Symbol jednoty a rovnováhy, harmonická forma a oblíbený vzor třeba pro milovníky tetování. Jak se vám líbí?

bbb

Mandala v sanskrtu znamená kolo nebo oblouk. Slovo má původ ve východních kulturách, přesto je často považován na symbol nadnárodní, vyskytující se ve všech dobách, kulturách i náboženstvích. O rozšíření tohoto výrazu do celého světa se ve 20. století postaral psychoterapeut Carl Gustav Jung. Mandalou začal označovat vlastní kruhové kresby, poté i kresby pacientů. Původní ryze náboženský původ se rozvinul o umělecké a ornamentální poslání.

Zjednodušeně se jedná o jakési diagramy ukazující na chaos měnící se v harmonickou formu. A právě proto se těchto vzorů často užívá právě v oblastech psychologie a psychoterapie jako nástroj relaxační.

V mandale naleznete ženskou a mužskou energii ukrytou v barvách a tvarech. To vše dohromady tvoří harmonický celek nesoucí energii jeho tvůrce. Dnes už můžete tvořit nebo vykreslovat mandaly díky mnohým předlohám, původní tibetská tvorba však spočívala na užití obarveného písku. Tento složitý ornament je navíc tak oblíbený, že se stal velmi populárním námětem na tetování.

ccc

mmm

nnn

vvv

Foto: Shuttestock

Reklama