Na mnoha zídkách a skalničkách můžeme téměř po celý rok spatřit takovou zvláštní, nenápadnou rostlinku, zvanou netřesk. Svoji nenápadnost však vyvažuje nejen svou magickou pověstí, ale také širokým léčebným využitím.  

Netřesk je v magii považován za jednu z nejúčinnějších ochranných rostlin.
Podle mytologie si netřesk oblíbil sám pán nebes, Bůh hromu a blesku – Jupiter.

jupiter

Bůh hromu a blesku - Jupiter

Ve starověku lidé věřili, že blesk do domu „netřeskne“, pokud ho budou mít posázený na střechách.
Karel Veliký dokonce prý nakázal pěstování netřesku na střechách císařským výnosem.

netresk

Zda se nechá blesk netřeskem na střechách odradit, toť otázka, nicméně na střechách ho můžeme pěstovat pořád. Je to totiž jedna z mála rostlin, která vydrží velké teplo, žár slunce, dlouho bez zálivky a vystačí s minimem půdy. Dokonce se traduje, že čím má nuznější podmínky, tím lépe roste.
Netřesk se krásně vyjímá také na skalkách a kamenných zídkách, protože dokáže prorůstat jednotlivé škvíry a pohledově stmelovat kameny v jeden objekt.

Zajímavost

  • V roce 1982 byla založena Sempervivum Society, která se zabývá registrací. Kultivarů netřesků je již tak registrováno několik tisíc.
  • Netřesk můžeme popsat jako statnou  masitou bylinu s přízemními růžicemi většinou lysých listů, kterou můžeme pěstovat také jako léčivé rostlinu.

Nejznámější a nejvíce rozšířený je netřesk střešní. Šťáva z jeho čerstvě rozříznutých nebo rozmačkaných listů léčí kožní nedostatky – hojí drobná poranění, dobře působí na malé popálení, požahání od kopřiv, kuří oka, řezné rány nebo štípnutí hmyzem.  
Šťávu si můžete i zmrazit, protože léčivé účinky zůstávají zachovány i po rozmrazení.

Z netřeskových čerstvých listů si lze také připravit čaj, který pomáhá při bolestech v krku, bronchitidě a zánětech v dutině ústní.

Pár lidových pověr

  • Květomluva praví, že netřesk znamená sílu a pracovitost.
  • Pokud netřesk utržený na sv. Jana Křtitele a pověšený nad rám nad stolem bude pokračovat v růstu, znamená to dlouhý život.
  • Netřesk – blesk do domu netřeskne.

blesk

netr

Použitý zdroj: Bellmann, Heiko, Velká kniha o rostlinách, Knižní klub 2009, Jon G. Hughes , Keltská magie rostlin, Fontána 2010

Příště: Zázračná třezalka

Čtěte také:

Reklama