Využití rostlin v magii je přinejmenším stejně zajímavé a srovnatelně staré jako jejich léčebné účinky. Můžete věřit a nemusíte, ale mějme na paměti, že život je zdaleka zajímavější, pestřejší a barevnější, než jsme schopni s ohledem na naše racionální vnímání pojmout. 

oTen, kdo alespoň připouští, že mnoho z toho, co nechápe, je možné, ten učiní svůj vlastní svět větším a jeho hranice posouvá prakticky do nedohledna. To je z mého pohledu akt svobody.

Nic člověka přece nesvazuje víc než mantinely, které sice dávají pocit jakési jistoty, ovšem jsou i značně omezující.

Takový jedinec, který si kupříkladu povídá s anděly, může na jednoho působit jako cvok. Druhému ovšem dává možnost obohatit vlastní svět. Zkuste někomu z těch, kdo své vnímání takto rozšířil, říct, že to, co on pokládá za přirozenou součást svého života, neexistuje…

A teď kde je pravda?

Je na obou stranách. Každý poznal a za dané pokládá to, co koresponduje s jeho vlastními mantinely. Soudit či odsuzovat nelze ani jednoho…

Pokládám ovšem za nerozumné stavět kolem sebe zeď a škatulkovat svět. Protože v té chvíli se vystavujeme nebezpečí, že nic víc než jednu vybranou škatulku za celý život nepoznáme.

Magie není nic neskutečného a vlastně ani mystického. Je to styl života, v němž se z oněch pomyslných škatulek stává jedna, jejíž strany končí... nekončí nikde.

Magie není ani nebezpečná. To jsme jen my.

Magické využití rostlin

africká fialkaAfrická fialka

Byla vyšlechtěna v Německu a je to velice hezká, vyhledávaná a nenáročná květinka. Ve svém okolí navozuje spirituální atmosféru, chrání toho, kdo spí, a zvláště v květu má ochranné účinky. Mám ji v ložnici spolu s jinými květinami a amuletem.

 

aloeAloe

Egypťany byla aloe označována za rostlinu nesmrtelnosti. Doprovázela faraony na jejich poslední cestě. Jejím domovem je mys Dobré naděje, a proto se jí daří v oblastech s tropickou teplotou. Docela dobře se jí ale daří i v bytě. Pokud máte v koupelně okno, bude jí tam příjemně, protože je tam větší vlhko.

Je-li její gel, který obsahuje vnitřní část tlustého listu, aplikován zevně, pak rychle hojí běžná menší poranění jako jsou popáleniny, poštípání hmyzem nebo odřeniny.

Používám ji jako první pomoc třeba když se říznu v kuchyni, protože je schopná téměř okamžitě ranku zatáhnout. Obsahuje lignin, který umožňuje pronikat ostatním složkám hluboko do pokožky. Čistá šťáva se používá vnitřně jako prostředek podporující správnou činnost zažívacího a imunitního systému.

V magii se používá při rituálech věštění. Proto ji mám tam, kde vykládám. Aloe je tradičně spojována se ženstvím.

Rovněž dům, kde je, ochraňuje před zlými vlivy a před neštěstím. V Africe ji vysazují kolem vchodu, jednak aby zabránila vstupu všeho zlého, jednak aby přivolala štěstí.

V Mexiku se dělají celé dlouhé věnce, na které se navlékají paličky česneku, sáčky s kouzelnými bylinami, obrázky svatých, kusy magnetovce, kamenná sůl, ořechy a čerstvě nařezané listy aloe. Tyto věnce se věší v domech pro štěstí, za účelem přivolání peněz, jako ochrana.

bazalkaBazalka pravá

Bazalka je odjakživa spojována se smrtí a nesmrtelností. V zásadě ji ale hojně požívají spíše stoupenci rohatého boha, kteří její snítku nosí na krku při mši.

 

 

bezBez černý

Tahle velmi silná bylina má schopnost odrážet útočníky všeho druhu. Po zavěšení nad okna a dveře zabraňuje zlu vstoupit do domu. Nošení bezinek chrání před zlem a negativními silami. Keř černého bezu rostoucí poblíž domácnosti napomáhá jejímu klidnému chodu.

 • Víno z bezových květů a bezinek pil podle vyprávění Ódin, nejvyšší severský bůh. Nikdo se ještě v předminulém století neopovážil vykácet či vypálit březový kmen.
 • Šťávu z čerstvých listů lze použít jako uklidňující oční kapky, rozdrcené listy pak jako obklad na řezné rány.
 • Bez má moc zrušit kouzla, která jsou proti nám ve zlém vyslána. Zavěšen nad dveřmi a okny brání zlu vstoupit do domu. Černý bez na zahradě chrání domácnost před kouzly a je i ochranou před bleskem.
 • Chcete-li požehnat nějakého člověka, místo či věc, rozházejte listí a bezinky do čtyř světových stran ve jménu osoby nebo věci, které se má dostat požehnání. Potom listím a bezinkami posypte dotyčnou osobu, místo či věc.
 • Chcete-li se zbavit horečky, zapíchněte za naprostého mlčení prut bezu do země. (Nemám vyzkoušeno, ale věřím, dokud se nepřesvědčím o opaku.)
 • Bolest zubu se zmenší žvýkáním bezové větvičky, která se potom se slovy: „Zlý duchu zmiz!“ pověsí na zeď. (Funguje, ale jen na bolest. Ne na její důvod.)
 • Bradavice prý mohou být vyléčeny tak, že se otřou zelenou větvičkou bezu, která se potom ponoří do bahna, aby shnila.
 • Keř bezinky rostoucí poblíž domu pomáhá klidnému chodu domácnosti, pruty umístěné kolem domu chrání před zloději a hady.
 • Bez se používá na svatbách, aby dvojice měla štěstí.
 • Těhotné ženy líbají bezový květ, aby zajistily svému děťátku dobrou budoucnost.
 • Máte-li neklidné spaní, položte si vedle polštáře bezinky. To vám umožní klidný spánek.
 • Bez vás ochrání před pokušením z cizoložství. (Nejlépe držen pevně mezi koleny :-))
 • Hrajete-li na píšťalku z bezu, můžete přivolat duchy.
 • Pod bezem je možno o Samhainu potkat víly.

První, co jsem udělala po nastěhování do nového domova, bylo, že jsem vysadila a opečovávám bezinku.

blínBlín černý

Občas je dobrý k věšteckým účelům, když jde o vážný problém. Častější je však jeho použití ke škodlivým účelům, což není dobré, leč děje se to. Droga připravená z rostliny způsobuje šílenství nebo i smrt. Blín umí vymazat vzpomínky. Přidával se do čarodějných mastí určených k létání. Jako bylina smrti se pochopitelně spojuje s podsvětím a umožňuje navázat kontakt s dušemi zesnulých, čehož využívají spiritisté. Celá rostlina je prudce jedovatá!

břízaBříza

Koště z březových větviček se používá k „vymetení“ zlých věcí a energií z domu. Je to rituál jarní a mnohde se ještě stále používá. Míza, kterou získáme naříznutím kůry, je sladká a dá se z ní připravit víno pro svátek Alban Eiler (jarní rovnodennost). Jinak je bříza symbolem rodiny a mateřství. Z jejího dřeva je možno vyrobit magický amulet, na který se vypálí runa Berkana. Amulet slouží na ochranu dětí. Dříve se dětské kolébky opatřovaly březovým dřevem.

citroníkCitroník pravý

Ve šťávě citronu smíchané s vodou se omývají magické předměty (amulety, talismany, šperky...), které byly získány z druhé ruky, aby se zbavily negativních vibrací. Citroník vyrostlý ze semen citronu, který jste snědli, je vhodný dárek pro milovanou osobu. Má moc zachovat vztah bez problému.

 

jabloňJabloň domácí

Jablko známým symbolem lásky, proto je součástí všech substancí, které ji podporují. Polití kořenů jablečnou šťávou je obětí za usmíření stromů při obřadech. Šťáva jablek nahrazuje krev při obřadech, u kterých je vyžadována. Amulety na přivolání lásky a otěhotnění se vyrábějí z jabloňového dřeva.

 

jahodníkJahodník obecný

Obsahují vysoký obsah vitaminu C a také minerály a stopové prvky. Nálev z listů zbavuje nervozity a pomáhá při žaludečních a střevních potížích. Z listů lze připravit také odvar, který lze používat na afty, infekci ústní dutiny, rány a omrzliny a jako kloktadlo při bolestech krku. O letním slunovratu se pije jahodové víno nebo čaj pro lepší kontakt s nadpřirozenými bytostmi. Jahody jsou zasvěceny Bohyni Matce, proto se přidávají do všech pokrmů, určených k její poctě.

jasanJasan ztepilý

Je Odinovým stromem. Vždyť známý strom života Ydrasil je právě Jasan. Hůl z jeho dřeva nad dveřmi vašeho bytu odráží škodlivé energie, aby se nedostaly dovnitř. Listy se používají v ochranných amuletech. Jasanové dřevo odpuzuje hady. Jasanové listy položené pod polštář vzbuzují věštecké sny.

 

jeřabinaJeřábina

Staroanglické jméno jeřábu, „rowan“, vzniklo ze skandinávského „runa“. Je tedy jasné, že je spjat s těmito magickými symboly, o kterých jsem už hodně na Ženě-in psala. Jeřábu se připisuje ochranná moc, především před nepřátelským čarováním a úderem blesku. Z kůry jeřábů si druidové připravovali červenou barvu na svá obřadní roucha. Jeřabinové víno se používá při svátcích mrtvých (Samhain).

jmelíJmelí

Velmi interaktivní rostlinka, která svou mocí daleko překročila hranice mnoha států a kultur. Jmelí je přikládána moc vyvolat nebo udržet svazek mezi mužem a ženou. Proto ten polibek pod jmelím o Vánocích. Tento zvyk je ovšem podstatně straší než křesťanství. Jako ostatně mnoho jiných zvyků, křesťany nenápadně podsunutých.

Měli ho v úctě především druidové.

 • Chrání před požárem i povodní.
 • Přináší štěstí stejně jako podkova nebo čtyřlístek a zároveň chrání před čarodějnicemi a zlými duchy.
 • Jmelí prý splní každému stolovníku jeho přání, pokud ho vysloví do plamene prvně zapálené svíčky na stromku o zimním slunovratu (dnes o Vánocích). Tady je dobře zmínit, že pohané stromky nekáceli. Zdobili živý strom, který po svátcích neskončil potupně u popelnic.
 • V Irsku zaručovalo jmelí zavěšené nad dveřmi vesnických stavení poutníkům pohostinnost.
 • Báby kořenářky ordinovaly jmelí proti padoucnici, závrati, vysokému krevnímu tlaku a neplodnosti.

Až budete jmelí kupovat, pamatujte, že čím více bílých bobulek bude mít, tím více štěstí vás v novém roce čeká.

kopřivaKopřiva dvoudomá

Je jednou z nejznámějších magických bylin.

Kopřivou naplněný sáček dokáže odrazit prokletí. Je mimořádně silná obranná bylina.

 • Hodíte-li ji do ohně, odpudí veškeré zlo.
 • Je-li nošena s řebříčkem, utlumuje strach a zvyšuje sebevědomí.

V zahradách se pěstuje často vedle růží, protože zahání mouchy. Proto se doporučuje zavěsit do místnosti kytičku sušených kopřiv. Do jisté míry to vážně funguje. Tak na osmdesát procent.  

kosatecKosatec německý

Kořen je využíván jako prostředek pro hledání a udržení lásky. Dále také pro finanční zlepšení (je-li nošen či držen v pokladně). Pozor, kořen úplně zaschne až za pět let!

 

 

levanduleLevandule lékařská

Asi vás bude zajímat, že vůně levandule je silné tahadlo na muže. Její vůně přitahuje opačné pohlaví jako mucholapka a oni to zpravidla vůbec netuší. Pozor ale, myslí se tím levandule jako bylinka, nikoli parfém s její vůní.

Pokud chcete její sílu vyzkoušet, musíte se v ní vykoupat. Tedy koupit si sypanou levanduli a nálev vylít do vany. Kromě toho, že působí silně optimisticky a má moc vyčarovat dobrou náladu, budete po koupeli muset odhánět muže v pětistupech.

mandloňMandloň obecná

Jejím plodem je peckovice se zeleným chlupatým povrchem. Uvnitř se skrývá zploštělé semeno s dírkovaným povrchem.

Listí i dřevo je používáno pro úspěch a peníze. Pojídání mandlí léčí horečku a napomáhá moudrosti. Z dřeva mandloně se dělají magické hole.

mandragoraMandragora lékařská

A jsme u ní! Kořen připomíná lidskou postavu. Při vyrývání křičí a může vás uhodit!

První část magického bylináře zakončíme jen upoutávkou na tuhle prazvláštní bylinku. Její získání je náročné. Její držení dává majiteli mnoho možností. Málokde roste, a pokud ano, je její vyjmutí ze země obaleno do takového závoje tajemna, že to vydá na zítřejší začátek druhé části.

Jen jednou jsem se s kamarádkou pokusila ji získat… velmi úsměvné to bylo… Hned v zítřejším pokračování tím začnu.