlinky se přidávaly do pokrmů, zdobily se jimi koláče, vařené listy se zase pojídaly jako zelenina.

bohyne

Bohyně Freya

Jiné mýty a pověry

K  rostlince Prvosenka jarní neboli Primula veris, se váže celá řada mýtů a pověr.

  • Kytičky květů prvosenky se ukládaly pod polštář, aby bylo možné kontaktovat ducha nedávno zemřelého člověka
  • Nemocným dětem se připevňovala kytička prvosenek nad postýlku, aby odehnala duchy mrtvých
  • Přejete-li si být sami a nerušení, tak si u hlavního vchodu položte petrklíč a tím odradíte všechny případné návštěvníky
  • Kytice petrklíčů v ruce vám prý napomůže najít poklad
  • Vůně petrklíče uzdravuje
  • Prvosenky ochraňují zahradu, ale přitahují víly
  • Nošení kytičky petrklíče přináší, zachovává a obnovuje mládí
  • Ženy nosí petrklíče, aby si přivolaly lásku
  • Na druhou stranu jsou těmto květinám přisuzovány vlastnosti jako škodolibost a rozpustilost
  • Petrklíče prý léčí šílenství, jde-li o šílenství láskou, tak si ho klidně ponechte :)

Fakta a využití

Prvosenka jarní roste divoce ve všech mírných oblastech severní polokoule. Je částečně chráněna, to tedy znamená, že se smí trhat pouze nať s květem, kořen ne.

Drogou je tedy květ, někdy i list. Otrhávají se celá květenství s krátkou stopkou v období plného květu, od března do května. Suší se v tenké vrstvě ve stínu na suchém, dobře větraném místě. Správně usušená droga medově voní a má nasládlou škrablavou chuť. Musí se uchovávat v dobře uzavřených nádobách, nepříliš dlouho.

Prvosenka jarní se hodí k léčení dýchacích orgánů. Obsahuje saponin, který ředí hleny, zlepšuje jejich vykašlávání a tlumí kašel, takže petrklíč je vhodný k léčbě chřipek, nachlazení, astmatu a pomáhá i při suchém dráždivém kašli. Navíc působí močopudně, tlumí záněty, přispívá k rozpadu močových kamínků.

Další příznivou vlastností prvosenky jsou uklidňující účinky. Je vhodná k uvolnění všeobecné „zablokovanosti“ - při pocitech úzkosti, beznaděje, při negativních postojích apod. Svou lehkostí a veselou žlutí pozvedává duši, otvírá srdce. Z tohoto důvodu ji lze používat při pocitech osamělosti, prázdnoty, po rozchodu s partnerem, při odstraňování depresí a deziluzí, které přetrvávají po smrti blízké osoby.

Dobré je také užívat prvosenkové víno nebo bylinkový čaj. Anebo nápoj lásky. :)

Nápoj lásky

(Převzato z anglosaských lidových zvyků)
Květy prvosenky se sbírají brzy ráno, ještě než padne rosa, uloží se do sklenice s trochou čerstvé dešťové vody a nechají se celý den na slunci. Pak se přidají okvětní lístky růže a fialkové listy a opět se nechají jeden den odležet. Po druhém dni se nad nádobou s květy pronese zaklínadlo:
Prvosenko, vzbuď se, vzbuď
Učiň klidnou moji hruď.
Ať můj cit je naplněn.
Ať (jméno) je mým miláčkem.

Šťáva z namočených květů se slije a pokropí se jí polštář milované osoby. Efekt by se měl projevit během následujícího měsíce. Nejvhodnější je pronášet zaklínadlo v době, kdy měsíc stojí v první čtvrti.

prvosenkajarni

 Zdroj: Bellmann, Heiko, Velká kniha o rostlinách, Knižní klub 2009, Jon G. Hughes , Keltská magie rostlin, Fontána 2010

Příště: Magická rostlinka zvaná netřesk

Reklama