Včera jsem TADY načala povídání o mandragoře, které je pokračováním našeho velkého bylináře I. II. a magie bylin. Jak je to tedy s účinky a sílou mandragory? Mám vyzkoušeno...

Ve starém Egyptě používali lékaři alexandrijské školy mandragoru k narkóze, a to tak, že přidrželi pacientovi u úst houbu, z níž kapala šťáva narkotika. Léčebné předpisy s mandragorou jsou zaznamenány například na Eberském papyru z období okolo roku 1500 př. n. l.

Její využití v magii je vskutku pořádné

mandragoraMandragora je jakýmsi „generálem“ všech magických rostlin. Nejcennější částí je její kořen, připomínající lidskou postavu. Kouř z mandragorového kadidla vyvolává silné vize, ale to raději nedoporučuji.

Mnohem bezpečnější je jednak ji mít u sebe, protože je silně ochranným amuletem, a jednak, a to jsem si opravdu vyzkoušela, je prostředníkem mezi světy.

Pokud si dáte kousek kořene mandragory pod polštář, během spánku uvidíte přesně to, co byste měli vědět. A to tedy může být opravdu cokoli, tak pozor na to. Ve zkratce vám řeknu, co jsem viděla.

Viděla jsem svého tehdejšího přítele na jednom a sebe na druhém břehu jakési řeky, která měla růžovou vodu. Přestože bylo možné řeku podejít nějaký tunelem, já jsem to neudělala. Za mnou na mém břehu stál muž, kterého jsem neznala, a moje všechny děti. Mávali jsme příteli a on mával spolu s nějakou tmavovlasou paní nám. Pak byl něco jako střih a já byla v hezké krajině, kde jsem viděla kamennou zídku a za ní stolky s červenými židlemi. Bylo mi tam prima, ale místo jsem nepoznávala.

Ráno jsem se probudila strašně unavená. Jako bych doopravdy celou noc někde cestovala. To bylo před třemi lety.

Nutno říci, že již nejsem s tehdejším přítelem a on žije s tmavovlasou slečnou. Mám jiného přítele, za kterým jsem se stěhovala spolu se svými dětmi. Máme penzion „Fousatou Matyldu“ a hádejte, jakou barvu mají židličky na zahrádce u restaurace…

I Kamila se svému snu divila, a dokonce na něj zapomněla. Vzpomněla si ve chvíli, kdy se věci ze sna začaly stávat realitou.

Pokud byste to zkoušeli, doporučuji pátek nebo sobotu nebo dny volna, protože budete ráno, jako byste vůbec nespali.

netřeskNetřesk střešní

Dříve se vysazoval na střechy domů nebo venkovních sklepů, které dokázal během nedlouhé doby pokrýt hustým porostem. Věřilo se, že netřesk dokáže ochránit dům před hromem, bleskem a ohněm.

Netřesk má kromě ochranné moci velice podobné účinky na naši kůži jako aloe. Je považován za jeden z nejbezpečnějších přírodních léků na pokožku s téměř žádnými nežádoucími účinky. Používají se jeho podélně rozříznuté listy, které můžeme vnitřní stranou přikládat přímo na postižené partie, nebo stejně aplikovat šťávu a gelovitou tekutinu z vnitřku listu.

Můžeme ho použít i na menší poranění kůže, škrábnutí a odřeniny, kde urychluje hojení a snižuje riziko zanícení. Šťávu můžeme aplikovat i na změkčení ztvrdlé kůže např. na chodidlech nebo na hydrataci příliš vysušené a namáhané pokožky rukou a loktů.

Jistě vás bude zajímat, že šťáva z netřesku si zachová svoje léčivé účinky i po zmrazení a následném rozmrazení. Je to tím, že rostlina sama o sobě přestojí klidně i silné mrazy. Šťávu nebo celé listy netřesku můžeme tedy zmrazit do zásoby a použít v případě potřeby.

Bolesti hlavy, způsobené nedostatkem spánku, se dají odstranit potíráním spánků. V magii je považována za jednu z nejsilnějších obranných rostlin. Je to bylinka, která je prý darem bohů, a kdo ji pěstuje a chová v úctě, ten si získá i jejich přízeň a ochranu.

ořešákOřešák královský

Ořešák pomáhá těm, kdo již znají svou pravou životní dráhu, ale stále se nemohou odhodlat učinit rozhodující krok. Slouží také kandidátům iniciace, kteří se nemohou rozhodnout, zda budou pokračovat v nastoupené cestě. Pomáhá spojit se se svým vnitřním já a s bohy. Jakoby otevírá vnímání. Stačí pod ním sedat a nebo na chvíli usnout.

prvosenkaPrvosenka jarní

Používá se u příležitosti svátku Beltine a je spojována se vzrůstající pohlavní aktivitou. Vlastně souvisí s celkovou vitalitou a plodností. V severské tradici je prvosenka zasvěcena Freye a užívá se při obřadech k její poctě.

 

pelyněkPelyněk

Až budete plít zahrádku, nechte někde v rohu tuto vysoce ochrannou bylinku v klidu růst. Je zasvěcena Plutu a kromě toho, že je hlavní přísadou při výrobě absintu, má moc odehnat od vašeho domu neštěstí a bídu.

Germánským ženám byl pelyněk pomocníkem při porodu. Usnadňoval dítěti přechod z onoho na tento svět. Obdobně byla tato bylina nápomocna himalájským šamanům při astrálním cestování. Vtírání rostlinné šťávy nebo vykuřování pelyňkem ochrání mága před nežádoucí pozorností démonů. Staré čarodějnické knihy tvrdí, že je-li pelyněk spalován na hřbitově, donutí duše zemřelých, aby se zjevily a promluvily. Slouží tedy jako nekromantické kuřidlo. Podle lidových předpisů pelyněk vložený do boty chrání cestovatele před únavou, od kousnutí psem a uštknutí hadem.

růžeRůže

Růže byla, je a bude především symbolem lásky. Okvětní plátky se na Beltine přidávají do poháru, do kterého se ponořuje posvátná dýka. Tato rostlina je také znamením diskrétnosti a mlčenlivosti. Je-li při shromáždění zavěšena u stropu, nikdo tento závazek nemůže porušit. Snad všechny rituální koupele a lektvary na přivolání lásky obsahují růžové okvětní plátky.

santalSantal bílý

Prášek ze santalového dřeva se spaluje při ochranných kouzlech. Má moc odehnat škodlivé energie, vyčistit prostor a rovněž pomáhá soustředění při magických rituálech. Například při věštění. Já požívám jeho kouř při čistění karet.  Náhrdelník ze santálových korálků působí jako ochrana a zvyšuje duševní vnímání. Uklidňuje mysl a dovoluje vnitřnímu já se projevit.

skořiceSkořice

Skořice se přidává do kadidel pro zvýšení magických vibrací a k vytvoření pokojné energie. Je proto vhodná pro používání při rituálech hojení a věštění. Pro tyto účely je také užitečné pít skořicový čaj k vyladění a pročištění mysli. V sexuální magii se natírá pokožka těla zředěným skořicovým olejem pro povzbuzení mužské potence.

  • Listy skořicovníku byly svazovány do věnců, které se používaly k výzdobě římských chrámů. Egypťané zase používali skořicový olej k balzamování mumií.
  • Jako kuřidlo vyvolává vysoké duchovní vibrace, pomáhá při uzdravování, přivolává peníze, posiluje duševní síly a vyvolává ochranné vibrace. Používá se též ve váčcích a odvarech.

šeříkŠeřík obecný

Z jeho bohatých květenství a vůně se těšíme teprve čtyři sta padesát let. V polovině 16. století se šeřík dostal zásluhou německého císaře Augeria von Busberga z tureckého Konstantinopolu do dvorních vídeňských zahrad. Záhy získal nový, nezvykle krásně vonící keř velkou oblibu a rozšířil se do celé Evropy.

Šeřík odhání zlo. Jeho vysazením před dům chráníte své obydlí. Květy šeříku je možné vyzdobit dům, ve kterém straší, a tak vypudit nezvané duchy!

tisTis červený

Sídlo severských bohů, Ásgard, obklopovalo houští tisů. Rostlina (až na dužinu plodů) je prudce jedovatá. Rychle si proto získala pověst „stromu smrti“.

Kousek tisového dřeva, nošený na nahém těle, chrání před uřknutím. Tis roste velice pomalu (snad jen pár milimetrů za rok), proto bychom se k němu měli chovat s úctou, kterou si zaslouží. Nejstarší známý tis je starý více než 2000 let! Tisové piliny se mohou přidávat do kadidla.

třezalkaTřezalka tečkovaná

Název třezalka pochází od staroslověnského trjezati , což značí „rozpíchat“. To se vztahuje k jejím listům, které díky přítomnosti tečkovitých nádržek vypadají jako propíchané.

Celá rostlinka je pro toho, kdo ji snese (může způsobit reakci se sluncem) velmi ozdravující. Kromě jejího výtečného působení na zklidnění nervové soustavy, včetně různých somatických potíží (bušení srdce, pocity přeskakování srdce, nespavost z rozčilení a podobně) má zevně i hojivé účinky.

  • V magii se používá jako očistná rostlina, ať už jako kadidlo, nebo jako přísada do vody pro omytí oltáře a rituálních pomůcek. Odpuzuje negativní energii a přitahuje k sobě dobré věci.
  • Nošení třezalky zažehnává horečku a nachlazení. Vojáky údajně činí neviditelnými. Pomocí třezalky lze též přivolat lásku. Je-li sbírána o letním slunovratu, případně kdykoli v pátek, stává se ochráncem proti duševním nemocem a vyléčí melancholii.
  • Pověšena v nádobě u okna chrání proti hromu a blesku, proti ohni a zlým duchům. Pro tyto účely se používají jak listy, tak květy. Spalována vykuřuje démony a zlé duchy.
  • Kterákoli část třezalky, umístí-li se pod polštář, umožní svobodné ženě, aby se jí zdálo o jejím nastávajícím. Na rozdíl od mandragory, která přinese to, co bude nejpodstatnější, bez ohledu na to, co to je.

vrbaVrba bílá

Je jeden ze sedmi irských posvátných stromů. Je to také posvátný strom druidů. Vrbové háje byly považovány za tak magické, že pod vrbami sedávali kněží, kněžky a všechny typy umělců, aby získali výřečnost, inspiraci, schopnosti a umění věštby. Pokud chcete, aby se vám splnilo tajné přání, jděte k vrbě, uvažte na ní uzlík a přitom říkejte, co si přejete. Když se vaše přání splní, vraťte se k vrbě a uzlík rozvažte. Nezapomeňte vrbě poděkovat a nechat jí dárek.

vřesVřes

Bílý vřes je považován za šťastnou květinu. Říká se, že pokud někdo najde v přírodě volně rostoucí bílý vřes, má si snítku utrhnout, a ta mu splní jakékoliv přání. Všeobecně se vřes považuje za bylinu ochranou. Ten, kdo má doma vřes, je chráněn před hádkami a nepřátelstvím. Snítka vřesu v kapse je prý dobrá také když se chystáte na nějaké soudní jednání, kde jste v právu.

 

Nebojte se, nezapomněla jsem na durman - jen mám k němu zajímavé povídání, které vydá na samostatný článek. Způsobuje totiž kromě pocitu ztráty veškeré tělesné váhy a s ní spojené gravitace také několik za sebou jdoucích velmi silných orgasmů...