Pelyněk černobýl (Artemisia vulgarit) lidově řečeno jen černobýl, je vytrvalá bylina, rostoucí na celém našem území a kvetoucí v nadcházejícím měsíci červenci až do září. Po celou tuto dobu si ho tak mohou babky kořenářky, anebo i samotné čarodějnice, natrhat.

artČernobýl je jednou z nejstarších magických bylin, používaný k rituálním účelům už od nepaměti.
Na západě je zasvěcen antické bohyni Artemis, na východě jednomu ze tří velmi důležitých hinduistických bohů, Šivovi.

Černobýl vydává při spalování hřejivě bylinnou, balzamickou, silně spirituální vůni, otevírající a čistící všechny průchody našeho těla i duše. V Tibetu jde o jedno z nejúčinnějších meditačních kuřidel.

Účinnost černobýlu není cizí ani v našich krajích

Už porodní báby s ním vykuřovaly při porodech, neboť černobýl prý usnadňoval příchod nové duši, zaháněl duchy nemocí a pomáhal rodičce při porodu. Věřilo se, že jako kuřidlo zvyšuje nejen tělesné, ale také duševní síly.

Ve starých herbářích se dočteme: „Černobýl sluje matkou bylin od zvláštní moci své, že tajné bolesti matky (dělohy) ženské léčí ... moci má i zástavy otvírati a plod mrtvý i lože plodu vyháněti ... to píti, nebo ohřáti a na pupek klásti ... vyčistí lůžko po porodu pitý s teplým vínem. Ale i ...dušnost, suchý kašel, nechutenství, chrchlání krve odstraňuje.“

I v rukách „čarodějnic“ býval černobýl významnou a mocnou bylinou. Čarodějnice jej pily před věštěním nebo si jej kladly pod polštář, aby měly lepší jasnozřivost. Na jeho čerstvé, kvetoucí natě si kladly i svoje křišťálové koule, čímž prý zvyšovaly astrální působení.

Černobýl sloužil také jako talisman. Nosil se k ochraně před vším jedovatým, včetně zlých, jedovatých jazyků.  
Údajně je také jednou z rostlin, které funguje k ochraně proti vodníkům.

pel

Při duševní práci zvyšoval černobýl soustředění, při lásce vášeň a plodnost. Na venkově míval černobýl i praktickou funkci, zavěšoval se proti mouchám.

Nať kolem pasu

Staří Keltové, Germáni, ale i Slované si při svých rituálních slavnostech vázali dlouhé černobýlové natě kolem pasu, aby je chránily před bolestmi kyčlí a dávaly jim sílu.

Šamané se očisťovali v jeho kouři před vstupem do jiné reality, neboť černobýl nejen že odstraňuje  všechny špatné vlivy, ale údajně prý napomáhá i přechodu z jednoho světa do druhého.

Nežádoucí plevel

Tahle prastará léčivka se dnes považuje za nežádoucí plevel. Roste na rumištích, u cest a silnic, kolem stavenišť. Málokdo už zná její magické či léčivé účinky.

  • Pelyněk černobýl v malém množství uklidňuje a ztišuje křeče. Lidově se užívá také při žaludeční nevolnosti, proti střevním parazitům, při špatném zažívání, při teplotách a při nervových potížích. Vhodný je jako kloktadlo a dříve se často používal i jako kuchyňské koření.
  • V bylinných knihách se černobýl uvádí také jako velice účinný prostředek při dyspepsii, pálení žáhy, nadýmání, při průjmech, vodnatelnosti, při potížích jaterních a žlučových, proti hlístům. Zevně se doporučuje jako obklad při pohmožděninách a do posilujících koupelí
  • Pelyněk černobýl patří nejen k nejstarším léčivkám, ale i k nejstaršímu kuchyňskému koření. Užíval se hlavně jako koření masové, protože dělá tuky stravitelnějšími

Tolik o bylince zvané černobýl, která není pouze černobílá, ale má mnoho podob.

plevel

Čaj z černobýlu

1 čajová lžička na 1/4 l vody
Přeleje se vařící vodou a nechat přikryté 10 minut ustát.
Užívá se 2x denně po lžičkách při dyspepsii a žaludečních křečích.

Použitý zdroj: Bellmann, Heiko, Velká kniha o rostlinách, Knižní klub 2009, Jon G. Hughes, Keltská magie rostlin, Fontána 2010

Čtěte také:

Reklama